Иван Димитров - защитникът, който респектира Гаринча и даде паса за легендарния гол на Гунди
Съюзническите самолети подлагат София на една от най-жестоките бомбардировки през Втората световна война. Недялка грабва двамата си синове и заминава за родното си село Душанци. Мъжът й остава в столицата и въпреки грохота на войната продължава да кърпи обувки, за да изхранва семейството си.
Всички оцеляват, а едно от спасените момчета впоследствие ще се превърне в един от най-добрите футболни защитници в цялата история на българския футбол.
В началото на 2019 г. легендата на "Локомотив" (София) и националния отбор Иван Димитров си отиде от този свят на 83-годишна възраст. Скръбната вест натъжи много футболни фенове, които и до днес пазят спомени за сърцатата игра на железния футболист. Самият той приживе обичаше да казва, че е изживял пълен с приключения живот. Най-емоционалните му моменти съвсем естествено са свързани с футболната му кариера.
Любопитното е, че Иван Димитров
за една бройка
да се размине
с най-популярната игра.
Баща му - обущарят Милан, мечтае да види синовете си образовани хора и настоява Иван и Христо да залягат над уроците. На Иван страшно му се удава математиката - решава като на шега и най-трудните задачи, дори го пращат по олимпиади. Футболът обаче е голямата му страст. Тихомълком след училище той ходи да рита на сгурията. Татко му е непреклонен - тичането след топката да е само в свободното време.
Иван Димитров обаче не се отказва. В един момент той работи в завод, следва в университета и ходи на тренировки. На всичкото отгоре намира време и да се ожени. Много години по-късно ще се връща с усмивка към онези трудни, но славни времена, когато младостта сякаш ти дава криле и те кара да вършиш истински чудеса от храброст.
Точно тези моменти от житейската история на Иван Димитров би трябвало да послужат за добър урок на младите, които дават мило и драго да се уредят с минимална работа срещу рекордно заплащане. Навремето Иван Димитров не пита за пари, защото и без това заплатите в заводския отбор са смешни. Дори и след трансфера му в "Локо" (СФ) пак му се налага да работи в завода до обяд, а след това да ходи на тренировки. Много по-късно става професионален футболист, чиято единствена задача е да тренира и да участва в мачове.
Снажният защитник се справя идеално с тези задачи и съвсем естествено идва повиквателната за националния отбор. С екипа на България той получава шанса да се изправи срещу
едни от най-великите футболисти за всички времена
Такава незабравима среща е с бразилската легенда Гаринча, който впоследствие ще признае, че ужасно се е измъчил срещу железния българин.
"Играхме два двубоя с Бразилия. Първият беше на "Маракана". Вторият беше в Сао Паулу. Сложиха ме ляв бек срещу Гаринча. Точно на рождения ми ден - 14 май. Пеле беше централен нападател. Играх много силно. Същата година Бразилия стана световен шампион в Швеция.
След титлата Гаринча даде интервю. Казваше, че имал големи проблеми срещу незнайния воин от България, който играл ляв бек. Бразилецът имаше един финт. Тръгне уж с топката към центъра на наказателното поле.
В последния момент си я бута към тъча и дърпа напред. Няколко пъти го оставих, но си казах - я го па тоя. Толкова ли ме мисли за ливада. Като го хванах, само го дебнех кога ще я ритне напред да бяга. Бях на пружини и винаги го надбягвах. Оттам избивах топката в тъч и така няколко пъти. Не съм се снимал с него, защото тогава нямаше фотоапарати, а и Гаринча не беше известен. На същия мач Тошко Диев тръгна от центъра. Остави всички защитници на 10 метра зад себе си.
Отпра един зверски шут по земята в дясната греда
Щеше да счупи вратата. Паднахме първия мач с 0:4, а втория, мисля, 1:3. Бразилците бяха поканили един добър спаринг партньор в наше лице. Резултатът беше налице - станаха световни шампиони", разказва по-късно Димитров пред авторите на книгата "Българи юнаци - Лъвовете на световни първенства."
Незабравим спомен за него ще остане и участието му на световното в Чили през 1962 г., което е и първо за България.
"Пътуването до Чили беше ужасно дълго и не бяхме отпочинали за първия мач с Аржентина, казва защитникът Иван Димитров. - Като първо участие просто искахме да видим какво е. Срещу аржентинците излязохме без да знаем изобщо какво да очакваме. Но само като чуехме за тях, умирахме от страх. Затова и излязохме със защитна тактика. Голямо ритане падна в този мач. Те бяха много технични, няма как да ги спреш. Топката в джоба ще ти я вкарат без да можеш да реагираш. Но и те не останаха по-назад. Контузиха и Тодор Диев, който беше як като бик. Факундо ни вкара гола с такъв външен фалц, че топката направо зави", разказва още Иван Димитров.
В нашия лагер поражението от южноамериканците остава на заден план, защото следващият ни мач е срещу Унгария. Срещата завършва с кошмарен разгром за нашия отбор - 1:6. Има и обвинения, че сме легнали на съперника, защото е от братския комунистически лагер.
"Унгарците наистина ни съсипаха от бой, но аз мисля, че тогава и съдиите им помогнаха. Наистина след това западната преса ни критикува, че по политически съображения сме се оставили да ни бият. Това бяха пълни глупости”, категоричен е железният защитник. 4 години по-късно
той изненадващо остава извън състава за мондиала
в Англия,
което е причина за голямата му вражда с тогавашния селекционер на трикольорите Рудолф Витлачил.
След идването на Стефан Божков на треньорския пост опитният бранител е върнат в националния отбор и дори получава шанса да играе в двубоя с действащия световен шампион Англия. В този мач Георги Аспарухов тръгва сам от центъра и вкарва във вратата на англичаните, а пасът към Гунди е дело именно на Иван Димитров.
"Пред нашата врата беше страшно. Вреше и кипеше. При едно от поредните мелета в наказателното ни поле топка дойде при мен и аз я ритнах силно към центъра. Тя попадна у Гунди и останалото е добре известно. Спомням си, че равенството 1:1 беше прието в България като голям успех. Все пак
играехме срещу световния шампион",
споделя след това защитникът. В богатата си колекция от футболни спомени той пази и този от световното в Мексико през 1970 г. Нашите отново не успяват да прескочат групата си, но и класирането за мондиала е прието за голям успех.
"Спомням си, че майка ми ме посрещна на вратата с думите - Иване, ти да не си откраднал тези пари? Тъкмо се бях прибрал с премията за класирането ни на мондиала, която възлизаше на 4000 лева. Бях натъпкал в джобовете пачки от по пет и по десет лева – цяла буца.
Родителите ми никога през живота си не бяха виждали толкова пари
Живеехме в Лозенец, което тогава си беше село. Отглеждахме кокошки и прасета. Мама беше домакиня. Баща ми беше обущар - къде тия хора да видят 4000 лева накуп?!", ще се върне към славните времена Иван Димитров.
Той приключва с футбола на 35-годишна възраст, въпреки че все още се чувства в добра форма. Той е инженер-строител и се посвещава на професията. Издига се до началник на отдел "Проектиране" в "Капитално строителство-МВР". Участва дейно в изграждането на някои от знаковите сгради в София. Приживе разказваше, че голямата му болка е смъртта на брат му Христо, който е убит при пиянска свада.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса