Футболисти с рекордни присъди за изнасилване се обявиха за изкупителни жертви в Испания
Тримата подсъдими едновременно се олюляха, когато чуха присъдата на съдията. Всеки от тях ще трябва да прекара следващите 38 години от живота си зад решетките. Сега те са в разцвета на силите си, но ако излежат пълния срок на присъдите, ще излязат на свобода като побелели старци.
Процесът срещу футболистите на четвъртодивизионния "Арандина" силно поляризира мненията в родната им Испания. Една част от техните сънародници са убедени, че това наказание е твърде малко, като се има предвид в какво са обвинени - изнасилване на 15-годишно момиче. Според други обаче младите момчета са се превърнали в изкупителна жертва на испанската правораздавателна система, която иначе е обвинявана, че дава твърде меки присъди за доказани сексуални посегателства.
През 2017 г. Карлос Куадрадо, Виктор Родригес и Раул Клаво си организират домашен купон, а малко по-късно към тях се присъединява приятелка на един от играчите. На сутринта момичето се оплаква на свои близки, че е било изнасилено от тримата мъже.
Случаят моментално се превръща в сензация,
още повече че жертвата е непълнолетна. Играчите на "Арандина" са арестувани, а шефовете на тима бързат да съобщят на медиите, че са уволнили дисциплинарно обвинените. Това обаче е най-малкият им проблем.
Прокурорът по делото явно е решил този път да не допусне виновните според него мъже да се измъкнат. Процесът стартира точно в разгара на дебат в Испания дали системата не милва с перце сексуалните престъпници. Обществото е особено чувствително по темата след бруталния случай с петима мъже, които изнасилват девойка по време на прочутия по цял свят фестивал в Памплона.
Основният проблем според правозащитни организации е, че испанското законодателство не признава изнасилването, освен ако не е приложено насилие или сплашване. Всенародното вълнение принуждава правителството да обяви, че ще вземе мерки и ще затегне примката около врата на насилниците.
В подобна напечена обстановка Куадрадо, Родригес и Клаво са изправени на ешафода и явно
са подготвени да
послужат за назидание
Самите те категорично отричат да са изнасилвали момичето и се кълнат под клетва, че не са знаели на колко години е. Адвокатът им припомня в съдебната зала, че предполагаемата жертва в дните след злополучния купон пише на свои приятели в социалните мрежи, че всъщност не е била изнасилена.
Защитната му стратегия не сработва и бившите вече футболисти получават по 38 години затвор от съда в Бургос.
"Ние не сме изнасилвачи. Постъпихме глупаво, а те се опитват да ни прецакат живота",
проплака пред камерите Карлос Куадрадо. Неговият приятел и бъдещ съкилийник Виктор Родригес пък отсече: "Присъдата ни е резултат от силния медиен и обществен натиск. Ще ни накарат да плащаме за чужди прегрешения".
Адвокатът на тримата Олга Наваро се закани да обжалва присъдата и да измъкне своите клиенти от голямата каша.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха