Нов пик вещае щабът, не дава на Борисов да охлабва мерки (Обзор)
l Половината легла в столицата заети, обяви Мутафчийски.
Според здравното министерство засега има 3 пъти повече,
отколкото са всички настанени в болница
l Нова гореща точка в ТЕЦ “Бобов дол” вкара Кюстендил
в топ 3 на заразените области, най-зле е във Видин,
показва карта на COVID-19, направена от “24 часа”
l 1000 ще минат тестване в Пловдив
“Според математическите модели в началото на април минахме през пик на броя на заразените с коронавирус, след което имаше спад. В момента се катерим към втори пик.” С този коментар шефът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски се противопостави на твърденията на премиера Бойко Борисов, че правителството е имало по-мрачни очаквания и може да се мисли за известно разхлабване на мерките.
“Всяко разхлабване на мерките
би довело до
усложняване на
епидемиологичната
обстановка
Националният оперативен щаб не препоръчва никакво разхлабване на мерките”, отсече Мутафчийски. Но уточни, че решенията както за налагане на мерките, така и за отмяна на извънредното положение са политически.
Думите му дойдоха ден след като премиерът заговори дори за отваряне на малки хотели и къщи за гости, за да има къде да се почива при спазване на предпазни мерки и хората “да не психясат”.
“Не знаем как отварянето на малки хотели и къщи за гости ще се отрази на психическото здраве на нацията, но със сигурност ще увеличи епидемиологичния риск”, коментира това Мутафчийски.
“В последното денонощие Гърция има 16 нови положителни за коронавирус, в България са 56. Но сравнете как в Гърция изкараха Великден и как беше в България”, даде пример шефът на щаба. В Гърция за Великден бяха затворени всички църкви с решение на правителството, бе забранено и каквото и да било напускане на градовете.
По-късно през деня Мугафчийски призна, че с премиера често стигали до сериозни спорове, когато обсъждали темата с разхлабването на мерките. Който обявява радостната новина за разхлабване, трябва да завършва с изречението, че това се прави с ясното съзнание, че може да доведе до ръст на заболеваемостта, каза той пред Нова тв.
Случаите у нас
станаха 1300 вчера. 66 бяха новоустановените за последното денонощие към 17 ч в неделя. 1040 са активните, 205 оздравелите, а 56 починалите. В болници се лекуват 301 души.
“Дали очакванията ни са били да имаме стотици заразени на ден, или не, няма значение. Факт е, че възникват огнища с голям брой заразени хора в тях и само благодарение на бързата реакция и добрата работа на регионалните здравни инспекции тези огнища се ограничават бързо”, каза още Мутафчийски.
Новото огнище, открито от изследванията, е в дупнишките села Ресилово и Сапарева баня с 12 заразени и е свързано с работа в ТЕЦ “Бобов дол”, обясни той.
За сметка на това обаче
огнищата в
ромските
квартали
на София
“Филиповци” и
“Факултета”
били ограничени
до семейства и положението изглеждало овладяно.
С новите случаи Кюстендил се нареди в топ 3 на най-заразените области в България с близо 4,5 болни на 10 хил. население. С почти 8 на 10 000 най-горещата точка е Видинска област, показа карта за разпростирането на заразата, направена от “24 часа” на база на официалните данни на оперативния щаб.
В топ 3 влиза и София, като столицата е шампион по абсолютен брой с над 660 случая. Средно за страната обаче се падат 1,7 заразени на 10 000 души население. (Виж картата долу)
“Не е важно какъв дял от населението са тези 1290 заразени (в 8 ч сутринта в неделя случаите бяха 1290 - б.а.), а това дали издържа здравната система. В София вече половината легла са заети, във Видин има проблем с осигуряването на достатъчно медицински персонал”, коментира Мутафчийски. “Имаме 500 легла още празни в София. Това ни е границата. Надявам се всички да оценят, че полагаме усилия за всеки един човек да може да мине епидемията и кризата по-леко”, каза вчера и премиерът Бойко Борисов.
Данни на здравното министерство, обявени още на 27 март, обаче показват, че само в София има 1134 легла за болни от коронавирус и те са 3 пъти повече от общия брой на настанените в болници в цялата страна. Допълнително столицата разполага и с 430 легла за интензивно лечение.
Леглата за болни от коронавирус са изчерпани и в двете държавни болници в Сливен и вече ще се ползват такива в частни, съобщи още ген. Мутафчийски.
Щабът започва тази седмица срезово проучване в Пловдив, където ще бъдат тествани 500-1000 души, за да се търсят антитела, обяви пък главният държавен санитарен инспектор Ангел Кунчев. Според него това изследване ще даде точна картина за цялата страна, като очакванията са да бъдат открити между 2 и 5-6% болни или преминали през коронавируса. За първи път тестовете няма да са нито PCR, нито от т.нар. бързи, а изследването ще се прави по
метода ELISA,
който се ползва
и при грипни
епидемии
В Пловдив има случаи, но не е гореща точка, намира се в средата на България и може да даде информация докъде е стигнала заразата в цялата страна, обясни Кунчев.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха