Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

70 са новите 50? Не и в България!

Пенсионери в Градската градина в София
СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА
Пенсионери в Градската градина в София СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

МВФ се прицели в още по-късно пенсиониране

Международният валутен фонд (МВФ) току-що излезе с доклад, според който “70-те са новите 50”. Оказва се, че пенсионерът в развитите държави сензационно се е подмладил.

Уви, това не значи, че ние, седмочислениците, можем да се върнем в онази весела възраст, когато връзката с 20-годишна девойка е за предпочитане пред 20-годишна връзка. Жените от завист го наричат “мъжки климактериум”. Но не е това.

Друго има предвид МВФ – пенсионната възраст трябва да се увеличи до 70-75 години. Това решително ще ускори икономическия растеж в забавените държави, сред които се води и България.

Прецизни научни изследвания в над 40 развити държави са доказали, че “когнитивните способности” на 70- годишните в наше време се равняват на тези на 56-годишните през 2000 година. Здравето също се е подобрило с кажи-речи толкова. Днешните дядовци и баби са пъргави, гъвкави и умът им реже като бръснач. Защо тогава трябва да се пенсионират тъкмо в разцвета на сили и таланти?

Т

ук според мен читателят трябва да се прекръсти, защото имаме чудо, божествена намеса някаква. Само за 24 години 70-годишният човек се е подмладил с цели 14! Представяте ли си? Вместо всяка година да остаряваме с 12 месеца, ние остаряваме само със 7. Ако така продължават нещата, през 2040-а хората вече ще остаряват само с 1 месец на година, а от там нататък ще започнат да се подмладяват!

Шегувам се, разбира се. Щом го твърди МВФ, и то с помощта на науката, аз го приемам за доказано. Докладът обаче пропуска, че след 2000 г. пенсионната възраст в развитите европейски страни не стоеше на едно място, а също нарасна, следвайки препоръките на ЕС, МВФ, Световната банка, Ватикана, Светия синод и така нататък. Е, не е с 14 години, както би следвало от последния доклад, но вината за това изоставане не е на МВФ и на гореизброените институции, а на профсъюзите и на популистите, които напоследък са плъзнали из Стария континент като някакъв ковид.

Истината е, че социалните разходи са най-ниско висящата ябълка на неолибералните реформи. Техните получатели вече нямат никаква политическа власт. Когато се случи банковата криза през 2008 г., ЕС и МВФ принудиха държавите да поемат върху себе си дълга на частните финансови играчи, за да не рухне системата. Така самите държави изпаднаха в дългова криза, нарекоха ги “прасета” и те “оптимизираха” разходите за пенсии.

България не беше в дългова криза, но следвайки европейската мода, тогавашният ни финансов министър излезе с гениалната идея парите от Сребърния фонд да се използват за покупка на държавни ценни книжа, т.е. за изплащане на текущия дълг.

Сега обаче сме в принципно нов етап, тъй като разходите за отбрана трябва да скочат от 1-2 на 5% и нагоре. Трябва да спасим Европа от предстоящо руско нашествие. Благородна цел, но откъде да дойдат парите? Пак от социалните разходи, разбира се. Те са най-беззащитното перо в бюджета на неолибералната държава.

И така, как стои въпросът в малка България? Демократичните реформи у нас също увеличиха пенсионната възраст след 2000 г. В момента тя е 64 г. и 7 месеца за мъжете, но скоро ще е 65. При жените е едва 62 и 2 месеца, но предстои да се изравни с мъжката.

За сравнение във Франция тя е между 62 и 67 за двата пола, в Германия е 65, в Чехия 63, в Естония 63 и 9 месеца и така нататък, и така нататък – по този показател ние с нищо не отстъпваме на европейците.

Голямата разлика е в продължителността на живота. В цяла Западна Европа тя е над 80 години, като рекордьор е Монако с 86,37, следват Сан Марино, Андора, Швейцария, Италия е с 83,72, Испания с 83,67 Франция с 83,33 и така нататък, и така нататък. У нас обаче тя е едва 75,64, така че българският пенсионер се радва на пенсията си с 5-10 години по-кратко, отколкото европеецът.

Затова аз бих казал, че у нас последните указания на МВФ са изпълнени предварително. На това отгоре българският пенсионер не пращи от здраве. Няма да навлизам в подробности, но според доклад на ОИСР (Организацията за икономическо развитие и сътрудничество) отпреди 2 месеца сърдечносъдовите заболявания у нас са от 4 до 7 пъти повече, отколкото на Запад. Там смъртта от инфаркти и инсулти за 10 години е намаляла с 20%, но у нас не е мръднала. Същото важи и за старческата деменция, която най-много застрашава младите.

Затова лозунгът “70 са новите 50” може да важи за Швеция и Холандия, но не и в наше село. Тук проблемът е друг - въпреки усилията на здравната ни система в страната има 2 милиона още живи пенсионери. Това тежи на бюджета, боде в очите на експертите. За миг си сложих неолибералната шапка и сметнах, че ако вдигнем заветната възраст на 75 години, пенсионерите ще се свият до 500-600 хиляди и това гарантирано ще развърже ръцете на бизнеса.

Махам неолибералната шапка и веднага се сещам, че едно прогресивно данъчно облагане като във Франция, Германия, Скандинавия и т.н. много по-сигурно ще запълва дупките в бюджета, при това без да рискува социална революция. Но какъв е смисълът да си свирукаме по вятъра? Важното е, че целият ни икономически и политически елит е на неолибералната вълна и с шапка, и без шапка.

В далечната 1930 г. гениалният Джон Мейнард Кейнс, най-великият икономист на ХХ век, стига до извода, че както се развива производителността на труда, внуците ще работят по 15 часа на седмица, и при това ще живеят бейгиби.

Например ходиш на работа само в понеделник и вторник, после 5 дена си я за риба, я на кино, я учиш чужди езици. Пенсионираш се, когато си искаш - на 50, 60, на 90, ако имаш сили и желание. Има и такива хора – Кисинджър на 100-годишна възраст още работеше като консултант-лобист и дори взе някакви пари от Тръмп при първото му президентство.

Кейнс се оказа прав – работната седмица до един момент наистина намаляваше, но после започна рязко да расте. Какво се случи? Случи се неолиберализмът. Кейнс беше само либерал, но това "нео" отпред въведе една принципно нова човешка порода, която се храни със социалните фондове, както пандите се хранят с бамбукови филизи.

Според мен скоро историята пак ще завие – още утре изкуственият интелект ще започне да изхвърля на улицата и кейнсианци, и неолиберали, и тръмписти, и популисти. Тогава те ще седят на масите под кестена, ще четат доклада на МВФ и ще се смеят.

Видео

Коментари