Бустерните дози дават до 75% защита срещу Омикрон
Бустерните ваксини срещу COVID-19 дават приблизително 70% до 75% защита срещу леко заболяване от новия вариант Омикрон, съобщи Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство (UKHSA), позовавайки се на първоначални констатации от проучване в реална среда.
Резултатите са едни от най-ранните данни за ваксинационната защита срещу Омикрон извън лабораторните изследвания, които показват намалена неутрализираща активност срещу този нов варианта на коронавируса.
Ранните реални данни предполагат, че докато Омикрон може значително да намали защитата срещу леко заболяване от първоначален курс на ваксинация срещу COVID-19 с две дози, бустерите възстановяват защитата до известна степен.
„Тези ранни оценки трябва да се третират с повишено внимание, но те показват, че няколко месеца след втората доза има по-голям риск от заразяване с варианта Омикрон в сравнение с Делта варианта“, каза д-р Мери Рамзи, ръководител на имунизацията в UKHSA, цитирана от BG Voice.
Рамзи добави, че се очаква защитата срещу тежки заболявания да остане по-висока.
„Данните предполагат, че този риск е значително намален след бустерна ваксинация, така че призовавам всички, които отговарят на условия, да си поставят допълнителна ваксинационна доза“, допълни тя.
При анализ на 581 души с потвърден Омикрон, две дози от ваксините на AstraZeneca или на Pfizer/BioNTech осигуряват много по-ниски нива на защита срещу симптоматична инфекция в сравнение с това, което те осигуряват срещу варианта Делта.
Въпреки това, когато се постави допълнителна доза на ваксината на Pfizer, има около 70% защита срещу симптоматична инфекция за хората, които първоначално са получили двете дози на AstraZeneca, и около 75% защита за тези, които са получили две дози на ваксината на Pfizer.
Това се сравнява с очакваната защита от около 90% срещу инфекция с Делта варианта след бустерна доза.
Вариантът Омикрон може да е възникнал при пациенти с HIV
От UKHSA също така заявиха, че при настоящите тенденции вариантът Омикрон ще представлява повече от 50% от всички инфекции с COVID-19 през следващите 2 до 4 седмици.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г