Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Снежинка Стойкова е зам.-председател на Движение за социален хуманизъм, два пъти е била кандидат за депутат

Кандидатът за депутат и зам.-председател на Движение за социален хуманизъм Снежинка Стойкова ще бъде съдена в Румъния по аферата за 45 милиона евро за доставка на храни за бедни. Това показа проверка на “24 часа”.

Освен Стойкова обвиняеми са Иван Танев-Универсалния, син на бивш земеделски министър, подсъдимата по две дела в Специализирания наказателен съд Мила Георгиева, която е доведена дъщеря на ексшефа на митниците Христо Кулишев, и Стефка Стоева - пълномощник на българската фирма “Ви Ем Корпорейшън”, чрез която са откраднати парите. Съучастник на българите е румънецът Сорин Гъздак, зет на бивш депутат.

Разследването на Националната агенция за борба с корупцията в Румъния е от 2012 г. Тогава българската фирма “Ви Ем Корпорейшън” кандидатства за доставка на продукти за бедни. Собственик е Валери Милорадов, който обаче е подставено лице. Реално дружеството се контролирало от Иван Танев-Универсалния и тогавашната му партньорка в бизнеса Мила Георгиева. Пълномощник на “Ви Ем корпорейшън” пред румънските власти е била Снежинка Стойкова. Според прокуратурата Иван Универсалния и Мила Георгиева са я принудили да внесе фалшиви документи в местната Агенция за плащане и интервенции в земеделието, за да може “Ви Ем Корпорейшън” 

да спечели два

договора за

доставка

на храни

Според тях българското дружество трябвало да осигури 36 т бяло брашно и 17 млн. бутилки олио. Румънецът Сорин Гъздак пък декларирал, че може да достави на “Ви Ем Корпорейшън” 37 т брашно. 

СНЕЖИНКА СТОЙКОВА
СНЕЖИНКА СТОЙКОВА

Банка от България издава гаранция на “Ви Ем Корпорейшън”, договорите са сключени, а парите са преведени. След това обаче са доставени около 30% от брашното и 3% от олиото. Щетата за румънската държава е оценена на 45 млн. евро, за което започва дело. По същия случай продължава друго разследване за пране на пари, защото средствата са преведени от българската фирма в друга държава, за да се заличат следите. Агенцията за плащания и интервенция в Румъния започва да търси парите от банката, издала гаранцията, която все още води дело у нас за заличаването ѝ като кредитор на “Ви Ем Корпорейшън”. Оказва се, че и тя е жертва на схемата на Иван Универсалния и Мила Георгиева.

Няколко месеца след договорите на “Ви Ем Корпорейшън” с румънската агенция през декември 2012 г. Специализираната прокуратура и ГДБОП разбиха бандата на Иван Танев-Универсалния и Мила Георгиева за данъчни престъпления, която е действала в България и е ощетила бюджета с 50 млн. лв. Танев успя да избяга и се скри в Дубай. Издирваха го с червена бюлетина в Интерпол, но наскоро снимката му изчезна от списъка с най-търсените по света бандити. Мила Георгиева и още няколко души бяха дадени на съд по същото дело, което беше прекратено.

През 2015 г.

отново я

арестуваха

за поръчкови

убийства,

търговия с

дрога и палежи

ИВАН ТАНЕВ
ИВАН ТАНЕВ
 Години след договорите за доставка на храни в Румъния, когато тече разследването срещу нея, Снежинка Стойкова гради политическа кариера в България. Преди това е била сътрудник на правната комисия в парламента. През 2014 г. е кандидат за депутат от листата на “БСП Лява България” като квота на партньорската партия ДСХ. След смяната на ръководството при червените ДСХ вече не е коалиционен партньор. През 2015 г. е кандидат и за общински съветник. През 2017 г. Стойкова отново напира към парламента, вече от листата на “АБВ - Движение 21”, но отново не успява. От 2016 г. досега тя е зам.-председател на ДХС.

“24 часа” потърси Снежинка Стойкова на мобилния телефон за повече подробности по румънската афера. Когато разбра откъде я търсим, прекъсна връзката.

Снежинка Стойкова е била и в Съвета на директорите на “Димел мес” - една от фирмите, контролирани от Иван Танев-Универсалния в миналото. Заедно с нея в борда е била и моделката Цветелина Бранкова-Танева, съпруга на Иван Универсалния.

Мила Георгиева в съда през 2012 г.
Мила Георгиева в съда през 2012 г.