Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

СНИМКА: pixabay
СНИМКА: pixabay

Когато новосформираната за създаване на ваксина изследователска група на Националните институти по здравеопазване на САЩ се събере за пръв път тази седмица, се очаква членовете й да бъдат улеснени в работата си, предаде Ройтерс. Целта им е да извършат клинични изпитания и първата им задача дойде много бързо. За три месеца те вероятно ще тестват първата от няколко потенциални експериментални ваксини срещу новия подобен на ТОРС коронавирус, който се разпространи в Китай и чужбина. "Казах им, че ще трябва незабавно да се справят със сериозни трудности - отбеляза директорът на Американския институт по алергии и инфекциозни болести д-р Антъни Фаучи. - Три месеца от генетичното секвениране до клиничните тестове е най-краткият срок, даван някога за подобна ваксина."

Китайски учени успяха бързо да идентифицират генетичната секвенция на новия коронавирус и официално я оповестиха, позволявайки на редица изследователски екипи да се заловят за работа. Разполагайки с генетичния код, учени могат да стартират разработването на ваксина, без да се нуждаят от проба от вируса.

По време на смъртоносното разпространение на тежкия остър респираторен синдром (ТОРС) през 2003 г., на американски учени бяха нужни 20 месеца, за да стигнат от генетична секвенция до първа фаза на клинични опити. За този период разпространението му бе под контрол. Този път изследователски екипи в целия свят вече изпълняват програми за тестване на ваксини, терапии и вземане на контрамерки, за да се предотврати възможността от глобално разпространение на новия вирус.