Чипизацията: улеснение или завой към корпоративното робство?
На 1 август 2017 г. служителите на американската компания за производство на вендинг машини "Трий скуеър маркет" се нареждат на опашка пред ведомствената лавка, за да им бъде имплантиран микрочип в тялото. Един по един те сядат при местен татуист, който чрез голяма игла им вкарва имплант
с големината на оризово зърно
под кожата на ръката между палеца и показалеца. След края на процедурата всеки получава тениска с оптимистичния лозунг: "Чипираха ме".
Инициативата е част от дългосрочната кампания на уисконсинската фирма за производство на автомати за храни и напитки за популяризация на алтернативните и по-лесни начини на плащане. Идеята им е хората да не мислят за монети или банкови карти, а просто да доближат ръката си до устройството, за да купят това, което са си избрали от машината.
Събитието в лавката е отразено от редица медии. Това е може би първото масово чипиране на хора в САЩ. Търсената публичност е постигната и дни след събитието
милиони хора
из целия свят
чуват името на "Трий скуеър маркет". Мненията обаче далеч не са само положителни. Световната общественост е силно развълнувана и разделена от случилото се в една малка американска компания. И докато едни приветстват новаторството на идеята, по-консервативно настроените хора из целия свят са скандализирани. В онлайн профилите на американската компания започват да валят оплаквания на възмутени граждани. Чуват се призиви към служителите да напуснат незабавно работодателя, който ги принуждава да си поставят импланти. Стигна се дотам, че християнски организации обявиха, че микрочипът е "Белегът на звяра" – знак, който предвещава идването на Антихриста и първата стъпка към Апокалипсиса.
Малко по-малко от три години след като "Трий скуеър маркет" влиза в новините с идеята хората да плащат чрез допир с длан до вендинг машината, темата за поставянето на електронни импланти в човешкото тяло е по-актуална от всякога. Коронавирусната епидемия се превърна в
широко и плодородно поле
за разгръщане на разнообразни конспиративни теории. Може би най-разпространената е тази, според която ни предстои задължителна ваксинация срещу инфекцията, при която в телата ни ще бъде поставен микрочип.
Привържениците на тази теория вярват, че "владетелите на света" целят "да контролират човешкия ум за собствените си лични цели", което може да стане чрез "въвеждане на микроскопични чипове в човешкото тяло". Цитатите са извадени от добилата широка известност онлайн петиция "Против задължителна и принудителна ваксинация срещу COVID-19", която е подкрепена от над 10 хиляди български граждани от април до сега. Подобни вярвания се разпространиха с голям успех из целия свят. Според някои проучвания поне 24% от жителите на САЩ вярват, че Бил Гейтс има намерение да използва ваксината против COVID-19, за да им имплантира чип в тялото. При републиканските избиратели
броят на вярващите нараства до 44% от тях
Разбира се, тези твърдения бяха опровергани като фалшива новина от всички уважавани световни източници на информация, включително BBC, Ройтерс и още много други. Светът все още не познава технология, която да позволява поставянето на електронен имплант, замаскиран като ваксина. Микрочипове в човешкото тяло обаче действително се използват и на някои места по света това е изненадващо популярно.
Човекът, който през 2017 г. поставя имплантите в американската компания, е швед и се казва Йован Йостерлунд. За него тази технология изобщо не е нова и необичайна. През последните години той е поставил чипове на стотици технически напредничави свои сънародници. В Швеция микрочиповете, имплантирани в тялото, от години се използват за достъп до работни пространства, фитнеси и удостоверяване на влакови билети. За местните хора, които са известни като едни от най-напредничавите в света, дебатът дали вкарването на технологично устройство в тялото на човека е морално начинание, не е първостепенен въпрос. Затова и Йостерлунд среща значително по-малко пречки в развитието на бизнес идеята си, с която цели да ни отърве от портфейл с банкови карти и ключове. Информацията за всичко това ще се намира в чип, скрит под кожата на ръката.
Самата технология
не е нещо необичайно
– чипът представлява миниатюрно цилиндрично устройство, което съдържа идентификационен код. Той комуникира с околния свят чрез т.нар. NFC връзка – същия метод, по който днес можем да правим безжични плащания с картата или телефона си. Йован Йостерлунд пръв имал смелостта да потърси приложение на NFC имплант в човешкото тяло. Той направил демонстрация на идеята си в споделен офис в Стокхолм. В подобно място обикновено работят млади хора, които най-често са част от технологични стартъп компании. Затова и не е изненада, че "чипирането" не е срещнало прекалена съпротива точно на това място. Скоро след това повечето служители могат да влизат в офиса си, да принтират или да си купуват кока-кола от офисната машина за напитки чрез сканиране на импланта, намиращ се в ръката им. След този успешен бизнес пример пътят на технологията в Швеция е открит. Редица компании започват да предлагат възможността услугите им да се таксуват чрез микрочип. Местните журналисти обявяват, че шведите са "първите киборги" в света. Официалната политика на страната е да стане "безкешова" до 2023 г. и може би микрочиповете на Йостерлунд ще са нещото, което ефективно ще замени парите в джоба на шведите.
Използването на технологията за заместител на ключовете и портфейла изглежда е само върхът на айсберга на възможните приложения. Очаква се пластините, имплантирани в тялото, да са една от насоките за развитие на медицината в бъдеще. В този случай човек може да има в тялото си устройство, което постоянно да следи здравословното му състояние – кръвно налягане, пулс, температура – и да сигнализира веднага щом засече отклонение от нормите. В същото време след бързо сканиране историята на предишни заболявания или алергии ще бъде лесно достъпна от лекуващия персонал. В тази насока се правят експерименти в Северна Италия, Великобритания и отново в Швеция. Основните проблеми пред по-широкомащабното използване на този метод за водене на медицинска история са два. Единият е липсата на законодателство по въпроса, което поставя бизнеса в сивата зона. По-големият проблем е друг – съпротивата на хората да бъдат "стандартизирани" чрез поставяне на уред в тялото им. Също така, подобна модерна идея рядко се развива в социалната сфера. Можем да очакваме имплантирането да се инициира от и за целите на бизнеса.
"Досега експериментът се провежда само в добре развити и богати общества сред много добре запознати с технологиите хора - споделя скептицизма си пред "Гардиън" Урс Гасер – уважаван професор в правния факултет на Харвард. -
Да имаш чип в себе си може да се окаже добре
за млади и добре образовани хора в Швеция. Как обаче ще се отрази чипът в тялото, да кажем, на служител в склад?"
Според него толкова много хора реагират негативно на идеята да са с чип поради антиутопичната представа за това как някой може да има пълен контрол над целия им живот: "Идеята, че работодателят ти поставя чип в тялото, кара хората да се замислят – дали са личности, на които се плаща за труда им, или самите те са собственост на компанията, за която работят", допълва Гасер. И наистина, подобно устройство не може да се премахне след края на работното време и така потенциално може да дава много повече от необходимата информация за личния живот на човека.
Закъснението за работа трудно може да бъде оправдано със задръстване, ако шефът може да провери чипа ти и да разбере, например, че до късно си бил на бар.
Тези опасения са особено основателни за САЩ, където законодателството често е в полза на работодателите. Местните корпорации имат талант да измислят нови начини за контрол над живота на хората си. Няма да е изненада, ако скандално известната "Амазон" със строгата си политика по отношение на почивките на служителите си ги принуди да си сложат чип, с който още по-точно да измерва часовете в офиса.
Възможно е също, ако застрахователните компании получат достъп до чипа на даден човек,
да използват информацията
за начина му на живот
и здравословното му състояние при определянето на премията по здравната застраховка. Има десетки дистопични сценарии, които могат да произлязат от злоупотреба с информация, получена от проследяващо устройство в човешкото тяло.
Може би не е далеч и времето, в което Китай ще надгради системата си за социален кредит на гражданите със задължително поставяне на имплант с биометричните и финансовите данни на всеки китаец.
От казаното дотук става ясно, че възникват основателни опасения за моралността на интегрирането на технология в човешкото тяло. Привържениците на идеята обаче имат доста силни аргументи, според които притесненията са по-скоро параноични, отколкото основателни. Защо им е на големите корпорации или на държавите да ни следят чрез микрочипове? Все пак в момента всички се разхождаме с много лесни за идентифициране и проследяване устройства, които винаги се намират в джоба или чантата – телефоните. Често споделяме мислите си на всеослушание в социалните мрежи, а онлайн поведението ни позволява на разполагащите с тази информация да ни опознаят по-добре и от най-близките ни. Ако в момента вярваме, че всичката тази информация е достатъчно добре опазена от злоупотреби, защо да не сме спокойни за това и по отношение на чиповете в тялото ни?
Бунтът срещу широкото въвеждане на технологии в човешкото тяло вероятно ще се окаже изгубена битка за по-консервативно настроените хора.
В началото на 2020 г. "Амазон" официално обяви възможността да въведе услуга, с която да имплантират техен микрочип и с него всеки да може да пазарува, без да вади пари или карта във физическите им магазини в САЩ. Когато организация с финансовата и лобистка мощ като тази на Джеф Безос реши, че иска да въведе нова услуга, тя най-вероятно ще бъде реализирана. Коронавирусната епидемия също тласна света към намаляване на физическия контакт между хората. Затова може би е въпрос не на години, а на месеци
американци масово да поставят микрочипове
в ръката си
След това само няколко маркетингови кампании, стимулиращи промоционални инициативи, ще са достатъчни дори скептиците да тестват новата услуга. Скоро всички банки ще предлагат безплатни импланти за платежни услуги, а всички търговци ще дават отстъпка при ползването им. Това е далеч по-реалистичният сценарий как можем да се сдобием с микрочипове в телата си. Не е необходимо да има световен заговор с участието на Бил Гейтс, опасен вирус и все още несъществуваща ваксина срещу него.
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха