Грозен рекет отвън с драстични цени - от апаратите за дишане до маските
Между 10 и 15 пъти са скочили цени на предпазни дрехи
и дезинфектанти, скриват техниката от по-нисък клас
Проф. Балтов от “Пирогов”: Идеята на премиера и
правителството за български производители е перфектна -
ако облеклата станат до седмица, ще облекчат болниците
Българските болници имат нужда от защитни дрехи, маски, калцуни и се надяват производството, което започна в Пловдив, Враца, Велико Търново и други наши градове, да натисне “хвърчащите” нагоре цени от чуждестранни производители.
Със спекула, но не на битово ниво, а на международно се сблъскват управителите на здравни заведения в пика на пандемията от коронавирус.
Големите производители на медицинска техника вдигат драстично всички цени - на маски, гащеризони, престилки, очила, калцуни, които са необходими за предпазване на персонала във всяка болница при пандемия.
Аналогична е и ситуацията и с най-необходимите апарати - тези за обдишване на тежко болните от COVID-19, при които те спасяват живот.
“Ние знаем, че
изработката
на една маска
струва 10 ст.,
производители
вече я
предлагат на
България
между 90 ст.
и 1,10 лв.
Освен това има случаи, в които договаряме 3 милиона маски, които след два часа вече ги няма или са вдигнали цените драстично. Това са външните доставчици и затова в момента правителството възложи на българските производители да започнат да произвеждат нужните консумативи тук, което малко да урегулира процеса”, коментира пред “24 часа” зам. здравният министър д-р Бойко Пенков.
Въпреки това всеки сигнал и информация за спекула се проверяват от инспектори от здравното министерство, Икономическа полиция и при необходимост агенцията по лекарствата.
“Проблем има и с дезинфектантите. От фирмите сега продават с 35-40% по-високи цени.
Купим ли ги,
ще ни
подхванат
ДАНС и
прокуратурата,
че поощряваме спекулата
Ако не вземем пък, излагаме всички на опасност. Затова трябва да има централно снабдяване и разпределяне по общините”, смята д-р Калин Калинов от Пловдивския общински кризисен щаб.
Казусът при респираторите е свързан не толкова с повишаване на цените, колкото с това, че всички са спрели да произвеждат респиратори от нисък и среден клас, само от висок, където цените започват от 75 000 лв.
“Самите фирми правят следното - по-ниският клас, който са продавали преди, спират да го произвеждат и продават само най-високите си класове, които се търсят много по-малко”, обясни пред “24 часа” и шефът на най-голямата спешна болница у нас “Пирогов” проф. Асен Балтов.
Иначе цените варирали от 20 000 до 24 000 за нисък клас, от 35 000 до 40 000 - за среден и от 75 000 до 100 000 за най-висок клас със съответно най-много функции и сложност.
Всичко това затруднява голяма част от болниците в това да си осигурят всичко необходимо, за да бъдат максимално предпазени. Показва го и фактът, че все повече от тях
се обръщат
и към
доброволци
като тези от
инициативата
“За Доброто
срещу
#bgcovid-19”,
която търси и договаря с доставчици и производители необходими за болниците предпазни консумативи, включително термометри, катетри и др.
За да облекчи максимално болниците, през Закона за здравето правителството и парламентът промениха в петък Закона за обществените поръчки и
бе отменено
изискването
за търгове
при извънредното положение. Законът излезе в събота в “Държавен вестник”. Но най-важното условие, за да бъдат закупени е, тези медицински консумативи да са налични и достъпни.
Проф. Балтов, шефът на “Пирогов”, смята, че производството на защитни облекла, което започна у нас е много добро решение на премиера и правителството и то ще облекчи много болниците.
“Ако тези облекла станат в рамките на седмица, те ще задоволят всички нужди на всички лекари и екипи, защото с болните от новия коронавирус се занимават определени екипи, не всички лекари в страната. Тези, които ги посрещат и наблюдават, също са определен брой хора”, коментира още Балтов.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г