В Париж и Холандия карат велосипеди вместо коли
Автомобилите в центъра на градове от ЕС са лукс, няма и много паркинги. Превърнати са в кокетни площади и велоалеи
Идеята на СтоличнаТА община за справянето с мръсния въздух е заимствана от редица европейски страни като Франция и Холандия.
Държавите членки отдавна са въвели системата на екостикерите, като последна към нея се присъедини Германия, където преди няколко месеца лепенките заработиха успешно.
В Италия, Испания, Австрия и други страни този проблем е решен, като
шофирането
в центровете е органичено и
доста скъпо
Например във Виена е обичайна гледка на светофар да чакат по 2-3 коли. За разлика оттам паркирането в София е евтино и лесно. Доказателство за това са почти пълните паркинги в центъра.
В Европа този проблем е решен, като паркоместата се намаляват, а повечето паркинги в централните части на градовете са превърнати в красиви площади и велоалеи, коментират архитекти. Целта е да се подтикват хората повече да карат колела.
Другият момент е, че в Западна Европа
ударно се изхвърлят старите димящи дизели,
които обаче се товарят на автовози право за България. Пример в това отношение дадоха различни европейски страни, които предупредиха, че дизелите, които не покриват определени стандарти, не могат да влизат в градовете. Някои дори обявиха, че до 7 години ще забранят движението с тях, независимо кога са произведени.
По тази причина общините в европейските градове започнаха да работят в друга посока.
Холандският град Утрехт например е постигнал значителни успехи в борбата с мръсния въздух, като ограничава автомобилите за сметка на велосипедите.
Дейвид Лангерак, представител на Утрехт в Европейската комисия, сподели какъв е опитът на този град в Холандия.
"Утрехт е град с мръсен въздух
Това е така заради магистралите около града. Затова ние предприемаме много мерки в борбата срещу замърсяването като придвижването с колело вместо с автомобили. Ние сме вторият град с най-много колела в света.
На ден по улиците на града има в движение над 100 хиляди колела. Тази стъпка постигна бърз и чувствителен ефект върху чистотата на въздуха."
Нашата страна ще направи
всичко възможно, за да последва този пример
Идеята е хората в големите градове да се движат с градския транспорт и с велосипеди, а колите в центровете да са ограничени до минимум.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От