Комунистите и лошият късмет лишиха Никола Динев от олимпийско злато
"Животът ми не беше лесен. Никога не са ме глезили и нищо даром не съм получил", обичаше да казва приживе Никола Динев. Легендарният ни борец си отиде на 66-годишна възраст, но великите му успехи никога няма да бъдат забравени. Динев става два пъти световен и цели пет пъти европейски шампион по борба. До последно съжаляваше, че не е окачил на врата си и олимпийски медал. Комунистическите глупости и лошият късмет го лишават от отличие на най-престижния спортен форум.
През 90-те години на миналия век роденият в Нова Загора борец е истинско страшилище в категория над 100 килограма. Мачка конкуренцията наред и съвсем очаквано е основен фаворит за златния медал на олимпиадата в САЩ през 1984 г. Родният великан с добро сърце, както и стотици други спортисти от Източния блок обаче падат жертва на Студената война. СССР бойкотира игрите на американска земя, а васалните й държави от Източна Европа бързат да се присъединят към бойкота и вместо това си организират менте олимпиада, която кръщават Игри на дружбата.
"На въпросните игри в Будапеща спечелих първото място, след като победих първите шестима от последното световно първенство. Значи съм бил готов за олимпийски медал, който така и не ми се случи. След това често съм си повтарял, че
в Унгария на практика съм
станал олимпийски шампион,
въпреки че никой няма да ми го признае", разказа в интервю за "24 часа" великият ни борец.
Летните игри в САЩ съвсем не са единственият шанс на Никола Динев да спечели олимпийски медал. На пътя му обаче се изправя лошият късмет, както и друг велик наш борец в лицето на Александър Томов. Двамата са ненадминати величини в категория над 100 килограма и неуморно водят битка помежду си за лидерската позиция.
"Борехме се за една и съща филия хляб. Който победи, той отива да представлява България на голямо състезание. Така се случваше, че той ме биеше на родна земя, а аз го надвивах по международните състезания", разказваше навремето Никола Динев. Според неговите спомени през 1976 г. Тодор Живков се разпорежда Александър Томов на всяка цена да стане олимпийски шампион на игрите в Монреал.
Партийната повеля на комунистическия вожд
принуждава Динев да се премести в свободния стил, за да има шанс да замине на олимпиадата и да се бори за медал. Там бие безапелационно прекия си конкурент за място в олимпийския отбор, но в Монреал остава пети в крайното класиране. Домакините са изготвили убийствена програма, според която трябва да изиграе две срещи с тежки противници в рамките само на 20 минути. Българинът е изразходил всичките си сили и съвсем малко не му достига да се докопа поне до бронза.
4 години по-късно великанът от Нова Загора се готви усилено за игрите в Москва. Този път съдбата нанася тежък удар на олимпийската му мечта.
Никола Динев се разболява от бронхопневмония
и дори лежи в старозагорската болница. В този момент шефовете на българската борба решават, че техният най-силен състезател няма да има време да се възстанови напълно, и за Москва заминава Александър Томов, който печели сребърен медал.
Великият ни спортист още веднъж се разминава за съвсем малко с възможността да се бори за така жадувания олимпийски медал, след като в последния момент остава извън борда за игрите в Сеул през 1988 г.
В решаващия мач Динев завършва 1 на 1 точки с капитана на "Левски-Спартак" Рангел Геровски. В този момент съдиите измислят някакъв регламент, за да дадат предимство на представителя на единия от двата най-силни спортни клуба в страната. Самият Динев през годините получава предложения и от "Левски, и от ЦСКА, но
остава верен на старозагорската школа
Въпреки неуспехите на олимпийската сцена борецът печели две световни титли. Особено интересен е случаят с шампионата на планетата в Гьотеборг през 1977 г. Динев разбива конкурентите си и горд се качва на най-високото стъпало на почетната стълбичка. В този момент домакините пуснали стария български химн "Шуми Марица". Нашият спортист не разпознава музиката, слиза обиден от подиума за награждаване и дори напуска залата. Шведите са изключително притеснени от конфузната ситуация и молят българската делегация да ги снабди с оригиналния химн. Церемонията по награждаването е повторена, а шведският крал Карл XVI Густав лично отива да стисне ръката на източноевропееца и да го увери, че винаги е добре дошъл в Швеция.
