Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ваксините могат да предизвикат странични реакции, но те имат точно определени характеристики

Д-р Аспарух Илиев
Д-р Аспарух Илиев

Ваксините могат да предизвикат странични реакции, но те имат точно определени характеристики. Кои са те?

- остри алергии (много редки) - обикновено в рамките на минути до час след поставянето, най-често като задух, гадене, повръщане, обрив.

- повишена температура и зачервяване, болка на мястото на поставяне - обикновено 6 до 24 ч след поставянето

- ваксини, които не са живи (почти всички, изключение са морбили/заушка/рубеола, варицела) НЕ МОГАТ да предизвит заболяването - в тях има само частичка от болестотворните причинител, не целият.

- живите ваксини съдържат омаломощен, неспособен да предизвика болест микроорганизъм. Все пак, много много рядко (от порядъка на 1 на 1-2 милиона) при поставяне на хора с отслабен имунитет (обикновено когато не е било ясно в началото, че такъв проблем има), могат да предизвикат болест. Но само живите и то при имунен проблем!

- болести, възникнали в първите 24 ч след поставянето, почти със сигурност нямат общо с ваксината. Тук става дума за лошо стечение на обстоятелствата.

- редките случаи на неприятни странични реакции (като синдром на Guillain-Barré или влошаване на неврологични болести; много редки усложнения) обикновено се случват при наличие на латентни и вероятно неоткрити до момента проблеми. Обикновено хората, оплакващи се от такива усложнения, биха ги имали в много по-висока степен, ако се заразят с истинския причинител.

- в някои случаи страничните реакции са причинени от въведеният активен компонент, с рямо който имунитетът изгражда защита. При Ковид, например, това е S-белнъка, чрез който вирусът се "залепва" за клетките и прониква в тях. Имунитетът изгражда антитела срещу него, за да може да го блокира при проникване на истински вирус в тялото. Така работи ваксината. Този имунен отговор при Ковид може много рядко да предизвика и "кръстосана" реакция с белтъци на тялото и оттам възникват странични реакции като възпаление на сърдечния мускул (много рядко). Ефектът е преходен и се наблюдава с много по-голяма сила при пълномащабна инфекция!

- странични реакции по-късно от 2 седмици след прилагане на ваксина е много малко вероятно да се дължат на нея. Имунитетът се изгражда/стимулира в рамките на 7-10 дни, като в началото е най-изразената обща реакция на неразположение.

Послепис: в края на 70-те години в България е имало много деца с мозъчно възпаление (енцефалит) и трайни увреди поради некачествени "живи" ваксини, доставени от института "Гамалея" в тогавашния СССР. В днешно време подобни грешки са невъзможни.

*От фейсбук

Видео

Коментари