Намериха парче от короната на Хенри VIII, унищожена от Кромуел преди 4 века. Цената на златния отломък е 2 млн. лири
49-годишният Кевин Дъкет откри централното парче от короната на английския крал Хенри VIII, унищожена от Оливър Кромуел преди повече от 400 години.
Дъкет се разхождал с метален детектор, когато открил бижуто в поле край Маркет Харбъроу в Нортхемптъншайр. Веднага го е предал на Британския музей, където го изучават. Цената на парчето злато е около 2 милиона лири.
Първоначално помислил, че е някакво алуминиево фолио от кексче. "Беше прекалено близко до повърхността. От цвета и тежестта разбрах, че е чисто злато", обяснява той пред "Сън".
Историците смятаха, че короната е загубена завинаги след като Оливър Кромуел заповядва тя да се претопи, след като премахна монархията и обезглавява крал Чарлз I през 1649 година.
344-те скъпоценни камъни, които са били върху нея били продадени индивидуално за около 1100 лири по онова време.
Дъкет, който живее във Флекни, Лестършайр, прибрал и изчистил парчето у дома. Тогава разбрал, че става въпрос за Хенри VIII, след като открил инскрипция SH в основата. Тя е за Serine Henry.
На фигурата има и пет fleur-de-lys, стилизирани лилии, свързани с монархията. На оригинала имало и фигури на Исус, Дева Мария с младенеца и Свети Георги.
Но Хенри VIII ги премахва след раздялата с католическата църква и ги заменя със свещените крале на Англия - Свети Едмунд, Едуард Изповедника и Хенри VI.
Короната е използвана и при коронацията на Чарлз I. Когато той губи битката при Нейсби от Кромуел, явно е минал през мястото, където бе открито съкровището.
Ако Британският музей потвърди, че парчето от короната е автентично, то ще бъде купено от Дъкет на цена, определена от независима комисия.
Хенри VIII е един от най-великите крале в историята на Англия, като управлява от 1509 до 1547 година.
Той има шест съпруги, като две от тях обезглавява, защото не му раждат наследник.
Къса с Католическата църква в Рим заради отказа на папата да разтрогне брака му с първата му съпруга Катрин от Арагон, за да се ожени за любовницата си Ан Болейн, който в крайна сметка става втората му жена.
Този ход, известен като Реформацията, го обявява за върховен лидер на Англиканската църква, което води до отлъчването му от Католическата.
Разформироването на манастирите и конвентите на Острова водят до промяна на културната история на империята.
Под негово ръководство британският флот става доминиращ в Европа, като от съвсем малък брой корабите му нарастват на 50.
Иначе на домашната сцена той е тиранин, като смачква всички инакомислещи. Сред обезглавените са главният му министър Томас Кромуел, втората му съпруга Ан Болейн и петата Катрин Хауърд.
Както предшествениците си се опитва да превземе Франция, но и двете му кампании са неуспешни.
Известен е с това, че се е самолекувал, като дори е правил собствени лекарства. За това има доказателства в Британския музей.
Кралят е бил музикант и композитор, като е притежавал 78 флейти, 78 арфи и 5 гайди, като "Джетро Тъл" прави кавъри на песните му.
Умира със сериозни дългове, след като харчи доста повече от това, което е получавал от данъците. Официално е притежавал най-голямата колекция от гоблени в историята, както и 6500 пистолета.
В началото на управлението си е доста слаб мъж, а в края - огромен дебелак, описан като "истинско чудовище".
Наследен е от синът си Едуард VI.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г