Илияна Раева: Изолацията от златните очаквания става с адски много работа – умора, вечеря, сън
Момичетата са готови, искам само едно – да са спокойни и уверени. Тогава ще отвърнат подобаващо на фенската любов
От олимпийските ми спомени най-много блестят диамантите на "24 часа", никога няма да забравя бронзовото злато в Рио, в Сидни беше най-хубавото олимпийско село
Президентът на Българската федерация по художествена гимнастика Илияна Раева в интервю за “24 часа” от лагера на гимнастичките ни в парижкото предградие Антони преди участието на златните български момичета на олимпийските игри.
- Вече дишаш френския, олимпийския въздух. Какво е усещането?
- За седми пъти дишам олимпийския въздух. Това са моите седми олимпийски игри. Усещането е познато. Напрежението вече го има, колкото и всички да се опитваме да го неутрализираме, елиминираме, изолираме, то е факт. Мисля, че момичетата са спокойни. Тренировките започнаха в малко тежки условия, при ужасни температури, много високи, без климатици, с препълнена зала за тренировка от публика, която правеше наличието на кислород все по-оскъдно, но в същото време пък създаде невероятна атмосфера за момичетата и им показа подкрепа, която е много добър стимул преди олимпийските игри.
- Успявате ли да опазите момичетата от високите очаквания, защото цяла България гледа към вас и вижда олимпийско злато?
- Много е голямо напрежението в това отношение. Непрекъснато получавам съобщения от мои близки, приятели.
Всички ни пожелават успех и един конкретен медал. Това е много тежко
Наистина, това е състезание, при това като никое друго. И в индивидуалното, и при ансамблите за първи път в художествената гимнастика ще има олимпийски игри с такава конкуренция. Категорично пет състезателки ще се борят за златния медал в индивидуалното. И пет или шест отбора ще се борят за титлата и медалите при ансамблите. Щастлива съм, че ние сме в групата - и в индивидуалното, и при ансамблите с всичките ни участнички. Но това е състезание. Направихме много силна година. Много сме работили, но всички са работили. Всички са силни и всички мечтаят едно и също. Това, което мечтаем и ние.
Единственият начин да ги изолираме от тeзи огромни очаквания, които има в България към нас, е да работим адски много, да се прибират уморени, да вечерят, да лягат и да спят. Да нямат време да четат социалните мрежи, което е невъзможно, естествено. А няма как да използвам методи от преди 10 ноември и да им прибера телефоните, въпреки че тогава нямаше телефони. Така че правим всичко възможно да ги изолираме от напрежението, от очакванията, които са огромни.
- Преди Токио, когато очакванията също бяха огромни, каза, че си много спокойна. Сега много спокойна ли си?
- Спокойна съм, доколкото можеш да бъдеш спокоен на олимпийски игри. Защото наистина много работихме, показахме много голяма сила, много голяма класа, спечелихме най-големите състезания до момента тази година - и в индивидуалното, и ансамбъла.
Затова съм спокойна
Но всяко състезание си е отделно само за себе си.
- Олимпийските игри по принцип нямат нищо общо с другите състезания, това оказва ли влияние – че предстои най-специалното състезание?
- Да, олимпийските игри са най-чаканото спортно събитие, веднъж на 4 години. Имайки предвид, че всички са дебютантки, с изключение на Боряна Калейн, представям си, като влязат в олимпийското село и видят атмосферата там. Именно защото им е за първи път, с изключение на Буба.
И там ще се опитаме да ги изолираме от излишни емоции - възможно най-малко да стоят и да усещат атмосферата. Разбира се, не вярвам тя да ги разцентрова, да ги изкара от концентрацията, която е необходима за такова състезание, но все пак трябва да обръщаме внимание на всеки детайл по пътя към целта.
- След това и залата ще бъде претъпкана. Но май на нашите момичета емоцията по време на самото състезание не им пречи, така ли е?
- Да, те са свикнали да бъдат аплодирани. Бурните реакции на феновете са нещо, което ги зарежда, знаят как да остават в пълна концентрация. Има нещо друго много притеснително, свързано със залата. То е притеснително за всички. Условията, които ще имаме в залата, която е точно преди старта на килима. Ще трябва да загряваме в зала без необходимата височина
и няма да могат да се пробват основните рискови елементи,
за които се изисква изхвърляне. Нещо, което не се е случвало никога досега. Направихме доста моделирани тренировки в България по този начин, спазвайки времетраенето в едната зала. След тренировката на един етаж се слиза с асансьор надолу в другата зала, а залата, която е пред подиума, е с височина, която няма да позволява да се пробват изхвърляния. Това за мен е абсурдно.
