Бабини илачи за болно гърло
Болно гърло се лекува и с подръчни средства. Те са не по-малко ефикасни от ярките, ароматни и “вкусни” хапчета и сиропи от аптеката.
Гаргара със солен разтвор намалява отока на лигавицата и секрецията на слуз. Освен това солта убива бактериите. В чаша топла вода разтворете 1/2 ч.л. сол и изплаквайте гърлото с нея през 3 часа.
Още по-силен ефект има добавянето на 1/4 ч.л. сода за хляб към разтвора.
Медът в чист вид или разтворен в чая помага при ангина Той сваля температурата, възпалението и убива бактериите в гърлото. Заменя парацетамола, аспирина и други лекарства за простуда. Облекчава и кашлицата.
Кокосовото масло и зехтинът също помагат при инфекции, като намаляват болката и възпалението. Маслото омекотява слизестите обвивки в гърлото и облекчава гълтането. Може да се добави 1 ч.л. в чая или да се изяде. Но само 1-2 пъти дневно, защото има силен слабителен ефект.
Болното гърло има нужда от 1-2 дни почивка. Това означава да се говори малко, да не се вика, да не се пее. Лигавицата често да се овлажнява. Ако е пресъхнала, бактериите се размножават по-бързо.
Тилчецът (гръцки сминдух) е полезна подправка в сезона на настинките. Действа срещу бактерии и гъбички. Влиза в състава на кърито и други ароматни смеси като чубрицата. Отвара от тилчец лекува ангина, като се прави гаргара или се пие. Но не от бременни.
Подобни свойства имат карамфиловите пъпки и канелата. Слагат се в чая или се прави гаргара с тях.
Отварата от лайка бързо лекува ангина. Полезни са и инхалациите с лайка за отпушване на носа. Същото действие имат и отварите от невен, ехинацея, градински чай и сладък корен.
Чаят от мента освежава дъха, но тя отлично лекува и ангина. В нея се съдържа ментол, който втечнява храчките и успокоява кашлицата. С чая може да се прави и гаргара.
Джинджифилът е мощно антибактериално средство. Чаят от сушен или пресен джинджифил се пие с мед. Подходящ е и за гаргара.
Ябълковият оцет е със силно антимикробно действие, втечнява секретите и стопира развитието на бактерии. В чаша топла вода се сипва 1 с.л. оцет и се прави гаргара. Може да се разтвори и лъжица мед. Гърлото се изплаква с 1-2 глътки, третата се гълта на всеки час по 1-2 пъти.
Лимонът преборва простудата с
витамин С
и антиоксидантите в сока му. Той увеличава слюноотделянето, овлажнява и чисти гърлото от слуз. Ако няма остра болка в гърлото, добре е да се смуче парче лимон и после да се изяде. Когато има болка, гърлото се плакне с вода с лимонов сок.
Гърлото се чисти с водка или с ракия, които ще унищожат микробите. За гаргарата в чаша топла вода се добавят 2-3 с.л. от алкохола.
Близалките и бонбоните за смучене са доста популярни при болно гърло. Те повишават слюноотделянето, а слюнката чисти лигавицата от микроби. Ментовите бонбони притъпяват болката, но ефектът им е краткотраен.
В сезона на настинките ръцете да се мият често и при кашляне и кихане да се слага маска или кърпичка на устата, за да не се пръскат вируси във въздуха.
Освен чай и кафе да се пият повече вода с резени лимон в нея, сокове и компоти. Да се избягват студените газирани напитки.
Още по темата четете във в. "Здраве без лекарства".
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха