Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Снимка: УЕФА

Испания взе рекордната четвърта европейска титла на първенството в Германия, след като би с 2:1 Англия във финала. Проклятието на Хари Кейн отново удари британците, като капитанът им остана без спечелен трофей и вече категорично е най-големият куцуз в историята на футбола.

Испания поведе само след 72 секунди игра през второто полувреме. Дани Карвахал изведе Ламин Ямал зад гърба на Люк Шоу  и 17-годишният феномен центрира перфектно към Нико Уилямс, който простреля Пикфорд. Секунди след това Дани Олмо направи сериозен пропуск.

Англичаните започнаха по-често да нападат, като Саутгейт дори извади Хари Кейн, както го съветваха преди мача. И една от резервите му Коул Палмър успя да изравни резултата в 73-ата мин със страхотен удар от дистанция.

И дойде 87-ата минута, когато Кукурея намери перфектно Ойарсабал, за да изведе отново Испания напред. Той се оказа покрит с няколко сантиметра от Джон Стоунс.

В 90-ата минута Дани Олмо изби удар от голлинията, за да запази резултата.

Първото полувреме прилючи при 0:0. Единственият точен удар дойде в добавеното време и бе дело на Фил Фоудън.  Коефициентът за очакван гол бе 0,22 за испанците и 0,17 за британците. Испанците са владели топката 65% от времето, имат 6 корнера срещу 1.

На стадиона са престолонаследникът на британската корона принц Уилям, испанският крал Фелипе, премиерът на испания Педро Санчес, германският президент Франц-Валтер Щанмайер и новият премиер на Великобритания Кийр Стармър.

Купата бе внесена от Джорджо Киелини, капитанът на предходния шампион Италия. Английските запалянковци го освиркаха здраво, като си спомниха как задържа откъсващият се към вратата Букайо Сака в последните секунди на мача, а съдията не го изгони.

Испания: Унай Симон - Даниел Карвахал, Робен Льо Норман (83-Начо Фернандес), Емерик Лапорт, Марк Кукурея - Родри (46-Мартин Субименди), Фабиан Руис - Ламин Ямал (89-Микел Мерино), Дани Олмо, Нико Уилямс -  Алваро Мората (68-Микел Ойерсабал).

Англия: Джордан Пикфорд - Кайл Уокър, Джон Стоунс, Марк Гехи - Букайо Сака, Коби Мейну (70-Коул Палмър), Деклан Райс, Люк Шоу - Фил Фоудън (89-Айвън Тоуни), Джуд Белингам - Хари Кейн (61-Оли Уоткинс).

Жълти картони: Дани Олмо; Хари Кейн, Джон Стоунс, Оли Уоткинс.