Излекуват инсулт до 4-тия час
Всяка минута след удара умират по 2 млн. неврона.
България от години е в челната тройка на Европа по смъртност от мозъчен удар - една от най-тежките и сложни за лекуване болести. 80% от инсултите са исхемични - запушена с тромб мозъчна артерия. Другите са хеморагични – т.нар. мозъчни кръвоизливи, често дължащи се на аневризма.
При исхемичен инсулт спира снабдяването на мозъка с кръв, глюкоза и кислород в засегнатия участък. Всяка минута от началото му той губи по 2 млн. неврона. Така скоростта на реакцията - от разпознаване на инсулта през транспорта до болница и старта на лечението - става много важна.
“Всяка секунда е ценна. Времето е мозък” е мото на световен проект за намаляване на смъртността и инвалидизацията от инсулт чрез скъсяване на времето от приема на пациента до старта на лечението, казва проф. Иван Стайков от болница “Токуда”. В хода му се създават протоколи за движението на болния по минути. “Беше сериозна организация на звената, участващи в диагностиката - спешно отделение, клинична лаборатория, образна диагностика, неврологична клиника, аптека. Целта е пациентът да се придвижи възможно най-бързо, по осигурена “писта”, докато започне тромболитичната терапия”, обясни проф. Стайков.
Европейските изисквания за стигнал до болница човек с инсулт са:
До 15 минути го преглежда невролог.До 25 минути се прави образна диагностика.До 45 минути се анализират резултатите от нея и от лабораторните изследвания.До 60 минути започва тромболизата, ако пациентът отговаря на критериите за нея.
При тази терапия се влива медикамент, който унищожава тромба. В “Токуда” времето до прегледа от невролог бе скъсено под 5 минути, казва проф. Стайков.
Около 5% от всички пациенти с инсулт за 2015 г. (1100 души) тук са лекувани тромболитично при средно за Европа 3-4%. В България лекуваните по този начин са под 1%. Болните са стигнали до болницата 2-3 часа от началото на инсулта. Около половината са докарани от Бърза помощ, а другите - с линейки на “Токуда” или със собствен транспорт. Сред тях има и хора под 30 г., но повечето са възрастни. Голяма част са лекувани тромболитично и са изписани “функционално независими” - тоест с възстановени движение, равновесие, разбиране, говор. При другите има остатъчни поражения, но много по-малки в сравнение с другите терапии. При 85-90% лечението е започнало за по-малко от час. То се прави до 4,5 часа от началото на инсулта, иначе не, уточнява проф. Стайков.
Проф. Стайков е член на работна група към Европейската организация по мозъчен инсулт, която създава протокол за лечението му и критерии за сертифициране на лечебните центрове. Със заповед на здравния министър у нас се формират 4 такива центъра - 2 в София и по 1 в Пловдив и Варна. В “Токуда” също създават такъв център.
80% от рисковите фактори за инсулт може да бъдат избегнати, казва проф. Стайков. Те са: хипертония - повишава риска 4-8 пъти, диабет - 1,7-2,7 пъти, предсърдно мъждене (ритъмно нарушение на сърцето) и апнея (прекъсване на дишането по време на сън).
До революция в терапията доведоха тромболитичното и ендоваскуларното лечение (оперативно изваждане на тромба) и оралните антикоагуланти, казва проф. Стайков. Те се дават профилактично при мъждене и срещу повторен инсулт.
Много е важно човек да познава симптомите на инсулта, за да реагира бързо. Те са:
внезапно изкривяване на едната половина на лицето;загуба на говор или невъзможност за разбиране на говора;слабост или изтръпване на десни или леви крайници;силно главоболие, световъртеж с двойно виждане.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"
-
Внезапната смърт на Жулиета Шишманова прекърши един талант
"Приносът, който направи - това обновяване на художествената гимнастика не само в България, а и в световен план изобщо, Жулиета Шишманова даде един нов тласък и нов път на този спорт
-
Провалят уникални проекти за многоетажни паркинги в София преди 32 г.
Разработили многоетажни паркинги с виенско колело или робокар за наместване на колите Генератори и резервен асансьор заради честото спиране на тока 20 типови проекта за многоетажни паркинги са били
-
Роднините те търсят само по две причини
Роднините те търсят само по две причини: 1. Безработни са и искат пари назаем 2. Не са безработни и искат пари назаем *От