При влизането ни в еврозоната качеството на живот ще е по-добро
Темата, която наистина заслужава голямо внимание, е какъв е този български национален интерес, защото много често това понятие се ползва. Откъде идва това нещо и за нас, българите, и за Европа? Това е от XIX век – времето на националните революции – това, което е известно в историята като буржоазно-демократичните революции – когато срещу империите излизат националните държави. Това време някак финишира през Първата световна война – когато империите си отиват и идват националните държави, каза проф. Веселин Методиев пред Би Ти Ви.
И уточни, че след Втората световна война Западна Европа, която остава свободна, разбира, че националният интерес не трябва да се свежда само до териториален.
„Франция и Германия се споразумяват да се наблюдават за военните си дейности, правят общия пазар и поставят нова цел, нов голям интерес – това е качество и стандарт на живот. И го постигат – правят това, което днес наричаме Европейски съюз. Ние българите влязохме вътре в този интерес и постигаме някакви забележителни неща", допълни той.
„Разбира се, в обърканото време, особено напоследък, се появиха отново териториални теми - г-н Тръмп иска Гренландия, след това поиска Панамския канал. Г-н Тръмп май в никакъв случай не се шегува – не трябва да се подаваме на подобни провокации.
Ние (България) успяваме да произвеждаме новини, които са позитивни – например новината за влизането в еврозоната, това е част от този интерес - качеството на живот да бъде още по-добро. Мисля, че ние сме от семейството на модерните народи, наистина", каза още професорът.