Защо Калин Стоянов е платил договора за лични документи, ако е незаконен?
Ако Калин Стоянов е бил убеден, че има нещо нередно по договора за системата за личните документи, защо той е платил цялата сума по него и защо е входирал становище, че няма нищо нередно по обществената поръчка? Това запита пред bTV бившият служебен министър на вътрешните работи Иван Демерджиев.
В края на миналата седмица прокуратурата го обвини за безстопанственост именно заради този договор. Демерджиев беше министър на вътрешните работи през 2022-2023 г.
"Говорим за юридически несъстоятелно обвинение", коментира той решението на Софийската градска прокуратура да го привлече като обвиняем за безстопанственост в размер на 1 482 218 лева.
Демерджиев обяви, че България е била пред угрозата за първи път да спре да издава лични документи, а след 6 месеца интензивна работа по темата е подписал - два дни преди сдаването на властта.
"Ако някой смята, че шест месеца са недостатъчни да се подготви такъв договор, не знам как си представя да се управлява едно такова министерство", каза Демерджиев.
На въпрос не е ли можел да изчака новия министър Калин Стоянов да подпише договора, Демерджиев отговори: "Невъзможно е нов екип директно да подпише подготвените от моя екип документи. Той при всички положения щеше да има нужда от достатъчно дълго време да ги проверява. А почти всеки ден в моя кабинет беше директорът на дирекция "Български лични документи", за да алармира, че има опасност да спрем издаването на български лични документи - нещо, което не се е случвало в цялата най-нова история на България. Нещо, което аз не можех да позволя да се случи като български министър. И ако още веднъж се върна във времето, отново няма да мога да поема този риск и да поставя държавата в такава ситуация."
Юристите от правната дирекция на министерството са изготвили допълнителното споразумение към договора. "Заданието през всички тези месеци на интензивна работа винаги е било да се търси най-ниска цена на необходимите, хайде ще го кажа - материали", обясни още той.
"Ако прокуратурата искаше да бъде ясна, щеше да ме извика. Близо две години имаше на разположение. Щеше да чуе моята позиция, щеше да поиска доказателства и документи. Прокуратурата не е ясна. Защото, когато викаш някого за първи път в точно определен момент, за да му повдигнеш обвинение, вместо да чуеш тезата му, вместо да събереш доказателства, ти създаваш впечатление не че спазваш закона и търсиш юридически последици, а че търсиш медиен ефект в този точно определен момент", продължи Демерджиев.
Освен аргументите на прокуратурата обаче има и разказ от наследника му на поста Калин Стоянов, който казва, че вместо да спази процедурата, Демерджиев е преследвал административните директори на дирекции, за да поставят своите съгласувателни подписи. На въпрос какво очаква от тези хора и смята ли, че ще свидетелстват, Демерджиев отговори: "Ако някой е преследвал някого по коридорите, със сигурност не съм аз. Много е интересна промяната в позицията на този човек, когото цитирате, не искам да му споменавам името. Какво прави този човек? Той плаща цялата сума по договор, който твърди, че е незаконен. Ако този договор противоречи на закона, юридическият термин е нищожен. Ако някой е реализирал безстопанственост тук, това е същият този Калин Стоянов. Нека той да обясни, когато е плащал тези суми, минал ли е съгласувателна процедура в Министерството на вътрешните работи, одобрени ли са тези плащания, имало ли е становище против? На второ място - лично той е подписал и входирал становище, което подробно описва как няма допуснато нарушение на Закона за обществените поръчки. Нека тогава да се изясни този човек има или няма нарушение. И да обясни, ако има нарушение, защо е превел цялата сума. Аз не съм превел една стотинка по този договор."
Демерджиев казва, че твърденията на Калин Стоянов са, че сигналът към прокуратурата е подаден през 2023 г., малко след встъпването му в длъжност, "а в края на 2023 г. подава становището, за което говорим тук, нека да се изясни".
"Сигнал се подава, ако имаш убеждение, че нещо е така. Ако той е имал убеждение, че нещо е нередно, нито е трябвало да плаща, нито да подава становище за обратното", продължи Демерджиев.
Той бе помолен да коментира обръщението на Калин Стоянов: "Г-н бях точен с парите".
"Когато тръгнаха да викат ГДБОП така наречения Митко Каратиста, представител на "Делта гард", той за първи път изкара този така наречен чат, по който има постановление на прокуратурата, че не съществува, че няма такъв чат, не е от моя телефон, изфабрикуван е нарочно, за да бъда уязвен в онзи момент. И сега се повтаря услужливо многократно. Не му прави чест на Калин Стоянов, ако повтаря нещо, което е докзано с прокурорско постановление, че е фалшиво. И ако някой провери този чат, ще види, че и самата пунктуация на пишещите от двете страни е една и съща. Тоест - той е написан от един човек. И защо не става ясно кой е другият човек отсреща, ако някой твърди, че това е мой чат? Той ще знае с кого говоря, ако знае, че е мой чат. За последен път коментирам този въпрос - това не е мой чат и никога не е имало такъм чат", заяви Иван Демерджиев.
Той обяви, че прокуратурата е забранила на полицаите от Пловдив да говорят за контрабандния скандал. И каза, че случаят е още от ноември, но реални разкрития няма, защото има чадър.
По темата, че няма да му затворят устата Демерджиев добави: "Знам много неща и те ще стигнат до българските граждани".
"Да проверят има ли две дружества, които вземат процент от стойността на винетките, които се продават, защото явно държавата не може да си ги продава сама. Има ли държава, която няма контрол над тол системата си? А какво е значението на тол системата? Проследява цялото звижение на автомобили и стоки на територията на страната - да се контролира контрабандата", заяви Демерджиев.