Заразата с COVID-19 тръгнала още от средата на септември. Ухан може би не е първоизточник
Коронавирусът може да се е разпространил още в средата на септември и китайския град Ухан може да не е мястото, от което тръгва по света, твърди водещ учен по заболяването през "Нюзуик".
Професор Питър Форестър води проекта на "Кеймбридж" насочен към историческите процеси, довели до пандемията от COVID-19. Целта е да се идентифицра "нулевият" пациент, който е заразен и от него тръгва заразата. След анализ на данните, екипът в момента проследява пътя на вируса, включително и мутациите му, от тръгването му от Китай към Австралия, Европа и останалия свят.
Екипът е създал мрежа, като използва над 1000 генома на вируса. Те включват дата на заразяване и типът на вируса. Има три основни типа A, B and C. A е най-близкия до този, който се намира в прилепите и се смята, че е най-близкия до генома, който заразява хората. Той е открит при китайци и американци, като мутации има още в Австралия.
Но тип А не е този, който е открит в Ухан, градът, от който се смята, че е тръгнала епидемията. Повечето пациенти там имат тип В. И според учените там просто е имало "основен момент" в появата на този тип. Дъщериния на В - тип С е идентифциран в ранните случаи в Европа, Република Корея, Сингапур и Хонконг, но не и в Китай.
Според изчисленията на екипа на професор Форстър заразата е тръгнала някъде между 13 септември и 7 декември миналата година. "Това включва и постоянен период на мутация, заради това може и да не е точно. Но към момента е най-доброто, което можем да направим. Сега очакваме още данни на пациенти от болниците през 2019 г.", казва ученият пред "Нюзуик".
Според него е много вероятно заразата да не е тръгнала от град Ухан, защото до 17 януари всички случаи там са от тип В. В същото време в провинция Гуандон, която е на над 800 километра от Ухан, 7 от 11 проби са от тип А. "Проблем е, че това е много малка извадка от началото на епидемията. След китайската Нова година и пътуванията около 25 януари той започва да се смесва географски", обяснява професорът.
Първият известен случай на вируса е проследен до 17 ноември. Според "Саут Чайна Морнинг Пост" правителствените данни показват, че това е 55-годишен от провинция Хубей, на която Ухан е столица.
Смята се, че вирусът се е пренесъл от животно, най-вероятно прилеп към хората. Кога и къде е станало това още не е известно. През декември се появява първият бум на заразени, като той бе проследен до пазара за морски продукти и се смяташе, че е трънал от там. Но след като се получаваха повече данни за вируса, тази версия не бе потвърдена. Изследване на "Лансет" показа, че първите заразени не са имали контакт с пазара.
От тези първи случаи в края на миналата година, над 2 милиона човека са потвърдени като носители на COVID-19. Според университета "Джон Хопкинс" той се е разпространил в 185 държави, като жертвите му са вече над 150 000.
Идентифицирането на източника на вируса е важно, за да не се повтори заразата, категоричен е Форстър. Според него идентифицирането на различните типове вирус и каква роля имат те в разпространяването му са "едни от най-важните въпроси, на които трябва да намерим отговор".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха