Смърт при обир ражда неразрешим казус в световния спорт
Цял живот олимпийската шампионка Станислава Веласевич се къпе в слава, а след нейната гибел я обвиняват в измама заради рядко срещана физическа аномалия
През целия си живот в нея се борят две същности. Не са точно Д-р Джекил и Мистър Хайд, но пак са коренно различни. От едната страна са силата, непокорството и смелостта, а другата са нежността, романтизмът и чистата емоционалност. Съдбата сякаш надушва душевното двуличие и изпречва на пътя на своята питомница поредица от житейски конфликти, които още повече я разкъсват на две.
Битката между двете половини продължава до страшния миг, в който два куршума пронизват тялото и слагат край на един славен живот и легендарна спортна кариера. Чак тогава светът научава, че може би е бил измамен, и реагира гневно.
Но измама ли е било, или страстна битка за нормален живот?
Сигурно всичко това ви звучи ужасно объркано и вече търсите логичното обяснение. Няма друг начин, ще трябва да почакате до края. Странният живот на олимпийската шампионка Станислава Веласевич не може да бъде разказан в две-три изречения. Не може и да получи категорично обобщение. И може би точно заради това е толкова интересен.
Ражда се през 1911 г. в полското село Верховня, което по онова време е част от Руската империя. Когато е на 3 месеца, родителите й решават да си опитат късмета в Новия свят и заминават за Америка.
Баща й Юлиян Веласевич е сръчен млад мъж и бързо успява да си намери място под слънцето, така че семейството му да не гладува. Повече от всичко на света той иска неговото момиче да получи добро образование и да заприлича на истинска американка.
Малката Станислава не може да разочарова татко си и полага големи усилия в училище, но се оказва, че е по-добра в спортните дисциплини, отколкото в писането и смятането. В кливландско училище тя първо играе баскетбол и волейбол, а след това намира истинската си страст – леката атлетика. Много малко след 16-ия си рожден ден печели поредното важно състезание и получава предложение да се занимава професионално със спорта.
Родителите ще се пръснат от гордост, а тяхното момиче продължава да мачка конкуренцията на пистата. И ето че през 1927 г. получава покана за олимпийския отбор на Щатите по лека атлетика. Дори я гласят за титулярка по време на игрите в Амстердам година по-късно. Но се явява голям проблем. Младата звезда не е навършила пълнолетие и не може да получи американско гражданство.
„Няма проблем, ще изчакаме да стане на 21 и бързо ще я уредим с паспорт, за да печели медали за новата си родина, си казват американците, но не са познали. На олимпийските игри в Амстердам полската дискохвъргачка Галина Конопацкая печели златото по безапелационен начин и вдъхновява младата си сънародничка да не бяга от полските си корени.
На американска земя тя търси повече приятелството на момичета и момчета от полската диаспора, отколкото на съотборниците си в американския тим. Сладкодумни патриоти я убеждават, че е призвана и има достатъчно талант в краката си, за да работи за полската кауза.
Станислава Веласевич пътува за Познан, където печели пет златни медала по време на международно атлетическо състезание с участието на славянски държави. Любовта на хората я убеждава, че не бива да предава сърцето си и да приема предложението на американците. За ужас на родителите си Станислава решава да остане във Варшава и да се включи в полския национален отбор по лека атлетика.
Саможертвата й не остава незабелязана. Поляците буквално я боготворят, а властите са готови да удовлетворят и най-малката й прищявка. Многократно я избират за спортист на годината, канят я на градски и държавни тържества, обсипват я с дребни привилегии, за да върви животът й по мед и масло.
Но и американците не се отказват лесно. Станислава продължава да мачка конкуренцията в бягането на 100, 200, че и на 400 метра. Сякаш има някаква магия в краката й. Съперничките й не могат да повярват, че се състезават с човек, а не с полубог.
Цялата история четете в "Космос"
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса