Под дъжд от куршуми Костадин Кисьов вади златно съкровище
От 13-годишен обикаля пещери, за да търси древни артефакти
Не се колебае да се спусне с въже и стълба в уникалната пирамида край Малтепе
Още от дете се влюби в археологията и тръгна с мен по разкопки, разказва учителят му в професията проф. Маргарита Ваклинова
Когато от дете мечтаеш за древни съкровища и артефакти и ги издирваш из пещерите, рано или късно ще ги намериш.
Днес 61-годишният откривател на най-големия 24-каратов златен тракийски нагръдник Костадин Кисьов е на прага на нова научна сензация. Той и екипът му разкриха само една от стените на най-голямата на Балканите гробница-пирамида край Малтепе и
тепърва ще разгадават тайните й,
навлизайки в дълбочина.
Самият Костадин Кисьов от 13-годишен обикаля пещерите.
“Още в 7-и клас започнах да ги обхождам с основателя на пещерното дело в Родопите Димитър Райчев - спомня си пред “168 часа” Кисьов. - Той дълги години проучваше пещерите в Смолянския район, а по-късно създаде и музея в Чепеларе. Аз бях още в началното училище, когато той ме запали в тази сфера.”
“Създателят на Пещерния клуб в Чепеларе водеше децата по пещерите, а аз бях с тях като археолог”, спомня си пред “168 часа” едно от светилата в археологията ни проф. Маргарита Ваклинова.
Според нея групата около Димитър Райчев първоначално само картирала и регистрирала пещерите в Родопите, но постепенно започнали и археологически проучвания.
“Първоначално в Ягодинската, след това в базиликата в Гела, на практика обиколихме Родопските пещери - разказва Ваклинова. - Така че още от дете Динко (Костадин Кисьов) е роден археолог. Така се случи, че на практика аз
станах неговият първи учител
в археологията.”
“В началото проучвахме пещерните жилища - спомня си Кисьов. - Не е имало опасни моменти, тъй като те представляват главно зали, където няма проблеми - подходящи за живеене.”
Така неусетно Кисьов се увлича от професията и
тръгва с Ваклинова по разкопки
“Вероятно още на този най-ранен етап се привърза към нашата професия и постепенно за Динко тя стана съдба - разказва проф. Ваклинова. - Още от малък се влюби в тези проучвания на пещерите и разкопките. За него археологията стана нещо любимо, без което не може. Всъщност при всеки има някакъв
фактор, който отключва любовта
към дадена професия. Истината е, че археологията е много трудна, изисква много познания и само ако наистина я обичаш, можеш да успееш.”
Самият Кисьов също сподели, че никога няма да забрави трепета от първите си разкопки с Ваклинова.
“Това бе първото ми прохождане в професията с екипа й”, спомня си той.
“След това започнахме проучвания на тракийски гробни могили в Родопите и с времето Динко
попадна на великолепни открития
- разказва проф. Ваклинова. - Впоследствие започна да търси светилището на Дионис. Усилията му дадоха изключителни резултати, откри първите тракийски следи в Родопите.”
Затова след като завършва висшето си образование съвсем естествено Кисьов става археолог в Смолянския музей, където продължава проучванията и разкопките си, свързани с тракийската култура. Той е така запален, че в един период дори се налага да работи като обикновен изкопчия на обектите, защото няма щат в Пловдивския музей. Едва на по-късен етап той печели конкурс за археолог и става научен сътрудник.
"На практика от 1989 г. досега извършвам археологически проучвания в Пловдивско, Пазарджишко и Смолянско", усмихва се днес ученият, който е и директор на музея в Пловдив. Неслучайно и дисертацията му е посветена на погребалните практики на траките.
На въпрос
кой е най-интересният му обект,
той се затруднява.
"Всеки, независимо дали е некропол или могила, разкрива тракийските практики, съоръженията им, какви са различията между отделните райони - казва Кисьов. - Може би все пак най-интересният бе в Калояново, където през 2003 г. проучвах една изключително интересна гробница от V-IV век преди Христа. Там проблемите с иманярите бяха същите, както и сега, но в доста по-засилена степен. Трябваше буквално да я отвоюваме от иманярските набези и открихме една богата тракийска гробница, с много сребърни съдове, със златни накити, въоръжения.
Много интересен обект, представящ одриската аристокрация от този период."
Кисьов е стряскащо прав, когато казва, че той, екипът му и полицаите буквално са воювали с иманярите за тази гробница.
Историята започва през 2001 г., когато в музея получават сигнал, че иманяри копаят около Ненчовата могила. По спешност археолозите се отправят натам, заварвайки два джипа, багер и десетина души. Заради полицията
иманярите
бързо се оттеглят
Започват спасителни разкопки. Работи се денонощно. Иманярите наблюдават археолозите от съседните хълмове. От време на време стрелят с автомати, надявайки се да ги изплашат, докато учените буквално под носа им измъкват купища златни предмети.
Наоколо се оказва, че има няколко могили, пълни със сребърни и бронзови сервизи, накити и въоръжения със златни и сребърни апликации.
Перлата
сред тях безспорно е нагръдникът от 24-каратово злато, който тежи 250 грама и на него са изобразени свещените за одрисите лъв, елен и горгоната Медуза. Вторият предмет, който впечатлява експертите, е броня със златно изображение на горгоната. Археолозите откриват в гробницата и сребърен плосък съд със златния образ на древногръцкия герой Белерофон. Сред погребалните предмети има и красив златен пръстен с планински кристал, а на него воин.
“Отвоювахме тези предмети от иманярите и впоследствие те участваха в почти всички изложби у нас и по света, включително в Лувъра”, усмихва се Кисьов.
Неслучайно след този екшън с иманярите мнозина започнаха да наричат Костадин Кисьов "Истинският Индиана Джоунс", който под свистящите куршуми измъква златни съкровища. На въпрос как гледа на това, Кисьов искрено се ядосва: “Стига с тези глупости, не са за мен.”
Ваклинова също е против: “Индиана Джоунс е иманяр, а Кисьов е сериозен учен”
Според нея при него няма излишни изхвърляния, измислици и фантазии.
“Ако в нещо е сигурен и го е проучил, той се произнася, но ако не е - няма да сподели нищо, докато не изучи въпроса в дълбочина, както сега с гробницата в Малтепе. Той е сериозен археолог, който никога не хвърля празни хипотези.”
Причината е, че както Ваклинова, така и Кисьов смятат, че най-важното в професията е да не се подхожда с готова теза.
Затова и археологът сега е пестелив в обясненията за уникалната находка край Малтепе. Като бивш пещерняк той не се поколебава да се спусне в изкопа с въже и стълба и вероятно знае повече от всички експерти за обекта, но предпочита първо да го проучи и след това да се произнесе.
Какви са догадките на археолога за уникалната гробница-пирамида край Малтепе, четете в хартиеното издание.
Най-четени
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Как умря Александър Стамболийски: Македонска чета го реже парче по парче
Жестока смърт застига Александър Стамболийски. Мъките му са сравними само с тези на Стефан Стамболов. Него го секат с ятагани, Стамболийски го режат с ножове парче по парче
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”