Социалните отнемат 3 деца от Даниела и плащат 1500 лв. на роми да ги гледат, вместо да помогнат на майката
Как 25-годишната сливенка бе умело вкарана в капана на социалните “по бедност”.
В края на ноември "Социални грижи" в Сливен отнеха трите деца на Даниела Колева, защото са преценили, че децата се гледат в мизерия. Вместо да помогнат на вдовицата да стъпи на краката си, те раздават децата й по различни семейства, включително и ромско.
За приемните грижи всяко от тях ще получава по 700 лв. на месец. Какво пречеше на същите тези социални грижи да дадат на майката средствата, с тях тя ще отглежда безпроблемно децата си, питат юристи.
За правовия парадокс алармира варненската адвокатска кантора "Петър Николов и Мартин Пеев", която напълно безплатно е поела защитата на правата на майката.
Сагата започва, когато Даниела сама отива в "Социални грижи" в Сливен и ги моли за помощ, споделяйки, че е вдовица, че сама отглежда трите си деца и в момента няма работа. Тя пита възможно ли е и как да кандидатства за общинско жилище, което много би облекчило съдбата на семейството.
Получава отговор, че няма право, защото не е регистрирана в община Сливен. Вместо да положат грижи - каквото е и наименованието на службата, работещите там атакуват многодетната вдовица "в гръб". Правят проверки, с които се потвърждава мизерията и недоимъка, в които се отглеждат децата.
По инициатива на "Социални грижи" местната Държавна агенция за закрила на детето (ДАЗД) извършва проверка и установява, че условията “не отговарят”, след което социалните вземат трите й деца. Настаняват ги в три различни семейства. Едното дори е ромско.
Така Даниела и децата влизат в месомелачката, наречена приемно семейство. За него по закон държавата осигурява по 500-700 лв. на месец за всяко настанено дете.
Това, оказва се, е много грозен държавен бизнес. На Даниела е обяснено, че ако в рамките на 2 месеца не докаже, че може да се грижи адекватно за децата, те ще бъдат дадени за осиновяване.
Даниела пита как е възможно на някого да се отнемат децата, "защото е беден", и в същото време да се дават стотици левове на други хора, които да ги отглеждат като приемни семейства?
По щастлива случайност с идеята да помогне на майката се заема формированието на Петър Низамов, известен с прозвището Перата, покрай лова на нелегални нарушители на границата.
Той регистрира сметка на името на Даниела Колева, на която се събират средства за нея и децата й, докато си намери работа. Днес можем да кажем, че Даниела вече има работа - тя е санитар в един социален дом. Има и квартира, която плаща.
Сега предстои да докаже на съда, че може да си гледа децата и те да й бъдат върнати.
В началото на тази седмица "168 часа" получи отговор на наш сигнал от централата на Държавната агенция за закрила на детето.
В него категорично се твърди, че Дирекция социално подпомагане в Сливен не е имала причина да отнеме децата и ще се извърши проверка, за да конкретизира действията на съответните служители, от които може да се търси и отговорност.
Какви нарушения са извършени от социалната работничка и защо това е бизнес, който трябва да бъде разследван, четете в хартиеното издание на "168 часа".
Най-четени
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова