Уникален български рекорд - 11 олимпийски и общо 79 гребни канала в света проектирани от Светла Оцетова
България притежава уникален олимпийски и световен рекорд. Поставен е от олимпийската ни шампионка в гребането от 1976 г. и световна шампионка от 1978 г. Светла Оцетова. 73-годишната легенда на българския спорт е ненадмината в дисциплина, свързана с професионалното ѝ развитие след края на кариерата.
"Дисциплина", в която се обучава и като активен състезател. Тя завършва висше образование със специалност "Архитектура" буквално преди да спечели златния си олимпийски медал на двойка скул в Монреал заедно със Здравка Йорданова. Почти половин век по-късно българската архитектка на световното гребане е недостижима в дисциплината "проектиране на гребни канали".
Цели 11 съоръжения за олимпийски гребни регати са частично или изцяло проектирани от Светла Оцетова. Това обхваща 40-годишен олимпийски период – от Барселона 1992 и съоръжението в Баньолес през Атланта, Сидни, Атина, Пекин, Лондон, Рио де Жанейро, Токио, Париж до Лос Анджелис и Бризбейн.
Към тежестта на този своеобразен олимпийски рекорд трябва да се добави и проектирането на 12 съоръжения за олимпийски кандидатури – в Буенос Айрес (Аржентина), Истанбул (Турция), Санкт Петербург (Русия), Севиля (Испания), Хелзинки (Финландия), Лил (Франция), Пуерто Рико, Торонто (Канада), Кейптаун (Южна Африка), Будапеща (Унгария), Мадрид (Испания) и Рим (Италия).
Светла Оцетова участва в проектирането и на още 26 гребни съоръжения, на които се провеждат големи състезания от календара на Международната федерация по гребане. Сред тях, разбира се, и българската следа – гребният канал в Пловдив, появил се на бял свят с поглед към световното първенство по кану-каяк през 1989 г.
А сред останалите 25 – Линц, Блед, Люцерн, Варезе, Милано, Познан, Белград, Брест, Бранденбург, Хамбург, Амстердам, Ротердам, Сарасота и Принстън в САЩ, канали в Канада, Китай, Япония, Корея, Нова Зеландия... Проектирала е и съоръжения в Австралия, Чили, Саудитска Арабия, Катар, Тайланд, Гватемала, Доминиканска република, Ел Салвадор, Белгия, Португалия, Литва, Дания, Ирландия, Естония, Украйна, Гърция... Общо 79 обекта по целия свят!
"Българска революция" в гребането за игрите в Лос Анджелис през 2028 г.
Легендарната Светла Оцетова в Париж беше на своите 11-и олимпийски игри. След олимпийската титла в Монреал през 1976-а и общо две участия като състезател златният български спортист, ръководител и архитект вече 48 г. е сред петте олимпийски кръга. Има само две пропуснати олимпийски игри по съвсем обективни причини.
“Пропуснах игрите в Лос Анджелис през 1984 г., защото България тогава бойкотираше. Въпреки че имах билета в джоба си, но не ме пуснаха да замина. Следващите игри, които пропуснах, бяха в Сеул 1988, защото
тогава за 4 години се появиха 3 дечица, които искаха моето внимание
и нямаше как да ги оставя и да продължа. Тогава вече щях да съм като официално лице. От Барселона 1992, когато гребането беше на голямо разстояние на езерото Баньолес, съм неизменно част от игрите – както в подготовката на олимпийските съоръжения, така и на самите олимпийски игри”, казва Светла Оцетова.
Олимпийската ни шампионка е и дългогодишен технически директор на Международната федерация по гребане - ФИСА. И макар вече да не е на поста, знанията ѝ са безценни и вечни. Логично е поканена да бъде част от екипа на Международната федерация по гребане и в Париж, за да следи условията на олимпийския канал. Още повече че и
това олимпийско съоръжение е усъвършенствано на база нейните съвети
Българска ръка и български мозък стоят зад гребните канали и за предстоящите олимпийски игри в Лос Анджелис (2028) и Бризбейн (2032). А всъщност чрез Светла Оцетова България е в основата и на истинска революция в гребането за олимпийските игри.
“За Бризбейн е голямо чудене, защото езерото, което са избрали за гребането, е много трудно и много скъпо изграждането на съоръженията.
Има голяма дълбочина, голямо разстояние между бреговете. Всичко, което се направи, ще е адски скъпо, а на брега има малко площи. Ще видим как точно ще станат нещата там. Дискутира се дали да останем там, или да се преместим на съоръжението, където ще е кану-каякът. Защото от федерацията отказаха да са на два часа път от олимпийското село и искат да са близо. Осигуриха си място близо до града.
Докато ние сега трябва да сме на два часа път, което прави много трудна комуникацията с Международния олимпийски комитет
с медиите, с всички. Сходно е с игрите в Барселона през 1992 г., когато гребането беше в Баньолес. Надявам се, че ще им дойде акълът. Единият от начините да се реши проблемът, е да се намали дистанцията, както в Лос Анджелис. Там ще е 1500 м, няма да 2000”, разказва Оцетова пред “24 часа”.
Именно тази промяна е революционна за гребането – спорт, който почти не си позволява и минимално отклонение от традициите и от „единствената“ дистанция – 2 километра.
“Революциите в гребането са много трудни за осъществяване, но ако са в името на гребането, трябва да се бориш. Гребците поначало са големи традиционалисти, трудно се приемат промени. Не се съгласяват да се въведе по-къса дистанция от 2000 метра. В същото време го има и аргумента с кану-каяка – същите състезатели гребат и на 500, и на 1000, и на 200 метра. И печелят медали на различните дистанции. Същото правят и плуването, и леката атлетика. Виждате и баскетбола на олимпийски игри с въвеждането на дисциплината 3 на 3“, казва Светла Оцетова.
Как традиционалистите са се съгласили олимпийските медали в гребането през 2028 г. в Лос Анджелис да се определят на 1500 метра?
“Иначе трябваше да отидем в пустинята. Много далече, с много труден достъп заради трафика. И съоръжение насред нищото, което нямаше да се използва никога след това. Всички тези аргументи натежаха. И накрая – защото новото място в Лос Анджелис е насред града, със зрители от двете страни. И ще бъде невероятен спектакъл“, допълва още доводи тя.
И затвърждава, че е в основата на своеобразната революция за предстоящите олимпийски игри: „Беше по мое предложение от самото начало – да сме точно там и дистанцията да е 1500 метра. И от моето натискане в крайна сметка се получи. Приеха го преди няколко месеца. Дотогава бяха спорове. Е, спорът за Лос Анджелис приключи. Сега започнах да ги натискам и за Бризбейн, за да я няма тази двучасова дистанция от олимпийското село, от всичко и всички“, разкри Светла Оцетова.
Едно е ясно – думата на Светла Оцетова се чува навсякъде и от всички
Защото тя не е просто олимпийски шампион, тя е българският мозък на световното гребане. А каква е ролята й, се вижда и с просто око при опит за обикновена разходка из гребния канал в Париж. Хора от цял свят я спират на всяка крачка, снимат се с нея, искат да си поговорят.
Едва ли е изненада с кого прекара доста време президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах, когато пристигна да гледа състезания на гребния канал край Париж. И все пак не трябва да се забравя, че след игрите в Москва през 1980 г. Светла Оцетова е избрана в първата комисия на спортистите в МОК заедно с настоящия президент Бах и с президента на световната атлетика сър Себастиан Коу.
Най-важен обаче остава изборът, който тя е направила за живота си – да проектира настоящето и бъдещето на любимия си спорт.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"