110 години (не)зависими
Или повече въпроси, отколкото отговор
на това “Какво е Независимост?”
“Мързел и малодушие са причините, поради които една толкова голяма част от хората остават все пак охотно през целия си живот непълнолетни. Ето защо е толкова лесно те да бъдат зависими от другите, които се самообявяват за техни опекуни.” - Имануел Кант, 30 септември 1784 г. в Кьонигсберг, Прусия
Независимостта на България е провъзгласена с Манифест към народа на 22 септември 1908 г. в църквата "Св. Четиридесет мъченици" в Търново.
Може ли човек да бъде независим? Този въпрос се отнася и за държавите.
Господа политици, сътрудничество, базирано на зависимост, е васалитет, а не независима държава.
“Сътрудничество и независимост правят силата” е по-полезен девиз
за България, отколкото "Съединението прави силата" – още повече че това е буквален превод на белгийския девиз L’Union fait la force.
Сто и десет години продължаваме да търсим независимия човек - Homo independence quaero. И неговата висша изява - реципрочния-и-независим човек (Homo recipendence - от Homo reciprocans и Homo independence).
И отговорите на въпросите:
Кое доминира – сътрудничество или зависимост, алтруизъм или егоизъм, Homo recipendence или Homo economicus (консумиращия, печелещия само за себе си “рационален” човек)?
Има ли, както в "Произход на видовете" на Дарвин, реципрочен алтруизъм в произхода на държавите и обществата? Стабилността и благоденствието на една страна подкрепят ли се от другите страни? Или егоцентризмът на big brothers в Брюксел, Вашингтон, Москва и Пекин преобладава над някои страни?
Колко съпричастни и независими хора per capita от населението има в Европа, САЩ и Китай? Ще допускаме ли да ни унижават с наказателните акции на “Параграф 7” от Договора на ЕС?
Осъзнаваме ли великия смисъл на saperе aude? - стреми се да знаеш, да мислиш и действаш независимо.* Стремим ли се да имаме интелектуална и морална независимост, да не оставаме непълнолетни, незрели, nonage – да имаме куража да изричаме мислите си публично, да признаваме постиженията на “ближните” – да престанем да страдаме съответно от агорафобия и меритофобия.
И да тръгнем
по пътя към Независимостта
"Искам да чета, да попивам знания и да се подобрявам, искам да сбъдна мечтите си, да подобря част от света и вярвам, че Вашият опит би ми бил от огромна полза" - това написа една студентка след първата ми лекция по клетъчна биология за новата учебна 2018-2019 година.
Иначе, какъв е този българин и каква е тази България, ако е зависима?
*Имануел Кант използва sapere aude за мото на есето си "Отговор на въпроса: Какво е Просвещение?" Ето част от него: "Просвещение е изходът на човека от непълнолетието, което той сам си е причинил.
Непълнолетие е невъзможността да се ползваш от разсъдъка си без ръководството на някой друг. Самопричинено е това непълнолетие, когато причината му не лежи в недостиг на разсъдък, а в липсата на решителност и смелост да се ползваш от него без ръководството на другиго.
Sapеre aude! Имай смелост да си служиш със собствения разсъдък! – ето това е девизът на Просвещението". И на българската Независимост.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса