“С Бога напред!” новият патриарх Даниил минава през изпитанията в живота
“Винаги, когато ми предстои изпитание, си казвам: “С Бога напред!”.” Това бяха едни от първите думи на новия български патриарх Даниил. Той бе избран тази неделя измежду трима митрополити, като стигна до балотаж с Григорий Врачански.
За един от най-близките до Даниил в Синода е сочен митрополит Гавриил. Между тях може да се намери ярка духовна връзка чрез личността на покойния Неврокопски владика Натанаил и Хаджидимовския манастир, където и двамата са служили. Това е важен момент в живота и на двамата, защото ги прави
част от една група
духовни чеда на дядо Натанаил, към която принадлежат още неколцина видни днес български духовници
и йерарси. Сред тях са сегашният Неврокопски владика Серафим, Варненският владика Йоан, игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий и др. Понякога неофициално всички те са наричани в църковните среди “неврокопци”.
Даниил е роден на 2 март 1972 г. в Смолян със светското име Атанас Трендафилов Николов. Завършва основно и средно образование в родния си град и през 1996 г. записва да учи английска филология в СУ “Св. Климент Охридски”. На следващата година се прехвърля в Богословския факултет на СУ.
Междувременно е приет като послушник в Хаджидимовския манастир “Св. Георги” под духовното ръководство на тогавашния Неврокопски митрополит Натанаил. Той го и постригва в монашество през лятото на 1999 г., след което Даниил е ръкоположен за йеродякон.
През 2002 г. Даниил завършва Богословския факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, а две години по-късно е изпратен на послушание в Роженския манастир “Рождество Богородично”. На 27 ноември същата година е ръкоположен от епархийския му архиерей за йеромонах. В началото на юни 2006 г. е възведен в архимандритско достойнство.
За епископ е хиротонисан по решение на Светия синод на 20 януари 2008 г. с титлата Драговитийски, а службата е в катедралния храм “Св. Александър Невски”.
Назначен е за викарий на Неврокопския митрополит и остава на тази служба до лятото на 2010 г., когато по молба на митрополита на САЩ, Канада и Австралия Йосиф е назначен за негов викарий. Завръща се от Америка, за да участва в изборите за Видински владика след смъртта на дядо Дометиан и на 4 февруари 2018 г. е избран за митрополит на Видинската епархия.
Истински духовник с чест и достойнство - така определят свещениците от монтанския край Даниил.
“С идването си стегна редиците,
държи изключително много на богослужението, на чистата вяра
и отношението към християнството в обществото. Държи да се спазват християнските добродетели, животът на поповете да е праведен, християнски, да няма катинари на църковните порти и да има служби в черквите по селата”, разказа отец Николай от православния храм “Св. св. Кирил и Методий ” в Монтана.
От самото начало в епархията го приемат като благ и смирен човек, истински монах. Влага много вяра и емоции в проповедите си. Съдейства активно за съхранение и обновление на храмовете във Видинска епархия.
Благодари и благославя хората, които градят храмове и даряват от личните си средства за божия дом. Радетел е църквата да е близо до хората, да е жива искрата на вярата.
С пристигането си във Видинската митрополия,
открива неделно училище и социална кухня към нея
През годините там успява да помогне и на наркозависимо момиче да се излекува.
“За него може да се говори много. Основните добродетели, които притежава са скромност и честност. Преди няколко години дете на моя близка приятелка беше изпаднала в зависимости и се обърна към дядо Даниил. Бяха обиколили много институции, но не получиха помощ. Митрополитът освети икона, даде светена вода и резултатите не закъсняха. Днес девойката е студентка в престижен университет. Молитвата помогна”, разказа пред Нова телевизия дългогодишният председател на училищното настоятелство на Математическата гимназия във Видин Лили Цанова.
“Вярата ни просвещава. Тя е изключително ценен дар”, обича често да казва пък самият Даниил.
Някои обаче смятат, че духовникът е близък до Московската патриаршия. През 2019 г. той се изяви като противник на решението на Вселенския патриарх Вартоломей да обяви за автономна Православната църква на Украйна, която Московската патриаршия не признава. Тогава Даниил публично атакува това решение, а Синодът се разграничи от действията му.
През 2022 г. пък публикува окръжно писмо до клира в своята епархия, в което посочва на духовниците по време на литургия да отправят специални молитви за мир във връзка с войната в Украйна. В писмото си обаче подчерта, че “никой от участниците в конфликта не може да бъде оневинен за случващото се и оправдан за сметка на другия.” Година по-късно, когато през септември българските власти изгониха от България предстоятеля на Руската православна църква в София архимандрит Васиан (Змеев) като заплаха за националната сигурност, той изрази огорчение от решението.
Най-четени
-
Англичаните са крехка нация, в Пазарджик не се оправят
Когато отида в Пазарджик и срещна познат, обикновено първата реплика „ А, тук ли си? Хайде да се видим, искам да говорим нещо." И ако не си пазарджиклия, губиш разсъдъка си на момента, защото: Първо
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици