“Меката сила” Европа разбра, че й трябва и твърдост
Ще успее ли Макрон да овладее
разлюлялото се махало
Ако изключим утопичната идея за общоевропейска минимална заплата, идеите и призивите на президента Макрон (в статията му за възраждане на Европа, която излезе в 28 водещи европейски вестници, сред които и “24 часа”.- б.ред.) изразяват позиция на здрав разум, загриженост за оцеляването на европейското обединение.
Проблемът на всяка криза се състои в обстоятелството, че не е толкова важно какво се казва, а значение има преди всичко кой го казва. По различни причини в различните европейски страни и многообразните общности на Стария континент расте неудовлетвореността от статуквото на днешна Европа. За статуквото отговорност носят оглавяващите го елити. Може да не е справедливо, но политическата оценка за един лидер се формира не толкова от поредицата добри решения и постиженията, реализирани под негово ръководство, а от няколко или дори от една крупна грешка, допусната при неговото управление.
Растящата непоносимост към грешките на европейските лидери се засилва и от необходимостта да бъдат сменени основните идейни и управленски парадигми, стоящи в основата на обединена Европа. Нееднократно е подчертавано - след края на студената война европейският проект получи огромна динамика от факта, че Европа се превърна в образец за упражняване на “мека власт” в условията на глобалния либерален консенсус под хегемонията на все още обединения Запад. Европейският проект имаше и все още има огромна притегателна сила за близки и далечни народи.
Възраждането на хаотичното геополитическо съперничество, наследило епохата на либералния консенсус, изправи Стария континент пред съвършено нова ситуация, изискваща динамична промяна на ценности и управленски практики в обединена Европа. Меката сила, упражнявана от Европа, трябваше да бъде бързо надстроена с ясна концепция и институционална система за обща отбрана - “твърда сила” за отблъскване на новите предизвикателства от европейските граници. Неконтролираната масова миграция на хора от юг и от изток към страните от богатото ядро на Европа трябваше да бъде спряна.
Мигрантската криза от 2015 г. показа, че няма с какво да спрем мигрантската вълна.
Миграцията раздели болезнено “стара” - Западна Европа, практикуваща мултикултурен модел на съжителство, и “нова” - Източна Европа, чиито граждани се радват на новопридобита свобода в собствена национална държава и отказват да се ангажират с чужди проблеми, включително на нарастваща миграция на мюсюлмани към Европа.
Настоящият европейски елит вече говори, обсъжда и планира промени, свързани с откритото признаване на гореописаните предизвикателства. Проблемът е, че нарастващ брой европейци нямат доверие в потенциала на статуквото да осъществи собствената си метаморфоза под натиска на променящите се събития и отразяващите ги ценности и идеи. Най-трудният проблем в политиката е да признаеш, че идеите и институциите, които са те ръководили във вземането на политически решения, са макар и частично делегитимирани.
Защото следващата стъпка, която избирателите изискват от теб, е да признаеш, че ти самият си делегитимиран. Докато европейските елити на статуквото се суетят в търсене на пропорцията между спасителна промяна и съхраняващо легитимността им статукво, в Европа назрява силна вълна на популистки протест, която застрашава европейското единство. Махалото на кризата се люлее все по-силно между несъвместими визии и политически проекти, които ще се сблъскат в следващия Европейски парламент.
Макрон е интелигентен млад политик, чийто успех ще зависи не толкова от способността му да оглави европейските либерали, колкото от способността му да допринесе за формиране на нов баланс на идеи и политики в обединена Европа, които да подпомогнат разрешаването на кризата и да осигурят необходимата трансформация на европейския интеграционен проект. Това няма да стане само с призиви. За съжаление, когато махалото се разлюлее, минава време, преди да се успокои в една по-умерена амплитуда на различията.
(От фейсбук, със съкращения)
Най-четени
-
Галерия Дебют и авиокатастрофа - фаталният рожден ден на Мария Нейкова, която първа изпя "Синева"
Певицата на финалната песен от филма за Гунди скача през 1971 г. от горящата счупена опашка на самолета, в който загива Паша Христова Ванга ѝ казва: Знам те, ти си от джазовите
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Софийската "Витошка" е 41-ва в световна класация за най-скъпите търговски улици за 2024 г.
Софийският булевард "Витоша" заема 41-во място в глобалната класация на най-скъпите улици за 2024 г. Традиционно всяка година консултантската компания Cushman & Wakefield публикува доклада