Съдбовната среща на Фердинанд с младия Буреш и BG феномена - двама царе-учени
От петима монарси в света, посветени на науката - двама са български
Фамилията Сакс-Кобург е известна с интереса си към науката, принц Алберт е движещата сила зад първата "Голяма изложба", посветена на иновациите през 1851 г., казва княз Кирил
България може да се гордее с много неща, но към тях трябва да прибавим още един изумителен факт: от петима царе - истински учени в световната история - двама са български - цар Фердинанд I и цар Борис III. В резултат на усилията им в Царските природонаучни институти са събрани немислими за онова време, а дори и днес колекции. Само в личните колекции на двамата има над 8000 екземпляра пеперуди; данни за различни видове птици на базата на 8229 екземпляра; хербарий, който през 1943 г. е съдържал над 100 хиляди листа, подредени грижливо в 16 000 кутии; впечатляващи колекции с насекоми. И това съвсем не е всичко - към 1930 г. са събрани над 12 000 образеца скали и минерали.
За онази бедна селска страна, току-що освободила се от кошмарното османско робство, спънало с векове развитието й, това е феноменален подвиг, който вероятно ще се осмисля още много години.
Княз Фердинанд още съвсем млад е бил запален ботаник и ентомолог. Когато е 18-годишен, през 1879 г. с брат си принц Август организират пътешествие из джунглата на Амазония. Приключението завършва с издаването на книга с подробно записаните им наблюдения.
След като през 1887 г. е избран за княз на България, той действително прави невъзможното, изграждайки от нулата цялата научна инфраструктура в областта на природните науки. За тази цел всяка година влага лични средства - около 3 млн. лв., преведени от Царската цивилна листа.
Усилията са възнаградени и Царските природонаучни музеи стават едни от богатите в Европа, с интересни и впечатляващи колекции. Безспорен принос към това уникално наследство има едно странно приятелство между княза и младия Иван Буреш, който по-късно ще стане изключителен ерудит - академик и дългогодишен директор на Института по зоология на БАН - и лично ще посвети в тайните на природата сина на Фердинанд - Борис.
Срещата на двамата е абсолютно случайна и изглежда съдбовна. През лятото на 1903 г. Буреш е на 17 години и в самото начало на лятната ваканция се отправя на едно отдавна мечтано пътешествие - сам да изкачи най-високия връх в България Мусала.
По-късно в дневника си той ще запише, че по онова време това било истински подвиг, защото нямало автобуси, хотели, хижи, заслони, нямало и пътеки в планината, да не говорим за туристи. След като изминава пеша разстоянието от София до Чамкория за два дни, той започва изкачването и точно когато е около подножието, младежът бил застигнат от група войници на коне.
„Начело на колоната язди строен човек с английска тропическа каска на главата - пише Буреш в дневника си. - На ремичка виси отпред на гърдите му червен бинокъл, а до него бял орден. Хубаво очертаният добре закривен нос изпъква под сянката на шапката. Притворените му очи гледат към мен. Познах - това е Фердинанд I.“
Князът бил видимо заинтригуван от младия „изследовател“ и започнал с него разговор на любимите си теми, свързани с флората и фауната. От дума на дума двамата разбрали, че имат еднакви интереси, и по пътя към върха събирали растения и насекоми, споделяйки кой какви екземпляри е открил. В края на тази приятна разходка цар Фердинанд и свитата му поканили младежа да се спусне с тях, но Буреш бил непреклонен. Той си имал план да пренощува в подножието на върха и на сутринта да се любува на изгрева.
„Убеждават ме, че тук става много студено през нощта, а аз... с ентусиазъм наново изказвам желанието си“, отбелязва в дневника си бъдещият учен и академик. След кратко съвещание князът се доближил до момчето и му казал: „Ще се видим пак… Вземете и тази полезна вещ“. В този момент той му подал своята дълга, сивкавосиня пелерина, която преди това войниците откачили от седлото му.
След екскурзията Буреш се прибрал у дома, но искал на всяка цена да върне на царя наметалото. Бил толкова настоятелен, че накрая баща му се заел с тази задача. Човекът бил близък с придворния печатар Бохумил Шимарек. От него Йосиф Буреш научил, че в печатницата често идвал управителят на двореца Димитър Анков и че на него могат да предадат ценната вещ.
Днес едва ли някой може да каже какво е било смайването в семейството, когато получили съобщение лично от княза: „Пелерината е дадена подарък на ученика Буреш и той да я запази като спомен от Рила планина”. Но и ученикът не е бил кой да е, а един безкрайно талантлив и любознателен младеж, който до края пази ценния подарък.
„Аз я помня тази пелерина - обяснява пред „24 часа - 168 истории“ неговият внук и бивш директор на Националния природонаучен музей при БАН Алекси Попов. - Дядо ми с нея се разхождаше на стари години. Беше тъмносиня, но бе толкова стара, че по нея вече имаше дупки.“
„Цар Фердинанд още тогава е вярвал във важността на науката и ползите, които тя носи за обществото – обясни пред „24 часа - 168 истории“ княз Кирил. Самият той е завършил квантова физика в Принстън. - Това важи както сега, така и по времето на цар Фердинанд. Да не пропускаме да отбележим и отдадеността на цар Борис III в това отношение.“
Как е било възможно България да се окаже с двама царе-учени?
„Фамилията Сакс-Кобург е добре известна в историята с интереса си към науката - отбеляза княз Кирил. - Както и с факта, че принц Алберт е движещата сила зад първата „Голяма изложба“ през 1851 г. Нейната цел била да покаже научните иновации и да ги направи достъпни за обществеността.“
Принц Алберт е женен за британската кралица Виктория.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър