След Ковид-19 нищо няма да е същото
След Ковид-19 нищо няма да е същото. От беге прозореца се вижда - Светът се промени и ще продължи да се променя. Застрашени от вируса, оценихме по-цялостно възможностите на технологиите.
Проведените поради епидемията конферентни връзки на различни институции - от върха на ЕС, през министерския съвет до общински съвети, бяха като практическа проверка дали може и така. Спестяват се време и пари, а самолети и коли не замърсяват въздуха. Това ще има трайни последствия за работата на институциите.
Важността на онлайн функционирането на държавата израсна с шеметна бързина. Не само отношенията между различните ведомства, но и работата с гражданите. И преди знаехме, че е важно, но сега видяхме, че при опасност е много добро. Държавата необратимо започна да се премества в дигиталното измерение.
Министерството на образованието беше принудено да ускори използването на дигиталните технологии в учебния процес. Прилагат се нови методики в преподаването. Придобива нова, по-висша роля личният контакт учител - ученик. Няма как да се пренебрегнат тези нови опитности.
Всички бизнеси са подложени на задължителен преглед - коя дейност може да се върши от дома? Това води до спестяване на време, транспортни и офис разходи. Няма връщане назад. Напротив - по принуда се отварят нови възможности за рационализиране на трудовата дейност. Поощрява се развитието на тези възможности.
Замлъкнаха фанфарите на глобализацията. За да сме живи и здрави, разбирането за свободното движение на хора, стоки, капитали, идеи трябва да бъде подложено на сериозно преосмисляне и редакция.
Израснаха пред очите ни държавата, нацията, границата. Въпросът вече не е като при "бежанците" - дали сме човеколюбиви, въпросът е - искаме ли да сме живи и здрави!
Видяхме важността на националната наука, националната експертиза, националното производство и услуги. Налага се да се преразгледа структурата на държавния бюджет.
Принудени сме пак да говорим и мислим за свободата на личността, за личната хигиена, за дома, за семейството, за интернет, за физическата мяра на междуличностните контакти... Вероятно ръкостискането и прегръдките за щяло и нещяло си заминаха.
Бяхме принудени да осъзнаем, че имаме сили, възможности и достатъчно ум да решаваме важните си въпроси. Всекидневието ни трайно се премества на нови коловози. След Ковид-19 нищо няма да е същото.
От фейсбук
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха