Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Не изпадайте в паника от някое и друго килце отгоре, съветват учените.
Не изпадайте в паника от някое и друго килце отгоре, съветват учените.

Йо-йо ефектът поразява важни органи, причинява инсулт и инфаркт

Едва ли има човек, който през живота си да не се е подлагал на диета. 14 на сто от американците например редовно изпробват различни начини за слабеене. Там всяка година се пръскат $ 33 млрд. за продукти, които обещават стройна фигура. И все пак 66 на сто от хората в САЩ са затлъстели или с наднормено тегло, пише сайтът за здравословно хранене Nutritionexp.

Очевидно много от тези диети не действат. И въпреки това

постоянно

чуваме за

най-новата и

най-великата

– без никакви или само с въглехидрати, без месо или само с месо, високомаслени, нискомаслени, растителни, за прочистване.

Тъмната страна на диетите за отслабване, или по-точно на йо-йо ефекта от тях, е, че той се понася тежко от тялото и може дори да ви убие. Ето някои причини, които ще ви накарат да преосмислите крутите ограничения в храненето.

Повечето диети не са лесни за изпълнение, изискват стриктно спазване на предписаните калории, радикално ограничаване на цели групи храни, коренни промени в начина на живот. С много от тях можете значително да намалите теглото си, но се лишавате от важни хранителни вещества. Този начин на хранене е краткосрочен, не може да се спазва вечно. И когато не успеете да се придържате към него, трупате дори повече килограми. Често ефектът за здравето ви е обратен.

Сърдечни

болести

Отслабването е много важно за сърцето. Но честата промяна на килограмите е още по-вредна и рискова за сърдечни заболявания. Доказано е, че ефектът йо-йо удвоява опасността да починете от такива болести. Той стеснява коронарните артерии и сърцето започва да работи по-трудно. Това води до повишаване на кръвното налягане. По принцип с отслабването спада и кръвното. Но резките колебания в теглото при влизане и излизане от диети намаляват този ефект. За щастие, щом спрете рязко да отслабвате и дебелеете и започнете да поддържате здравословно тегло с постоянно умерено хранене и полезен начин на живот, кръвното ви спира да играе и се нормализира. 

С отслабването пада  и кръвното налягане.    СНИМКИ:  ПИКСАБЕЙ
С отслабването пада и кръвното налягане. СНИМКИ: ПИКСАБЕЙ

Следващият вреден резултат от диетите е труден за вярване – те

могат да

причинят диабет

Лекарите съветват диабетиците да отслабнат, за да помогнат на тялото си да се справи с повишената захар. И това действа. Проблемът е, че йо-йо ефектът от диетите увеличава риска от повишена кръвна захар с до 78 процента. Причината? Рязкото отслабване и надебеляване нарушават метаболизма.

Много от тези, които често практикуват диети, бързо си възвръщат килограмите, и то в областта на талията. А тлъстините около кръста доказано спомагат за развиване на диабет. Те повишават и нивата на инсулина. Резултатът е особено опасен, ако натрупате повече килограми, отколкото сте свалили със строги ограничения и гладуване.

Диетите често водят до хранителни разстройства. Постоянно гладуващият и обсебен от мисълта да отслабне човек страда от лошо самочувствие, мании по отношение на храната и депресия. Не е изключено да развие и

болести като

булимия и

анорексия

Затлъстяването на черния дроб също е синдром, свързан с непълноценното хранене с цел отслабване. Не е нужно да пиете като смок, за да хванете цироза. Наднорменото тегло и постоянните опити за свалянето му също води до чернодробно омазняване. Тялото складира там допълнителна мазнина, затруднява функционирането на този орган и причинява патология, известна като стеатоза.

А затлъстелият черен дроб докарва диабет тип 2, защото не обменя пълноценно мазнините и захарите. Ако този проблем стане хроничен, дробът може да спре да функционира – това се потвърждава от опити с мишки. 

Резките ограничения  в храненето  са вредни.
Резките ограничения в храненето са вредни.

Колкото и да се стараете да се вталите, рязката промяна в теглото всъщност увеличава процента на телесните мазнини. Тялото по-лесно трупа сланина, отколкото мускули, и когато след диета отново напълнеете, то охотно складира мазнината. Според една от хипотезите организмът решава, че иде глад, и се запасява за всеки случай.

Крайните диети водят до

загуба на

мускулна маса

и телесната сила

намалява

Част от този процес е забавяне на метаболизма в резултат на недостатъчен прием на калории. Единственият начин да поддържате мускулатурата си в този случай е да правите упражнения, включително вдигане на тежести, и да консумирате висококачествен протеин.

Сигурно сте наясно с вълчия глад, съпътстващ диетите. Една от причините е крутото орязване на калориите. Обикновено мастните клетки отделят хормона лептин, който ви кара да се чувствате сити. При загуба на мазнини този хормон намалява и тялото решава, че се нуждае от повече храна. Получава се омагьосан кръг, в който надебеляваш отново.

Диетиците са известни като

кисели и

изтощени хора

Стопяването на мускулите при диета ви кара да се чувствате постоянно уморени. Приемате и по-малко калории, които да преработвате в енергия. А извличането на енергия от натрупаните мазнини изисква доста усилия, затова се чувствате гроги. Нивото на кръвната захар спада и тялото жадува да го възстанови, затова усещате силен глад и посягате към нездравословна храна.

Намаляването на калориите може да промени нивото на холестерола, а това влияе на жлъчния мехур. Затова понякога крайните диетици се оказват с камъни в жлъчката. Това е болезнено и опасно.

Хората се нуждаят от разнообразна храна. Фибрите от плодовете, зеленчуците и зърното са много важни за храносмилането и регулирането на стомаха. Отхвърлянето на цели групи храни дава неприятни резултати като запек, подут корем и газове. Някои учени твърдят, че е

по-добре да си

стоите дебели,

отколкото

периодично

да слабеете

и пълнеете

с различни диети. Вярно е, че наднорменото тегло уврежда сърцето, причинява диабет. Но йо-йо ефектът е още по-вреден. Той увеличава риска от инфаркт със 117%, а опасността от инсулт – със 136%, показват изследванията.

Ако сериозно сте се заели с отслабване, консултирайте се със специалист. Променете дългосрочно хранителните си навици, без да си налагате табута и строги забрани, които увреждат опасно здравето. Простете се със захарта и газираните напитки, яжте по-малко червено месо и повече зеленчуци и плодове. Спортувайте. Разхождайте се, ако не можете да тичате. Плувайте, ако ходенето ви затруднява.