На кого му е нужен политик за честване на някой национален повод
Кому е нужен политик като неизменно присъствие на честване или кой да е национален повод - било за Левски, за Ботев, на Съединението, на Независимостта или на 24 май!
Кой българин иска да гледа втръснали до смърт лица на трибуна и да им слуша приказките - кога по-умели, кога сричани от листче?
Всяко от лицата зад микрофона е толкова временно, че дори не си струва да бъде запомнено.
България е пълна с талантливи актьори, рецитатори, поети, писатели и те са хората, които по такива светли за българите поводи трябва да стоят на сцената - за малко, колкото с думите на поети и хора на перото да напомнят колко значим е моментът.
Преклонението изисква вглъбяване и тишина, а не кресливо противопоставяне и назидателно говорене от микрофона по силата на това чия амбиция е победила в надпреварата да е точно на това място във въпросната година.
Някой ще се сети ли за мъдро изказване на годишнина от смъртта на Апостола на кой да е от предходните президенти, премиери или председатели на Народното събрание?
От година на година остава все по-киселия вкус на партийна злоупотреба със хората-символи на България. Нямаме нужда политици да ни обясняват нито кой е Левски, нито какъв е заветът му, нито какво е искал да ни каже, нито защо е написал "народе????" и докъде сме стигнали сега и какво би си помислил той. Никой от нас не е толкова плиткоумен, че да не се досеща от десетилетия и най-вече - да не вижда в какво са превърнати заветите.
Точно толкова не се нуждаем от политици и на 24 май. Писменост, слово, сила на познанието и жажда за наука. Някой от тези хора заслужава да бъде отпред и да ни каканиже своите мисли за знанието? Например някой без познания по география или по правопис?
Все си мисля, че ако някого от държавниците наистина го е грижа за опазване стойността на националните чествания и празници като Съединението, Независимостта и 24 май, трябва да внесе предложение политиците завинаги да слязат от сцената. Което партийно лице ще води шествие, да го направи в името на нещо и по свой маршрут, а не към сцената на събиране в името на национална кауза, която да добие кисел партиен нюанс.
Дълбоко вярвам в това.
*Коментарът е от фейсбук
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха