Цацаров: Няма нужда да лицемерничим, публикуването на данни за вота не влияе на хората
Излишно е да лицемерничим. Едва ли статистиката в деня на вота ще повлияе в последния момент на избирателя. Убеден съм, че 99% от хората като мен идват да гласуват с ясно решение. И съм сигурен, че тези, които отидат до урните, не се интересуват от оцветените колонки. Хората мислят и не бива да ги подценяваме.
Така главният прокурор Сотир Цацаров отговори на "24 часа" относно забраната медиите да публикуват на социалните си страници екзитполове в изборния ден. "Гледам на това като на законова разпоредба, която трябва да се спазва. Дали обаче следва или не - практиката е показала, че ако се отворят интернет страниците на различни издания, под една или друга форма - кулинарни рецепти, природни и исторически забележителности, т.е. под всякаква скрита форма съответните прогнози се публикуват", посочи Цацаров.
Точно в 9,20 часа той, съпругата му Меглена и дъщеря им Диана дойдоха в пловдивското училище "Д-р Петър Берон" да гласуват. Главният прокурор влезе в тъмната стаичка и след секунди излезе да пусне бюлетината.
"Изборният ден протича повече от нормално", каза той. И посочи, че до 18 часа снощи в дежурното звено на прокуратурата са образувани 147 преписки за нарушения, включително и купуване на гласове. Сигналите са били подадени от граждани, ДАНС и МВР. По 13 от тях са били образувани досъдебни производства, едно вече е прекратено и така са останали 12.
"Що се отнася до останалите 134 преписки, по 94 от тях са постановени откази по различни причини и с аргумента, че не представляват престъпления. По 40 все още се преценява дали има данни за образуване на досъдебни производства", каза обвинител номер едно. Категоричен е, че нарушенията ще бъдат коментирани след приключване на изборния ден. Но допълни, че не са драстични. Примери не можел да даде, защото всеки случай бил свързан с конкретна политическа сила.
"Но ако направим сравнение с предишните избори за ЕП, там картината е била 21 досъдебни производства и над 530 преписки. Тоест, изводът сега, че изборният ден протича повече от нормално", каза главният прокурор. По думите му навсякъде в страната е създадена необходимата организация. Във всяка прокуратура имало дежурни, които работят с МВР и ДАНС.
Схемите за купуване на гласове не били по-различни от досегашните. "Няма арестувани до този момент", каза Цацаров.
Той специално гласувал за по-различна Европа. "Дадох вота си за български представители в ЕП, които биха работили за по-различна ЕВропа. Какво разбирам? Европа на европейските столици и нейните граждани, а не на брюкселската бюрокрация. И второ, Европа, много по-ангажирана със собствената си сигурност и антитроризъм", обясни избора си Цацаров.
Според него темата с европейската прокуратура е била "безжалостно, безогледно и спекулативно използвана от някои политически лидери в хода на настоящата кампания". Те дори не си направили труда да прочетат регламента а европейската прокуратура, а я включили в агитационните си материали.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха