Ван Гог си реже ухото и накрая се гръмва
Още като дете Винсент ван Гог сериозно тревожел родителите си. Бил своенравен, а според гувернантката бил най-трудното дете от цялото многолюдно семейство - Винсент имал двама братя и три сестри. Извън дома обаче ставал друг човек. Щом излезел, буйният му нрав сякаш се изпарявал и момчето било благо и кротко.
След като завършва гимназия и работи известно време в търговската кантора на чичо си, Ван Гог заминава за Франция, където се посвещава на живописта. Освен по рисуването обаче младият художник се увлича и по жените и абсента. Той пие и пуши много и е постоянен посетител в бардаците. В един момент даже прибира една от уличните жени в жилището си. Резултат на тези разгулни връзки са гонореята и сифилисът.
Едната болест лекували с промивки в половата област и с поставяне на катетри за урината. Това не помагало, но поне не нанасяло вреда. Докато терапията на сифилиса била доста опасна. През XIX в. “френската болест” лекували с живачни бани. От отровните изпарения на живака пациентите се превръщали в развалини, а повече от половината умирали.
Има версия, поддържана от съвременни медици, че сифилисът е увредил мозъка на художника. Тъкмо във френския период от живота си Ван Гог все по-често изпада в пристъпи на безумие, съпроводени с болки в гръдния кош. Винсент се опитва да се избави от тях с настойка от червен напръстник и най-вече с много абсент.
Смята се, че именно съчетаването на двете питиета е повлияло на цветовата гама в картините на художника. Любовта на Ван Гог към жълтия цвят се обяснява с това, че и абсентът, и напръстникът променят цветовите възприятия и болният вижда света в жълти тонове.
Наливането с абсент все повече влошавало душевното здраве на Ван Гог. Пристъпите на лудост ставали все по-чести. При един от тях той се нахвърля с отворен бръснач на художника Пол Гоген, най-добрия му приятел. Гоген остава невредим, но Винсент все пак пуска бръснача в действие и си отрязва парче от ухото. Поставя го в плик и го занася в публичния дом, където го показва на обитателките.
Съдържателката на бардака вика полиция и обезумелият посетител е въдворен в лечебница за душевноболни. При задържането му той вече е почти в несвяст заради кръвозагубата. Смята се, че Ван Гог е могъл толкова дълго да блуждае с отрязано ухо, защото е бил с атрофирали нервни окончания на ушите заради сифилиса и не е изпитвал болка.
В клиниката сменят диагнозата на Ван Гог - решават, че има особена форма на епилепсия, съпровождана с психическо разстройство, и му предписват топли бани. За днешните медици обаче е безспорно, че художникът е страдал от шизофрения, тъй като не е имал припадъци с гърчове, така характерни за епилепсията.
Именно шизофренията вкарва Ван Гог в гроба. През 1890 г. той завършва знаменитата си картина “Врани над житно поле” и след седмица излиза на разходка. На нея се прострелва в гърдите с пистолет, купен за отпъждане на птици. Куршумът не засяга сърцето, но Винсент ван Гог умира от загуба на кръв 29 часа след изстрела. Художникът е бил само на 37 години.
Днес шизофренията се лекува с антипсихотични средства. Те снижават честотата на рецидивите й до 10%.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега