До 26 октомври 1872 г. Васил Левски е невидим за султана
В писмо до Каравелов: Общи да го махнете, иначе не сме вече в работа!
До 26 октомври 1872 г. Левски не е бил известен на Османската империя. Дотогава те не са знаели дори как е изглеждал Апостола. Затова за тях снимката на Джингиби, намерена у Димитър Общи при задържането му, е истинска находка.
Това се доказва и от няколко запазени исторически хроники.
На 1 декември 1872 г. министърът на вътрешните работи на Османската империя хвали управителя на Дунавския вилает за намерената снимка у Димитър Общи.
В същото време руският вицеконсул Найден Геров пише на руския посланик Николай Игнатиев, че османските власти са намерили "негатив от стъкло от фотография на Васил Левски".
Няколко дни по-късно на в свое писмо от 7 декември 1872 г. Данаил Попов описва срещата си с посетилия го Ованез Аладжаджиян, който му казва, че турците имат портрет на Левски.
Попов също притежавал фотография с образа на Апостола в голям формат, където той е в цял ръст, облечен в хусарско-гренадирска униформа, със сабя в ръка. Когато Аладжаджиян осъзнал, че човекът от портрета и от снимката у османските заптиета е един и същ, Попов го заблудил, че това е негов приятел влах - офицер.
"До получаване на Каравеловия архив от Сърбия заловените и преписани две негови писма и естествено умопомръчителните от следствието разкрития, направени от Общи, турците не са имали представа за мащабите на революционната дейност на Левски за неговата военна вътрешна организация - категоричен е изследователят. - Тоест изложените нови копия от османските архиви не дават никаква информация за системно и методично следене на Васил Левски от османската полиция, нито дават информация, че лицето им е познато."
Тренев допълва, че според негови данни снимката, която е представена в новите документи за Левски, не е тази, която е намерена у Димитър Общи и използвана за издирването му. Апостола подарява снимката, по която го издирват, на Димитър Общи в София. Този въпрос обаче все още е спорен и вероятно ще трябват допълнителни доказателства преди противоречията да бъдат решени.
Друг интересен момент в историческите хроники е, че Левски не е одобрявал действията на Димитър Общи, а внедряването му в групата пък не било случайно.
“Поведението на Общи предизвиква Левски да пише през юли 1872 г. до Каравелов: "Димитър Общи ще го извадим от служба поради неспособностите му!
Естественият му характер е да се хвали и да лъже,
но пред съучастниците си - както и да е.
Проблемът е, че ходи по кръчмите и говорел на хората да купуват оръжие, защото през лятото ще има нещо.
Тук-там е лъгал, че бил пренесъл 1000 иглянки пушки. Общи да го махнете от нашите места и писаря му също, защото инак не сме вече в работа.”
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"