Родилката с недоносените близнаци умря от дихателна недостатъчност от COVID (Обзор)
Двета бебета на Теодора, родени в 8-ия месец, и 4-годишната им сестричка остават сираци, тъй като бащата почина малко преди тяхното раждане
Все още не е ясно кой ще поеме отглеждането на бебетата, защото родителите нямали брак
Коронавирусна инфекция погуби 32-годишната Теодора от Карнобат, която бе приета в УМБАЛ-Бургас, бременна в 8-ия месец. Жената издъхнала в 19 ч на 16 март в отделението по реанимация, казаха от болницата. Причината за смъртта е дихателна недостатъчност.
След като
състоянието й
се влошило, тя
била интубирана
и в продължение на два дни бе на командно дишане.
На 15 март от УМБАЛ съобщиха, че пациентката вече диша самостоятелно, но още тогава уточниха, че състоянието остава много тежко.
Както “24 часа” писа преди ден, Теодора успя да види по вайбър близнаците си, които бяха изродени по спешност миналата седмица. От отделението по неонатология показаха запис на бебетата, които ще останат дълго време в болницата.
Те, както и 4-годишната им сестричка остават сираци, тъй като дни преди майката от усложнения от коронавирус почина и бащата. 36-годишният Христо издъхна в реанимацията на УМБАЛ-Бургас, в която бе приведен от белодробната болница. Това стана няколко дни преди лекари да изродят по спешност близнаците, които Теодора носеше. Броени дни след смъртта му и жената се влошила.
“Христо така и не успя да припознае момчетата си. Двамата с Теодора нямаха брак, но живееха добре, разбираха се. Сега обаче какво ще стане с децата - още не е ясно”, коментираха хора от Карнобат.
“Бебетата са добре, но ще останат при нас, докато не достигнат определено състояние и тегло. Те са под непрекъснати специализирани грижи. Всяко от тях тежи по 1600 грама”, заяви преди ден пред “24 часа” завеждащият неонатологията д-р Стилияна Томова.
След като бъдат изписани от болницата, вероятно двете близначета ще бъдат настанени в “Дом майка и дете” за доотглеждане, докато достигнат тегло 2500 грама, обясниха медици.
Младите съпрузи се разболели по едно и също време – в началото на март. И двамата били с наднормено тегло и придружаващи заболявания. Бременната жена имала диабет и тромбози, затова на 6 март е приета в инфекциозното отделение на УМБАЛ, а мъжът – в белодробната болница. Състоянието му обаче рязко се влошило и той издъхнал вследствие на остра сърдечна недостатъчност.
“Трагедията е голяма.
Вече се обаждат хора,
готови да помогнат
с каквото могат на семейството, на децата, но казусът с тях е юридически”, каза кметът на Карнобат Георги Димитров.
Той уточни, че ситуацията в града е тежка, а медиците са на предела на силите си. От 25 разкрити COVID легла в местната болница 25 са заети. По-тежките случаи пък се транспортират в Бургас.
“Разполагаме с необходимото, имаме лекарства, включително ремдесивир”, каза кметът.
Новозаразените в Карнобат към 16 март са 16, като между тях има деца - най-малкото било на 4 г.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха