ВМРО, НФСБ и "Воля" подписаха за коалиция без лидери в листите. Румен Петков и Татяна Дончева може да са с Нинова на изборите
Волен Сидеров остана извън обединението
Споразумение за общо явяване на предсрочния вот на 11 юли подписаха лидерите на ВМРО, НФСБ и “Воля” - Красимир Каракачанов, Валери Симеонов и Веселин Марешки. Коалицията им ще се казва “Българските патриоти”.
Лидерите подписаха точно седмица след като Каракачанов призова за обединение, но с условие председателите на партиите да не бъдат в листите за вота. Разговорите на тримата започнаха още на следващия ден, както “24 часа” писа.
Поканата бе отправена и към “Атака”, но разговорите с Волен Сидеров претърпели провал. Атакистът обяви, че макар да не държи на депутатското си място, има седем условия за бъдещи партньори, сред които референдум да остане ли България в ЕС и НАТО.
Сидеров водел
разговори
с движение
“Русофили”
на Николай Малинов. Преговарял и с партийците на Жан Виденов от “Лява алтернатива”, където се прехвърли атакистът проф. Станислав Станилов. От новата формация обаче обясниха, че срещата била “проучвателна” и няма да се коалират със Сидеров.
Каракачанов, Симеонов и Марешки няма да участват в депутатските листи за вота, предвижда подписаното вчера споразумение. Традиционно, макар в различни формати, на изборите лидерът на ВМРО оглавяваше листата в Плевен, Симеонов - в Бургас, а Марешки - във Варна. На този етап не е ясно кои партийци ще заемат местата им, но разговори как да се разпределят листите вече се водят.
10 основни принципа обявява новата коалиция в съобщение до медиите. На първо място е национално помирение и прекратяване на междуинституционалните войни, повишаване на доходите чрез
преизчисляване
на пенсиите, подкрепа за бизнеса и др.
С подкрепа на грамотната раждаемост и активни просемейни политики ще борят патриотите демографската криза, както и с програми за връщане на българи от чужбина.
“Недопускане на ДПС и други антиконституционни етнически партии в управлението на България” също е сред 10-те обединяващи ги цели, както и отстояване на историческите български интереси в Северна Македония.
Прекратяване на социалния паразитизъм и
образователен
ценз за гласуване
прокламират още партньорите. Обещават повече референдуми по “важни за нацията въпроси” и нулева толерантност към корупцията на всички нива.
Готови били да започнат и дебат “за нов обществен договор, за създаване на механизъм за повишаване на личната отговорност на политическите лица, както и за отстраняване на функционалните неуредици при държавното управление”.
Патриотите
ще тестват
коалицията
още на 27 юни
в Благоевград, когато там ще се проведат частичните избори за кмет. Вчера те и ГЕРБ подкрепиха независимия кандидат и настоящ шеф на общинския съвет в града Андон Тодоров.
До новите избори се стигна, след като спечелилият през есента на 2019 г. независим с подкрепата на БСП Румен Томов бе отстранен заради незаличена в срок фирма. Той се кандидатира отново. За кмет се бори и Илко Стоянов от “Има такъв народ”.
БСП отложи водачите на листи за 25 май
“Движение 21” на Татяна Дончева и АБВ с лидер Румен Петков може да са новите коалиционни партньори на БСП на предстоящия вот на 11 юли, научи “24 часа”.
Соцлидерката Корнелия Нинова е водила разговори с тях, но окончателно решение все още няма. 26 май е срокът, до който партиите и коалициите могат да подават заявления в ЦИК за участие в изборите.
Разширяването
на лявата
коалиция е част
от новата
стратегия на
“Позитано” 20, след като на изборите на 4 април БСП остана трета политическа сила.
Не е ясно още в какъв формат ще е взаимодействието и дали при евентуална коалиция ще се запази името на “БСП за България”. Досега в нея бяха Комунистическа партия на България, “Нова зора”, ПК “Екогласност” и ПК “Тракия”.
“Движение 21” пък беше сред тримата мандатоносители на коалицията “Изправи се! Мутри вън!” заедно с Движение “България на гражданите” и Единна народна партия. Татяна Дончева влезе в 45-ото народно събрание като водач на листата във Варна и дори бе зам.-председател на парламента.
Ако сега стане партньор на БСП, е възможно Дончева отново да е водач във Варна, но този път от червената листа. Според запознати в следващия парламент тя може
да бъде
предложена и за
председател
на парламента
Самата Дончева вчера не вдигаше мобилния си телефон. Част от досегашните ѝ партньори се опитвали да я убедят да не прави стъпка към БСП.
Устатата юристка
се завръща след
8 години раздяла
със столетницата, след като дълго бе едно от знаковите ѝ лица и нейна основна фигура в парламента. По време на кабинета “Орешарски” обаче се превърна в един от най-острите ѝ критици. Дончева напусна БСП официално през декември 2013 г., главно заради несъгласие с политиката на тогавашното ръководство начело със Сергей Станишев. Учреденото от нея през 2010 г. гражданско сдружение “Движение 21” прерасна в партия.
На президентските избори през 2016 г. Дончева бе кандидат от коалицията на “Движение 21” и НДСВ, а неин вице беше бившият царски депутат Минчо Спасов. На парламентарните избори през 2017 г. пък партията ѝ участва в коалиция с друг отцепник от БСП - АБВ, създадена от президента (2002-2012 г.) Георги Първанов.
Сега “Движение 21” и АБВ отново може да играят заедно на изборите. При това връщайки се при партията майка.
На вота на 4 април АБВ се яви самостоятелно, след като лидерът ѝ Румен Петков изпрати писмо до Нинова, а тя му върна телефонен разговор, но до по-сериозни съвместни действия така и не се стигна.
Дори и АБВ да влезе в коалиция с БСП сега,
едва ли самият
Петков ще е в
червените листи,
коментират запознати. Той не бе открит за коментар, но по време на предишната кампания неведнъж заяви, че не е кандидат за парламента, защото дълбокото му убеждение е, че трябва да има мярка. “Бил съм кмет, народен представител, министър и считам, че не е прилично да бъда кандидат за каквото и да е. Обществото, очакванията на гражданите са за радикална промяна”, каза тогава той.
Не е ясно дали едно от най-знаковите и противоречиви лица на АБВ от отминалата кампания - доц. Атанас Мангъров, който водеше в София и Варна, може да намери място в листите, ако се стигне до коалиция.
Окончателното решение се очаква да бъде взето до дни. Вчера стана ясно още, че БСП отлага пленума за определяне на водачите от 22 май за 25-и. Официалното обяснение е, че през уикенда трябва да се проведат много от общинските конференции за подредбата на листите и хората няма да могат да пътуват за заседанието на Националния съвет.
Очакват се рокади във водаческите места в поне 6-7 от регионите. Междувременно Нинова тръгна из страната за срещи със структурите, в които имаше проблеми с реденето на листите за вота през април. Така тя изпълнява плана, приет от Националния съвет миналата събота, в който бе записано, че първите места ще се определят в диалог с местните организации. Една от първите ѝ срещи е била в Перник и е преминала в конструктивен и спокоен разговор. Всички се обединиха около позицията, че тръгват единни в предстоящата кампания за победа, съобщиха от пресцентъра на БСП.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха