Радев и Путин - в любимата резиденция на руската власт
Сталин започва строителството на “Бочаров ручей”
Заради проблемите с паметта си той заповядва “ремонтирането на най-ценния инвентар - хората, да се издигне на нужната висота”
При Елцин шампанското се ляло като из ведро
Резиденцията "Бочаров ручей" в Сочи, в която Владимир Путин прие първо Ангела Меркел, а на 22 май и президента Румен Радев за около 3 часа, е любимата на руската власт. Именно на скритото зад буйна растителност в курорта на Черно море имение миналата година през ноември бе посрещнат Реджеп Ердоган.
То е официална вила за почивка на държавния глава на Русия. Разкошният комплекс е разположен на 4 декара в района на Ново Сочи, на брега на малка рекичка, от която произлиза името на резиденцията. Тя пък идва от фамилията на земевладелец отпреди революцията.
За първи път в "Бочаров ручей" отседнала делегация на висшия партиен елит на СССР през 30-те години.
Каква е предисторията
През 1923 г. Сталин се оплакал от проблеми с паметта си. Притеснявала го и лявата ръка. Тръгнал на минерални бани първоначално в предреволюционни курорти. После специално за него започнало строителството на нов палат.
Тогава Сочи изглеждал ужасно - храната била лоша, навсякъде било мръсно. Според секретаря на президиума на ЦК, пълномощник по курортите, Авел Енукидзе "не минава
нито един ден, в който да не чува ругатни от другарите
заради изпращането им в Мулатка, Форос, Тиселяи, Сочи и др.".
Идеята да се построи лична вила възниква заради недоволството от обслужването на висшата номенклатура. Инициативата е на народния комисар по военни и морски работи Климент Ворошилов през 1934 г., който смятал, че лечението на висшите ръководни другари е под всякаква критика. Сталин разпоредил "ремонтирането на най-ценния инвентар - хората, да се издигне на нужната висота".
Така се появява идеята да се построят 40-50 отделни вили с 3-4 стаи и удобства за семействата на съветските другари. За архитект е избран М. И. Мержанов.
Жителите помнят как Ворошилов често се мяркал по улиците на града. Вървял бързо пеша, така че ординарецът с коня му го догонвал.
Молотов пък не слизал от автомобила.
На 22 октомври 1938 г. по време на сталинските репресии именно във вилата на Ворошилов в "Бочаров ручей"
е арестуван маршал Василий Блюхер,
участник в революцията и впоследствие военен министър на СССР. През 1955 г., след смъртта на Сталин, първоначално изградената вила е реконструирана от арх. Василий Егорович Шашков. Озеленяването на парка пък е било поверено на агроном-декоратора С. И. Венчагов.
Никой от наследниците на Бащата на народите в КПСС не искал да прекара и ден в многобройните му кавказки вили. Затова решават да преустроят дачата в Сочи.
Преди революцията същото място е било
любимо и на руските аристократи
Княз Юсупов, граф Сумароков и други богати господа са притежавали големи парцели земя в района. Смята се, че микроклиматът е уникален и помага за оздравяване от много болести.
Комплексът включва хотелска част с лечебни спа процедури, два басейна, яхтено пристанище за президентския катер "Кавказ", вертолетна площадка, закрит плаж само за отбрана публика, фитнес и висока ограда. Пази я Федералната служба за охрана, която е аналог на българската НСО.
От 1960 г. там започват често да ходят на почивка висшите съветски ръководители - Никита Хрушчов, Леонид Брежнев, Михаил Суслов. Там са летували и лидерите на соцстраните. Гост през 70-те години е бил Йосип Броз Тито, оглавявал Югославия.
В прочутата вила в Сочи са се състояли срещите на всички президенти на Руската федерация в по-късни години.
След разпада на Съветския съюз
другите две дачи
на Черно море -
в Пицунда и в Крим,
попадат в границите на Грузия и Украйна. Така че "Бочаров ручей" остава единственото правителствено имение на морския бряг и става официална за президента на Русия.
Сочи бил любимо място за почивка и на Борис Елцин. Според слуховете тогава шампанско се е разливало в промишлени количества. Любимият спорт на Елцин бил тенисът. Затова освен бълбукане се чували и ударите на топката от корта.
"Бочаров ручей" е многофункционална. През лятото е близо до морето, а през зимата
Путин често отлита от вертолетната площадка
до Красна поляна - курорт над Сочи, където кара ски.
Резиденцията се охранява по вода от гранични патрулни лодки, а от града е отделена с две големи огради.
Първата е от стоманобетон и обхваща по-голяма площ около парка на дачата. Втората представлява метална решетка.
Между оградите са насадени череши, сливи и праскови.
А през 2014 г. специално за Владимир Путин е построена административна сграда за официални срещи, където именно бе приет Румен Радев.
Четете още:
Десислава Радева до генерала в Болшой театър, облечена в черно и бяло
Радев отиде в Москва като подгряваща група на Борисов
Радев при Путин, но той чака Борисов
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено