ГМО дават слаба реколта
За 20 години и употребата на отровни пестициди не е намаляла.
Преди 20 г. САЩ и Канада започнаха да отглеждат генномодифицирани земеделски култури. Европа се отказа от тях и въпреки това повишава добивите при намалена употреба на пестициди.
Оттогава яростният спор дали ГМО са опасни за здравето засенчи другия, по-основен проблем - дали наистина ГМО дават по-богата реколта, и то при по-малко пръскане с пестициди. А също и дали наистина е вярна мантрата на производителите на ГМО, че няма как другояче нарастващото население на света да бъде изхранено. Днес то наброява над 7 млрд. души, а през 2050 г. се очаква да бъде над 10 милиарда.
Точно 20 г. след световния дебют на ГМО обаче се оказва, че и двете обещания не са спазени, пише в. “Ню Йорк таймс”. Нито реколтите са по-добри в сравнение с органичното земеделие, нито употребата на пестициди е намаляла. Не е решен и проблемът с гладуващите по света.
Първият ГМО продукт е доматът “Флейвър Сейвър”, пуснат на пазара в САЩ през 1994 г. Той издържа дълго време, без да се развали, тъй като генът му, отговорен за гниенето, е блокиран. Преди “Флейвър Сейвър” (в превод - “Запазващ вкуса си”) вносните мексикански домати омекваха, ставаха водни и почти губеха вкуса си, докато стигнат по шосе до магазините в Чикаго. Половината от тях се бракуваха още по пътя. Налагаше се да ги доставят по въздуха, но така доматите се оскъпяваха с много.
С новия домат това неудобство бе преодоляно. Той остава твърд и свеж със седмици, макар че това е все пак за сметка на привнесения му привкус на гума. През следващата година излязоха картофи, устойчиви на колорадски бръмбар, а от 1996 г. ГМО културите неудържимо заляха цяла Америка.
За да провери как ГМО продуктите в земеделието са повлияли на реколтата, “Ню Йорк таймс” сравнява добивите в Северна Америка и Западна Европа - два района с еднакво развито и модерно земеделие. Под “Западна Европа” вестникът има предвид Франция, Германия, Белгия, Холандия, Швейцария, Австрия и Люксембург. Използвани са официални данни на ФАО - Организацията на ООН за прехрана и земеделие.
Рапицата
Канада и Западна Европа отглеждат различни сортове рапица, но канадската от 1995 г. насетне се сее с ГМО семена, а европейската не. По данни на ФАО обаче добивите и в Канада, и в Западна Европа са нараствали в еднаква пропорция както в десетилетието преди да се въведе ГМО рапицата, така и в двете десетилетия след това. Увеличението в Западна Европа е от 300 на 400 кг от декар, а в Канада за същия период - от 100 на 200 кг от дка.
Царевицата
От 30 г. насам добивът на царевица в Западна Европа е изравнен с американския и нараства като него. В Америка обаче царевицата вече 20 години е ГМО, а в Европа не е.
Добивът на захарно цвекло през последните 10 г. в Западна Европа нарасна от 7000 на над 8000 кг от декар, докато американският е в застой - 6000 кг от декар. И тази култура в Америка е 95% ГМО от 2010 г. насетне, а в Европа не е.
“Ню Йорк таймс” изтъква, че има само едно-единствено научно изследване за повишени добиви в резултат на използване на ГМО и пестициди - на германски учен от Гьотинген. Фирмата “Монсанто” много обичала да се позовава на него. Но вестникът се свързва директно с учения в Гьотинген и той дава доста по-различна картина. Казва, че повишен добив заради комбинирано използване на ГМО и пестициди има само в Индия заради особеностите на климата й.
Пестицидите
Очакваше се ГМО земеделието да доведе и до по-ограничена употреба на пестициди. Но във Франция, където не се допуска ГМО земеделие, употребата на пестициди спадна значително. Там най-голям (65%) е спадът при фунгицидите - от 64 000 тона през 1996 г. на под 25 000 т сега. При хербицидите спадът е от 35 000 на 23 000 тона (36%), а при инсектицидите е от 5000 на под 1000 тона.
В САЩ спад с една трета има само в употребата на химикали против гъбички и насекоми. Хербициди обаче се използват с 21% повече. Растежът при тях е изключително за сметка на хербицида глифосат, произвеждан от “Монсанто”. Това се случва, въпреки че основни култури като царевицата, соята и памука бяха подменени с ГМО сортове, които уж били по-устойчиви на вредители и нямат нужда от пръскане.
Вестникът припомня протестите в Европа срещу ГМО и срещу “Монсанто” - последният бе в Париж тази година.
“Но докато страхът от ГМО храните засега няма научна основа, пестицидите привлякоха вниманието на учените заради токсичната им същност. Някои от тях, като зарина, бяха създадени в нацистка Германия като химически оръжия. Други, като 2,4-D, влизат в състава на “оранжевия газ” - печално известен дефолиант от времето на Виетнамската война. Сега вече учените ги свързват с рака”, пише “Ню Йорк таймс”.
“Повечето от тези химикали са непознати и поради това не се знае какво причиняват на човека. Ние си правим експерименти с населението и чакаме да видим какво ще му стане”, казва д-р Дейвид Белинджър от Харвард пред “Ню Йорк таймс”. Негово изследване установило, че само един вид инсектицид е довел до загубата на 17,5 милиона точки в теста за интелигентност при 5-годишните деца в Америка.
Печалбите
По-нататък в статията се казва:
Концерните печелят двойно, защото са завардили и двата края - продажбите и на ГМО семена, и на земеделски отрови са в едни и същи ръце. В резултат пазарната капитализация на “Монсанто”, най-големия продавач на семена в света, и на “Синджента”, швейцарския гигант в производството на пестициди, се е повишила 6 пъти за последните 15 г. Освен това двете фирми поотделно са в процес на сливане (“Байер” придобива “Монсанто”, а “Синджента” попада у китайци). Това ще оскъпи акциите на всяка от тях с по 100 милиарда долара.
Най-четени
-
Смърт във Венеция
Преди 5 века гондолиерите в града на каналите са били 10 хил. души, днес са 400 Традицията се предава векове наред от баща на син, но сега всеки европейски гражданин може да се пробва срещу курс от
-
Галерия Баварски пророк: Жълт прах, разхвърлян от самолети, ще спре руските танкове
Гадателят Ирлмайер предсказал още смартфоните и климатичните промени Баварският пророк Алоис Ирлмайер (1894-1959) живял през 20-и век, но се твърди, че много от неговите пророчества се отнасят за
-
Как Георги Илиев погреба Фатик до баща му в бял ковчег
Шефът на "ВАИ холдинг" Георги Илиев, борците Боян Радев и Димитър Джамов и още около 150 близки, приятели и бизнеспартньори погребаха убития Филип Найденов– Фатик на 21 август 2003 г
-
Ти си момчето на мама
ТИ СИ МОМЧЕТО НА МАМА 1. Живееш с ваште (Ми само на 43 години си, кво. На тая възраст организмът още не е укрепнал за самостоятелен живот). 2. Търсиш себе си (Все още не си сигурен какъв искаш да
-
Галерия Новите ракети ще обърнат ли войната в Украйна?
30% от оръжията на Киев вече са собствено производство Украйна се готви да удари Москва със собствените си ракети "Трембита". Тази изненадваща новина публикува британският The Telegraph в самото