Какво идва с Байдън? Завинаги ли слиза Тръмп?
Джоузеф Байдън бе официално избран за президент на САЩ от Електоралната колегия с 306 гласа (срещу 232 гласа за настоящия президент Доналд Тръмп).
Пред Байдън има две основни, приоритетни задачи, от реализацията на които ще зависи най-много оценката за неговото президентство. Първата от тях е възстановяване - в рамките на реалистично възможното - на интегритета на САЩ като общество, като гражданска общност. Америка преживява процес на обществена, политическа и културна поляризация, която през тази пролет доведе страната до ръба на масов граждански конфликт. Не е по силите на когото и да било - дори и на президента на САЩ, да разреши проблемите и конфликтите, довели страната му до такива мащаби на разделение. В неговите възможности е да започне процес на разрешаване на тези конфликти и постепенно възстановяване на “средния терен” в националната политика - поле на умереност, разумни решения, отказ от абсолютна правота и очерняне на другата страна.
Президентът може да въздейства върху институциите, общественото мнение и да предлага политически решения с потенциал за съгласие. Байдън би утвърдил своята роля на помирител ако успее да интегрира в своя политически дневен ред част от проблемите, върху които Доналд Тръмп изгради своя успех - ерозията на традиционната средна класа вследствие на глобализацията, баланса между традиция и обществена промяна в областта на културата.
Втората основна цел, която би осигурила успех на президентския мандат на Джо Байдън, е възстановяването на водещата роля на Америка в международната система. Ерозията на международните позиции на Америка е процес с давност от две десетилетия. След 11 септември 2001 г. във Вашингтон бяха вземани поредица от решения в ущърб на американската сила, престиж и почетен статут на “пръв сред равни”.
Войната в Ирак и последвалата фрагментация на Близкия изток е първата голяма грешка на Вашингтон. Презумпцията, че отстраняването на авторитарните лидери в региона ще даде път на демократично управление на т.нар. умерен ислямизъм бе тежка стратегическа заблуда с голяма цена. Неуспешните опити за re-set с Путинова Русия и отварянето на вакуумни стратегически пространства в глобалния свят в полза на Китай, Русия и други страни с алтернативни на Запада стратегии за геополитически контрол допълват картината на упадък на американското лидерство. На този фон стратегията “Америка преди всичко” на Тръмп нанесе допълнителни щети върху съюзите на Запада - преди всичко на Атлантическия съюз.
В геополитиката поправянето на грешките тръгва отзад напред. Първо се поправят последните, най-скорошни грешки. Поради това за Байдън първа основна задача е възстановяването на съюзите на Запада - може би не на всяка цена, но с приоритетна важност.
Илюзия е да се мисли, че с напускането на Овалния кабинет от Доналд Тръмп всичко ще се върне към добре познатите “стари времена”. Президентството на Тръмп не е случайност, не е “малшанс” за либералите, не е “трагична грешка”. Това президентство е израз на определени процеси и позиции - както в Америка, така и в света, които няма да напуснат сцената заедно с настоящия обитател на Белия дом. Светът, в който живеем, е все по-многообразен, хаотичен и неподлежащ на осмисляне с традиционни мисловни инструменти. Този свят трудно може да бъде управляван и с традиционни политически решения. На 20 януари думата ще има Джозеф Байдън.
(От фейсбук)
Най-четени
-
Килър изважда спокойно оръжието си и изстрелва 30 куршума в тялото на Фатик. Свидетелите са убедени, че гледат сцена от филм
15 април 2005 г., 11,30 ч, кръстовището на булевардите “България” и “Гоце Делчев”. Сребристосив “Мерцедес” спира на светофара, престроява се в най-лявата лента в посока пазара “Красно село” и чака
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Секретно Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Галерия Щастие. Една Коледа, на един континент, за който мечтая отдавна
Актрисата Теодора Духовникова е прекарала Коледа в Африка. Това става ясно от снимки, споделени от нея в социалните ѝ мрежи. "Щастие. Една Коледа, на един континент, за който мечтая отдавна"
-
Коментар №1 на седмицата: Предателството на Европа към самата себе си
С тези редове няма да съобщя новина, няма да кажа нищо ново и кой знае колко необичайно - ще анализирам, от позицията на своя опит, факти и случки, които на всичкото отгоре не са нови и вероятно са