Големите заблуди за кръвното налягане
Високото кръвно налягане е сред най-честите здравословни проблеми, но въпреки това около него има доста загадки. Случва се човек да го боли глава, да му се вие свят и всичко пред очите му да се замъглява, а сърцето да бие като лудо. Или пък да се чувства отпаднал още преди да е станал сутрин. И не се досеща, че причината за всичко това е повишеното или пониженото кръвно.
Проблемите с кръвното отдавна не са типични само за по-възрастните. Все повече хора на средна и дори в млада възраст страдат от тях. Те са на първо място сред причините за смърт наред със сърдечносъдовите заболявания. Може би затова се множат и заблудите, свързани с кръвното.
Не чувствам кръвното ми да играе – добре съм
Пълна заблуда. Артериалната хипертония може да е без прояви, особено в ранен стадий. В тялото настъпват промени, които може да струват живота. Затова от една възраст нататък кръвното трябва да се мери често. За мъжете тази възраст е 25-30 г., т.е. те са уязвими още в разцвета си. Естрогенът държи кръвното при жените под контрол до климакса Но след 50-60 г. те губят природната си “защита”.
Това ми е работното налягане
Наистина има понятие “работно” налягане, при което човек се чувства добре. Но то невинаги е и нормално. Сега лекарите са по-толерантни към стойностите на кръвното и сочат, че нормалното не бива да надвишава 139/89 и да не е по-ниско от 90/60. Когато то е извън тези граници, стените на кръвоносните съдове, сърцето, бъбреците и други органи се натоварват. Може да се стигне до инсулт, инфаркт, сърдечна недостатъчност. Когато апаратът показва 160/100-180/120, трябва да е ясно какви са рисковете.
Ако се превишават трайно стандартните норми дори само с 10, рискът скача с 30%. Дори високото кръвно да не създава дискомфорт, трябва да се вземат мерки и да се свали.
Високото кръвно ми е по наследство
Отчасти вярно. Наследява се не високо или ниско кръвно, а предразположението към тях. Има болести, които са доста масови и се наричат многофакторни - диабет, язва, исхемична болест на сърцето, алергии, бронхиална астма, псориазис. Те се развиват под действието на много фактори, най-важният от които е наследствеността. Рискът от многофакторна болест е правопропорционален на броя болни роднини.
От поколение на поколение тези болести стават по-чести, по-тежки и по-рано се проявяват. Ако от хипертония са страдали и двамата родители, рискът за децата е 57%, ако само майката - 30%, само бащата - 13%. Освен гените има и други фактори за високо кръвно като пушене, употреба на алкохол, затлъстяване, обездвижване, нездравословно хранене, стрес.
Да се сменят лекарствата за кръвно
Невярно. Съвременните препарати за сваляне на кръвно се приемат пожизнено. Те се назначават постепенно според стадия на хипертонията и съпътстващите болести.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха