Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Чували ли сте за град София, в щата Ню Мексико?

Чували ли сте за град София, в щата Ню Мексико?

В началото на 20-ти век един петнайсетгодишен българин от Попово на име Георги Белчев пристига в Съединените щати. В джоба си има само 4 долара, но сърцето му е пълно с красиви мечти за богатство и успех.

Георги е трудолюбив и упорит. Работи в строителеството, в железниците, във въглищните мини, в завод за стомана и успява да спести достатъчно пари, с които през 1908 година купува 160 акра земеделска земя в североизточната част на Ню Мексико.

Тези земи били смятани за неплодородни, но Георги запрята ръкави и като типичен българин ги засява с боб.

Фермата му потръгва добре, но се нуждае от работна ръка. Георги пуска обява във вестника и при него започват да пристигат други български емигранти – десетина мъже, някои от тях със семействата си. Сред тях е и 14-годишната Василка, която се омъжва за Георги и му ражда шест деца.

През 1912 година около тази земеделска колония вече се е обособило малко градче – с магазини, полицейски участък, банков клон. Основано е и училище, в което освен английски се учи и български език.

Жителите се събират на общо събрание, за да изберат име на новото селище. Първото предложение било да го нарекат „Джорджтаун" на името на основателя Георги Белчев. Но той от скромност отказва и предлага името София, на столицата на неговата родина, която никога няма да забрави.

Две години по-късно е построена и железопътна линия, която свързва малката София с по-големия Гринвил.

В годините на Първата световна война има голямо търсене на селскостопанска продукция и софиянците забогатяват. Инвестират спечеленото в 124 селскостопански машини, с които обработват вече над 10 000 акра земя (около 40 000 декара).

Всичко върви прекрасно до началото на 30-те години, когато скакалци опустошават землището на София, Ню Мексико.

Повечето от жителите му напускат градчето и се преселват в Средния Запад. Георги губи почти всичко, но не се отчайва и остава в София.

Градчето постепенно запада, а през 1963 година е затворено и училището.

Освен Георги и семейството му в София остават едва неколцина българи от първите заселници. Сред тях е и някоя си баба Неделя, която до 80-те години на миналия век прави кисело мляко и учи американците как да го квасят.

Създателят на София, Ню Мексико издъхва през 1980 година на 95-годишна възраст. Завещава на семейството си 3600 акра земя.

(на снимката са шестте му деца)

*От фейсбук

Видео

Коментари