Грозен рекет отвън с драстични цени - от апаратите за дишане до маските
Между 10 и 15 пъти са скочили цени на предпазни дрехи
и дезинфектанти, скриват техниката от по-нисък клас
Проф. Балтов от “Пирогов”: Идеята на премиера и
правителството за български производители е перфектна -
ако облеклата станат до седмица, ще облекчат болниците
Българските болници имат нужда от защитни дрехи, маски, калцуни и се надяват производството, което започна в Пловдив, Враца, Велико Търново и други наши градове, да натисне “хвърчащите” нагоре цени от чуждестранни производители.
Със спекула, но не на битово ниво, а на международно се сблъскват управителите на здравни заведения в пика на пандемията от коронавирус.
Големите производители на медицинска техника вдигат драстично всички цени - на маски, гащеризони, престилки, очила, калцуни, които са необходими за предпазване на персонала във всяка болница при пандемия.
Аналогична е и ситуацията и с най-необходимите апарати - тези за обдишване на тежко болните от COVID-19, при които те спасяват живот.
“Ние знаем, че
изработката
на една маска
струва 10 ст.,
производители
вече я
предлагат на
България
между 90 ст.
и 1,10 лв.
Освен това има случаи, в които договаряме 3 милиона маски, които след два часа вече ги няма или са вдигнали цените драстично. Това са външните доставчици и затова в момента правителството възложи на българските производители да започнат да произвеждат нужните консумативи тук, което малко да урегулира процеса”, коментира пред “24 часа” зам. здравният министър д-р Бойко Пенков.
Въпреки това всеки сигнал и информация за спекула се проверяват от инспектори от здравното министерство, Икономическа полиция и при необходимост агенцията по лекарствата.
“Проблем има и с дезинфектантите. От фирмите сега продават с 35-40% по-високи цени.
Купим ли ги,
ще ни
подхванат
ДАНС и
прокуратурата,
че поощряваме спекулата
Ако не вземем пък, излагаме всички на опасност. Затова трябва да има централно снабдяване и разпределяне по общините”, смята д-р Калин Калинов от Пловдивския общински кризисен щаб.
Казусът при респираторите е свързан не толкова с повишаване на цените, колкото с това, че всички са спрели да произвеждат респиратори от нисък и среден клас, само от висок, където цените започват от 75 000 лв.
“Самите фирми правят следното - по-ниският клас, който са продавали преди, спират да го произвеждат и продават само най-високите си класове, които се търсят много по-малко”, обясни пред “24 часа” и шефът на най-голямата спешна болница у нас “Пирогов” проф. Асен Балтов.
Иначе цените варирали от 20 000 до 24 000 за нисък клас, от 35 000 до 40 000 - за среден и от 75 000 до 100 000 за най-висок клас със съответно най-много функции и сложност.
Всичко това затруднява голяма част от болниците в това да си осигурят всичко необходимо, за да бъдат максимално предпазени. Показва го и фактът, че все повече от тях
се обръщат
и към
доброволци
като тези от
инициативата
“За Доброто
срещу
#bgcovid-19”,
която търси и договаря с доставчици и производители необходими за болниците предпазни консумативи, включително термометри, катетри и др.
За да облекчи максимално болниците, през Закона за здравето правителството и парламентът промениха в петък Закона за обществените поръчки и
бе отменено
изискването
за търгове
при извънредното положение. Законът излезе в събота в “Държавен вестник”. Но най-важното условие, за да бъдат закупени е, тези медицински консумативи да са налични и достъпни.
Проф. Балтов, шефът на “Пирогов”, смята, че производството на защитни облекла, което започна у нас е много добро решение на премиера и правителството и то ще облекчи много болниците.
“Ако тези облекла станат в рамките на седмица, те ще задоволят всички нужди на всички лекари и екипи, защото с болните от новия коронавирус се занимават определени екипи, не всички лекари в страната. Тези, които ги посрещат и наблюдават, също са определен брой хора”, коментира още Балтов.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър