При каква температура се кове златото? "24 часа" в лагера на златните момичета (Снимки, видео)
При каква температура се топи златото? Точката на топене на чистото злато се достига при 1064 градуса по целзий. Но процесът всъщност се свързва с изгаряне на примесите, чрез топенето златото се пречиства. Златото с по-висок карат съдържа по-висок процент мед, сребро, паладий и други неблагородни метали. Така точката на топене варира - при различна температура и налягане. Но много висока.
Във финален процес на “пречистване” са и златните момичета на България. Преди да влязат в олимпийското село в Париж, преди да излязат на килима под петте олимпийски кръга в арена “Парк дьо ла Шапел”, са на финален лагер в парижкото предградие Антони.
В залата в спортен комплекс La Fontaine, носещ името на френския полицай герой Арно Белтрам, е горещо. Температурите са много високи. Климатиците не смогват на жегата. От рано сутрин, още преди българските гимнастички да са дошли за тренировката, започваща в 8, в първите дни
трибуните са
пълни с фенове
Французи, испанци, белгийци, канадци... Много момичета. Майки. Цели семейства. Идват, за да се докоснат до златните. И става още по-горещо. Жегата е проблем, но не и оправдание да тренираш като звяр, макар да си сред най-нежните създания.
Българските грации знаят добре - това е пътят към златното пречистване. И ако някой попита - а при каква температура се кове златото? В случая на златните ни момичета преди олимпийските игри в Париж отговорът би бил: “Температурата няма значение, важни са трудът до изтощение и постоянството.”
Стилияна Николова, Боряна Калейн и треньорите им. Ансамбълът на Весела Димитрова - София Иванова, Рейчъл Стоянов, Камелия Петрова, Маргарита Василева и Магдалина Миневска. Всички
те буквално “спят” в залата,
макар думата “спят” да крие само символизъм, защото коването на златото често не позволява и премигване. Постоянно до тях е и шефът на българската художествена гимнастика Илиана Раева. Неуморно се труди целият голям екип от хора, стоящи извън прожекторите, но имащи основна роля за изковаването на шампионската форма на 24-каратовите ни гимнастички.
Грациите ни имат и допълнително вдъхновение. Навсякъде виждат българското знаме. Още на входа на залата ги посреща голям трибагреник и надпис на български “Добре дошли”, подготвен от домакините от Антони. Светлинното табло в самата зала също грее в бяло-зелено-червено. Плюс надписа “Добре дошли”. На информационното табло до входа също
има специално послание на български
И още нещо. След постерите гордо стои и един от уникалното за Антони събитие - мастър клас на диамантените момичета. Олимпийските шампионки от Токио Симона Дянкова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс, Стефани Кирякова и Ерика Зафирова бяха тук преди по-малко от месец.
И точно месец преди техните наследнички да запишат своя олимпийски дебют и да преследват медалите в Париж. Но сега, от постера, сякаш са вперили поглед точно към надписа “Добре дошли. Желаем ви много късмет на игрите в Париж” и сърчицата около него.
Подаръчета за късмет носеха и феновете
- като малко цвете в плик с надпис “Успех на олимпийските игри, Париж 2024” и добавена четирилистна детелина.
Вярата също “живее” в залата. На масата, от която наблюдава тренировките Илиана Раева, има две иконки. И японски храм, подарен ѝ специално за игрите в Париж от Кацухико Магучи от общината в Мураяма, която беше “японското Антони” за българските момичета преди 3 г. и където се ковеше историческото първо олимпийско злато за българската художествена гимнастика.
В залата живее и бъдещето. Защото още от Париж гордият поглед - като онзи на диамантените момичета, е отправен към наследничките. Отправен е и към Лос Анджелис. Защото в залата е и Елвира Краснобаева - изключителната ни гимнастичка вече направи огромен скок за месеци от девойките към успехи в художествената гимнастика при жените. Днес диша олимпийския въздух във Франция и трупа безценен опит, утре златните погледи ще бъдат вперени в нея.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"