Доган ще спасява БАН
ЛИДЕРЪТ на ДПС Ахмед Доган провежда редовни срещи с ръководители от Българската академия на науките, установи “168 часа”.
Интересът на Сокола към алтернативните източници на енергия и лабораторията за изследване на водорода като гориво в сараите изиграват решаваща роля за сближаването му с учените. Доган дори изявява желание да помогне на бившите си колеги от БАН, които са изпаднали във финансов колапс, с оказване на съдействие при участие в проекти за водородни технологии.
“Миналата седмица с председателя на академията се срещнахме с г-н Доган. В добро настроение е, въпреки че сега в партията имат проблеми. Като ме види, сърдечно ми стиска двете ръце. Казва: “Г-н академик, много се радвам, че ще поговорим за наука, а не за политика - разказва академик Александър Попов, който е зам.-шеф на БАН. - Той е единственият политик, който се интересува професионално от работата ни. Скоро ще говорим за конкретни проекти, от които БАН ще има финансова полза. Казва: “Не мога да ви дам пари, но мога да ви свържа с фирми, които имат интереси да инвестират в научни разработки.” Точно това искаме и ние. За Доган науката и опитите във водородната лаборатория са хоби, което го разтоварва от политиката, но един ден може да работи по внедряване на технологии за използването му за гориво, защото там е бъдещето.” Академик Попов оглавява и Водородното общество в България. Организацията има за цел да убеди бизнеса и политиците, че водородът е перспективен енергиен източник, който може да замести класическите горива. Преди години от ДПС се свързват с Водородното общество, за да уредят среща на Доган на семинар на организацията. “Лидерът на ДПС дойде с Рамадан Аталай. В началото мислех, че проявяват само маркетингов интерес, но още на първата среща се убедих, че познанията на Доган са на много високо ниво. По-късно разбрахме, че има лаборатория и прави научни експерименти. Притежава и богата библиотека. Снабдява се с най-модерната апаратура, каквато ние не можем да си позволим. Явно е прозрял, че водородът е енергийният източник на бъдещето, защото запасите от класически горива като нефт и газ са на изчерпване” - казва акад. Попов.Ахмед Доган отдавна е известен като идеолог на алтернативните енергийни източници в България. Негови съпартийци и близките им отдавна инвестират във фотоволтаични паркове и вятърни електроцентрали. Лидерът на ДПС дори е почетен член на Водородното общество. От 6 февруари ще се проведе и седмица на водорода, на която се очакват гости от чужбина.
Изобретиха “Зелена къща”
“С КОЛЕГИТЕ от Водородното общество сме предложили проект за “Зелена къща”, който най-вероятно ще реализираме в чужбина.
Това ще е дом, който ще функционира благодарение само на слънцето и на водорода” - твърди акад. Попов. Той е категоричен, че живеещите в къщата на бъдещето няма да плащат сметки за ток, вода и парно.
“На покрива ще има слънчеви панели, които вече са широкоразпространени - открехва завесата ученият. - Слънчевата енергия се превръща в електрически ток, който отива в електрохимичен генератор на водород, където се отделя и отива в компресор. Там се втечнява и се съхранява в бутилки с високо налягане. Може и да се съхрани в специални метални сплави, които могат да абсорбират водород в обем 15 пъти обема на сплавта. Когато слънцето спре да грее, водородът се освобождава и отива в горивен елемент, който произвежда електрически ток и захранва бойлер, отопление и други битови уреди. Т. е. затваряме цикъла и къщата е абсолютно енергийно независима и екологично сигурна” - разказва зам.-шефът на БАН. Академик Попов няма нищо против Доган да експериментира и да се опита да превърне сарая в “Зелена къща”.
Дянков иска старопечатни книги
ДОКАТО хобито на политика Доган е водородът, академик Попов е любител на стари български книги. Една от последните му придобивки е Псалтир от 1796 година, който е написан на старобългарски.
Оказва се, че той не е единственият колекционер на средновековната книжнина. Наскоро лично душманинът на БАН - финансовият министър Симеон Дянков, отправя молба към академика да му даде безценния псалтир и други, които притежава.
“Няма да се разделя с тази реликва! Не заради изказването му за “феодалните старци”, а защото не искам да ги изгубя. Сега министърът ни иска план - вероятно предполага, че Айнщайн е планирал тримесечен срок да създаде теорията на относителността - пали емоциите си ученият, който е прапраправнук на Паисий Хилендарски. Академикът разказва, че има двама познавачи на стари книги, които обикалят софийския битак. Години наред те откриват при амбулантните търговци безценни стари книги. Най-старата от тях е от 1600 г. “Единият ходи в 4 сутринта в четвъртък, купува книги и после идва при мен. Другият е там в същия час, но в неделя. Безценни находки се намират. Като аритметиката от 1862 г. Там под формата на автентична задача се дава рецептата на барута и цялото Априлско въстание е подготвено с тази рецепта” - разказва акад. Александър Попов.
Милиарди за наука в чужбина
За разлика от България, големите държави вече инвестират мощно в изследването на водорода като заместител на класическите енергийни източници. САЩ всяка година отделя от бюджета си 1 700 000 000 долара за проучвания в тази насока. В Китай функционира огромна лаборатория с бюджет 50 милиона, а Япония си е поставила за цел в близките години да произвежда по 50 хиляди автомобила, които се движат с водород, вместо с бензин, дизел и газ.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха