СССР влиза в комунизма без Сталин
Тайно погребват вожда
на 31 октомври 1961 г.
Още щом дава срок на Съветския съюз да влезе в комунизма през 1980 г., генсекът на КПСС Никита Хрушчов заповядва това да стане без Сталин. През 1961 г. е наредено неговото тяло да бъде изнесено от мавзолея на Червения площад и погребано.
1961 година е връхна в кариерата на Хрушчов. Той е в еуфория. Съветската икономика се развива бързо, първият човек излита в Космоса и това е съветски човек - Юри Гагарин.
Сред народа крепне вярата в утрешния ден.
На 30 октомври същата година е свикан XXII конгрес на компартията и на него Хрушчов обявява новата й програма. В нея е поставена задачата до 1980 г. да приключи строителството на основите на комунистическото общество. След полета на Гагарин този срок изобщо не изглежда нереален. И на вълната на всеобщата еуфория Хушчов се решава на последната стъпка от посмъртното низвергване на своя предшественик.
Развенчаването на култа към личността е в основата на политическия курс на Хрушчов през 50-те г. Дошло е време той да се избави не само от наследството на Сталин, но и от тялото му. То лежи в саркофаг редом до Ленин от 9 март 1953 г. и оттогава мавзолеят се нарича "Мавзолей на Ленин и Сталин".
"Вчера се посъветвах
с Ленин"
Веднага след програмната реч на Хрушчов за влизане в комунизма думата иска първият секретар на ленинградския обком Иван Спиридонов по въпрос извън дневния ред. Той предлага Сталин да бъде изнесен от мавзолея. Следва изказване в същия дух на старата болшевичка Дора Лазуркина, нелегална от 1902 г. и минала през ГУЛАГ. Тя казва:
"Вчера аз се посъветвах с Илич, защото той застана пред мен като жив и ми каза: “Неприятно ми е да лежа до Сталин, който донесе толкова беди на партията."
След бурни аплодисменти конгресът гласува решение, в което се казва: "Да се признае за нецелесъобразно по-нататъшното съхранение в мавзолея на саркофага с ковчега на Сталин, тъй като сериозните нарушения на ленинските завети, злоупотребата с власт, масовите репресии срещу честни съветски граждани и други негови действия в периода на култа към личноста правят невъзможно оставането на тялото му в мавзолея на Ленин."
Хрушчов е бил наясно, че възторгът, с който конгресът гласува решението, е само формален и че повечето делегати не одобряват тази твърде груба оценка за Сталин. И че почитта към мъртвия вожд се запазва и сред населението. Ето защо той не се помайва в изпълнение на конгресното решение да зарови Сталин възможно най-бързо.
Право в гробището
Още на другия ден при Хрушчов са извикани ген. Николай Захаров, шеф на 9-о управление на КГБ (което охранява висшите партийни и държавни дейци), и комендантът на Кремъл ген. Андрей Веденин. Той им съобщава, че е решено Сталин да бъде погребан и че това трябва да стане незабавно и при пълна секретност. За надзор на операцията е сформирана 5-членна комисия начело с шефа на Комитета за партиен контрол Николай Шверник.
Прякото ръководство се възлага на заместника на Захаров полк. Владимир Чекалов. Прикрепен към него е командирът на кремълския спецполк Фьодор Конев. Нареждат му да отдели 1 рота за погребване на Сталин в Новодевическото гробище. Докато Конев подбира войниците, му звъни Чекалов и казва: “Мястото се променя. Ще бъде в Кремълската стена.”
Явно в последния момент патрийната върхушка си е дала сметка, че трупът на Сталин може да бъде похитен от гробището. Докато на Червения площад е доста по-лесно гробът на разжалвания вожд да бъде опазен.
Месинг вместо злато
За маскировката отговаря началникът на стопанския отдел на Кремъл полк. Тарасов. Мавзолеят е обкован в шперплат, така че да не се вижда отникъде какво става вътре. В ателието си в Арсенала художникът Савинов прави широка бяла лента с буквите "ЛЕНИН". Тя трябва да закрие надписа на мавзолея "ЛЕНИН СТАЛИН", докато се изсекат буквите й в мрамора му.
В 18 часа войници започват да копаят гроб. Скован е и ковчег от сухи дъски, който е обвит в черен и червен креп. Когато всичко вече е готово, на Червения площад започва репетиция за парада на 7 ноември. Тя също е част от маскировката, тъй като по площада минава военна техника.
В 21 ч. 8 офицери свалят саркофага на Сталин от постамента и го пренасят в лабораторията на мавзолея. В присъствие на членовете на комисията и на балсаматорите тялото е положено в ковчега. Шверник нарежда да откачат от мундира на Сталин златната звезда "Герой на социалистическия труд", да изрежат златните му копчета. Комендантът ги отнася в стаята на караула, където се пазят наградите на всички погребани в кремълския некропол.
Златните копчета са подменени с месингови. Настъпва тишина, която ген. Веденин прекъсва с думите: "Време е да затваряме ковчега и да го носим в гроба." В този момент нервите на Шверник не издържат и той започва да ридае. Налага се неговият телохранител да го придържа, докато върви след ковчега.
Железобетонен гроб
В 22,15 часа същите 8 офицери изнасят ковчега от мавзолея и го слагат на поставка до гроба. В трапа вече са поставени железобетонни плочи, които да обграждат ковчега отвсякъде. Но в последния момент полк. Тарасов убеждава комисията да не слагат плоча и отгоре. "Да не вземе да се срути", казва той. Другите изопват лица при мисълта, че, ако хлътне, гробът на вожда може да зейне и ковчегът да бъде смазан. Отказват се от горната плоча.
Спускат внимателно ковчега в трапа. Някои от офицерите хвърлят вътре шепа пръст и войниците зариват гроба. Отгоре слагат гранитна плоча с надпис "Йосиф Висарионович Сталин 1879-1953". На 25 юни 1970 г. на гроба слагат паметник с бюст на покойния, дело на скулптора Николай Томски.
Роднините не са уведомени
На погребението не присъстват роднини на Сталин - не им е съобщено за него. След това е съставен протокол, подписан от участниците в операцията. Саркофагът с Ленин е преместен в средата на мавзолейната камера, там, където си е бил до 1953 г. Мавзолеят е отворен за граждани още на следващия ден 1 ноември 1961 г. Масови вълнения заради липсата на Сталин в него няма.
Само след 3 г. Хрушчов вече е загубил своята популярност сред народа и авторитета си в КПСС. През октомври 1964 г. го свалят от власт. Умира през 1971 г. и е погребан в Новодевическото гробище, където не посмя да прати Сталин.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега