Добра новина е, че се преговаря и за руската ваксина
2-3 г. имунитет може да носи ваксината
Минимум една година ще е имунитетът от ваксината, появяват се публикации, че ще е стабилна поне 2-3 години. Това обяви проф. Радка Аргирова пред Би Ти Ви тази сутрин.
Самата тя вече е имунизирана, очаква втората си доза на 27 януари. Единствено мускулен дискомфорт около мястото на инжекцията е почувствала първата нощ, никакви други ефекти, добре били и всички ваксинирани около нея. Месец след това ще си направи тест за антитела, преди ваксината не е имала никакви.
Едва ли гражданите у нас ще могат реално да избират, но със сигурност ваксините са безвредни и която и да се случи на ред, човек може да е спокоен, коментира професорката.
Важно е и да се знае, че новите щамове не компрометират ваксините. Проф. Аргирова чела за мутацията в Япония. Тя влиза с 4-има души, пътували от Бразилия. Това се е случило от 2 януари, за това време учените там са успели да го секвенират и в момента тече сериозно изследване каква е инфекциозността на този вирус. Той е нов, докато "новия" във Великобритания вече е докладван в 40 страни по света. У нас изследванията още не са готови, но няма никакви основания да мислим, че го няма този вариант, обясни експертката. Това е вариант, в който има няколко мутации, изясни тя как е коректно да го определяме.
Процесът на нормализация ще отнеме от няколко месеца до една година, преди да свалим маските, прогнозира проф. Аргирова. И ще стане толкова по-бавно, колкото по-нисък е процентът на ваксинираните. Трябва да се обясни още повече, да се проведе кампанията, за която се говори. Силно се надявам такава да бъде организирана, а най-важното е да има къде хората да си зададат въпросите и да им се отговори, призова тя.
Защото ефектът на ваксините зависи първо от това дали и около нас всички са ваксинирани. Ако сме единичен случай сред неваксинирани и не се спазват мерките, ефект не може да има.
В училищата и най-вече в моловете става голямото заразяване, там е най-голямата гъстота на хората, а учениците по-трудно се убеждават да носят маски, обясни проф. Аргирова.
Добра новина е, че се преговаря и за руската ваксина. Държавите, които вече я ползват, не са докладвали странични явления, но трябва да изчакат и публикации за антителата, които образува. Тя би била добра за много хора, защото подходът към нея е традиционен и пациентите с алергии, страдания, автоимунни заболявания може би ще са по-добре, посочи професорката.
Тя е категорична, че и хората, които ще носят подвижните урни при карантинирани, задължително трябва да са ваксинирани или проверени за антитела. Това обяснила тя и на разговора с президента, когато той покани експертите на консултации миналата седмица. Не можем да предвидим подобряване или влошаване за срок от 2 месеца, отвърнали те на Радев на въпроса за прогноза. Трябва да имаме 2-3 вида план за изборите според това каква ще е обстановката, те трябва да са готови 30 дни преди изборите. Пик като този през ноември мисля, че няма да стигнем, но зависи от хората, каза още проф. Аргирова.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Новите ракети ще обърнат ли войната в Украйна?
30% от оръжията на Киев вече са собствено производство Украйна се готви да удари Москва със собствените си ракети "Трембита". Тази изненадваща новина публикува британският The Telegraph в самото
-
Галерия Кой стои зад старостилната църква? (инфографика)
Милиони са били нужни за построяването на храмовете им. Даренията влизали по сметка на един от свещениците им Проф. Иван Желев: Гръцките такива обичат да имат свои проксита. Доц