Но за всичките е едно и също. Първоначално мислехме, че ще играем в голямата зала – в “Берси”, където сега е спортната гимнастика. Но не знам какво се случи.
Всъщност самата зала като зала е супер. За самото състезание, за публиката ще бъде супер. Един от тренировъчните терени е окей, но този непосредствено преди старта е в зала с нисък таван, което вече е проблем за нашия спорт. Но пак казвам, това е за всички.
- Кой е най-яркият спомен от всички олимпийски игри, на които си присъствала? Може би диамантите тежат и блестят най-много, но със сигурност има и други запомнящи се мигове...
- Най-ярки са диамантите, твоите диаманти, защото ти ги нарече така в “24 часа”. Токио ми е най-най-най. Защото
първото, с което свързвам олимпийските игри, е успехът
А диамантените момичета постигнаха исторически успех за българската художествена гимнастика. И говорейки за ярък български блясък, спечелената олимпийска титла от диамантения ни ансамбъл е на първо място.
Никога няма да забравя и Рио. Онзи бронзов медал – бронзово злато на изключителния ни предишен ансамбъл. Не искам да си спомням за Лондон. Помня Сидни – първите ми олимпийски игри, защото като организация и като олимпийско село това е най-хубавото място, на което съм била. По-хубаво олимпийско село не съм виждала.
Дори и в Пекин, където всички очакваха нещо страхотно, не беше такова. Сидни остави невероятни спомени в това отношение. Спомням си и закриването в Сидни. Също помня и закриването в Рио, което беше много щастливо, ама много. Иначе не ходя на закриванията.
- Може да разнообразите и да отидете с медали на закриването в Париж...
- Дай Боже. Дай Боже да имаме късмет. Единственото, което искам, е децата да са спокойни и да си покажат силата и възможностите. Да са концентрирани, спокойни, уверени в себе си и уверени в силите си. Защото са много подготвени.
Но конкуренцията е страшна
Любителите на нашия спорт стават все повече и повече, страшно много се разраснаха феновете по целия свят. Този път те ще видят уникална конкуренция. И ще успее този, който си изиграе най-добре композициите. Ние сме готови, но и другите са готови. Силите са толкова изравнени. Сега ние сме с една малка крачка напред... Но хайде да не дърпам дявола за опашката.
- Като човек, живял във Франция, какво е Франция за теб днес?
- Аз преоткривам Франция. Не можах да гледам откриването на живо, след това го гледах на части. Такова цунами предизвика режисьорът на това грандиозно нещо, което беше сътворил.
И това ме накара да започна да чета,
да видя той какво е вложил зад всеки детайл, каква е била неговата цел, да черпя информация от хора, които са запознати до голяма степен с историята на тази държава. Фактически аз наистина преоткривам Франция. Да, аз съм живяла тук, но... Първо, бяхме твърде млади. Второ, престоят ни беше твърде кратък, около 8 месеца. И нямах кой знае какво отношение. Такова, каквото имам към Испания и испанците. В момента приемам Франция за едно наистина много специално място в света. Тази страна наистина е специална.
Нека думите ми не се разбират погрешно и да не се свързват с неща, които и аз самата не харесвам, но във Франция думата “свобода” има абсолютно съдържание. Французите имат абсолютното право да употребяват думата “свобода” и да говорят, че Франция е държавата на свободата. И пак казвам – нямам предвид джендърите, нямам предвид коментираната така широко тема след откриването. Имам предвид смисъла – глобалния смисъл на думата “свобода”.
- Ще накараме ли французите да започнат да обичат българските момичета, така както испанците?
- Французите всъщност ни обичат от много години. Нашата публика, публиката на художествената гимнастика във Франция е толкова темпераментна, абсолютно компетентна, толкова е дива в най-добрия смисъл на думата. Французите създават уникална атмосфера в залата, но момичетата са свикнали, защото са играли пред френска публика.
Французите и испанците са горе-долу на едно ниво, както и българската публика – на най-високо ниво в световен мащаб. Феновете много ни обичат, вярват в нашите възможности. Но най-вече заради морето от любов, което ни подаряват българските фенове, аз се надявам да не ги разочароваме и наистина да покажем композициите си в най-добрата светлина. Само това искам – момичетата да са спокойни и уверени в себе си. Тогава ще отвърнат подобаващо на цялата тази фенска любов.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"