Никола Динев успява да се възползва от поканата 12 години по-късно, след като е назначен за помощник-треньор на шведския национален отбор по борба. Ангажират го за наставник на тяхната звезда Томас Йохансен и българинът се справя с поставената задача, въпреки че не знае и дума чужд език.
"Борбата трябва да се показва, а не
да се приказва.
Показвах му хватките, ако не разбере от втория път, го хващах и го тръшвах на земята - така разбираше бързо. Наложи се дори 2 пъти да го победя с туш - закопчавах ръката и главата му и го хвърлях назад - обратно поясно хвърляне се казва. Учех го и на любимата си хватка - полусуплес. Харесвах почти всички хватки в класическата борба, но тази ми е наистина любима - като хванеш противника с ръце,
го хвърляш
през гърди
Вярно, в един момент поемаш риск и оставаш отдолу, докато се превърти, но мен лично не се е случвало да ме тушират с контраатака точно в този миг", разказа приживе големият борец пред журналиста от "24 часа" Ваньо Стоилов.
По време на богатата си спортна кариера той се контузва тежко един-единствен път, и то преди участие в телевизионното предаване "Всяка неделя". Борецът е на подготовка в Белмекен, когато получава покана от легендарното предаване с водещ Кеворк Кеворкян. В неделния ден точно преди да тръгне за София, той е пратен да направи тренировка и по време на нея къса менискус. Спортистът все пак се явява пред Кеворкян, но болката му е толкова силна, че след това почти не помни какво са си говорили.
Истинските му здравословни проблеми обаче се струпват след края на бляскавата му спортна кариера. Всичко започва с
нелепа автомобилна катастрофа,
която сякаш подсказва на спортната легенда, че съдбата няма да е щедра с него и след като напусне тепиха. На пътя между Нова и Стара Загора Динев е заслепен от слънцето и удря своето алфа ромео в спрял на пътя камион. Двигателят влиза в купето и чупи тежко дясната тазобедрена става на шофьора. Налага се спешна операция, която не минава по план. Впоследствие докторът, който е съсед на Динев, му разказва как
два пъти е падал от операционната маса
Лекарят най-вероятно е бил под въздействието на алкохол и не успява да си свърши работата. Пиронът е поставен калпаво и допълнително уврежда ставата.
След голямо ходене по мъките Никола Динев получава оферта да се оперира в Германия, но цената на хирургическата интервенция е солена. Спортната легенда се надява, че името му ще проработи в негова полза и той лесно ще събере парите. Тогавашният бос на федерацията по борба Гриша Ганчев кани Динев на среща в София, за да обсъдят с какво може да помогне. Големият ни спортист три пъти пътува от Нова Загора до столицата, но и трите пъти стига единствено до чакалнята на офиса на Ганчев, който така и не приема двукратния световен шампион. В онзи момент единствено Иван Славков-Батето подава ръка на Никола Динев и той успява да се оперира в град Есен. Всичко минава като по ноти, но след години бившият борец пак претърпява битов инцидент и чупи германската става.
По това време той вече се е преместил в Испания при съпругата си Цеца. Към проблемите с крака се добавят диабет и болно сърце. Спортният герой на България всекидневно гълта шепа скъпоструващи лекарства, а
пенсията му
е цифром и
словом 218 лева
Близките не изоставят до последния момент големия ни спортист, който завършва с отличие и ветеринарна медицина. Навремето дори му се налага да лекува за известно време кучета и котки, въпреки че вече е професионален борец. Още по-преди бъдещата звезда на българската борба живее в дом за сираци, след като баща му заболява от рак на гласните струни.
Такъв е животът на Никола Динев – от детските дни до сетния му дъх проблемите го преследват с нестихваща настървеност. Той обаче не им се дава, както не позволява и на самосъжалението да го надвие. Отива си от този свят като горд човек, който на всяка цена трябва да остане светъл пример за всяко следващо поколение спортисти.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса