Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

С мотив за влошено здраве все пак махнаха проф. Братоев. Той: Добре съм!

Инж. Стоян Братоев е изпълнителен директор на "Метрополитен" от 1999 г.
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Инж. Стоян Братоев е изпълнителен директор на "Метрополитен" от 1999 г. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
  • Николай Найденов е новият шеф на дружеството, което оперира с 3 млрд. лв.
  • Тръгна си от сградата на "Метрополитен" с полиция

Със скандали, скришом и в присъствието на полиция вторият опит директорът на “Метрополитен” и строител на трите линии на метрото проф. Стоян Братоев да бъде отстранен от поста все пак успя.

Че смяната му се подготвя от съвета на директорите на дружеството, алармираха в четвъртък от “Спаси София”. А кметът Васил Терзиев реагира: “Долу ръцете от Братоев! Не ви ли омръзна? Вместо да се запитаме какво още можем да направим, за да надградим върху постигнатото, икономическото мнозинство в СОС и някои добре познати среди продължават да подготвят отстраняването на един от най-достойните професионалисти в този град”. (Какво каза Терзиев след заседанието в петък - виж долу.)

В борда на дружеството освен Братоев от юли миналата година са Николай Найденов, Петко Петков (бил е в управата на “Холдинг БДЖ”), Константин Азов (също от ръководството на БДЖ, бил е и в пристанище Варна), Диляна Иванова (адвокат, била е в ръководството на общинското дружество “Пазари Запад”) и др.

Те бяха назначени след скандална сесия

на Столичния общински съвет, на която т.нар. от Терзиев икономическо мнозинство смени 19 от общо 26 души в бордовете на шестте най-важни общински фирми - “Топлофикация София”, “Център за градска мобилност”, “Столичен автотранспорт”, “Столичен електротранспорт”, “Метрополитен” и “Софинвест”. Те бяха с изтекъл мандат и от ПП-ДБ-СС тогава внесоха доклад за провеждането на конкурси по нови правила. Това предлагаше и Диана Тонова от БСП. Изненадващо обаче контрадоклад внесоха Карлос Контрера от ВМРО, Красимир Гълъбов и Севделина Петрова. С него предложиха сегашните правила да останат, а до конкурса да се сменят членовете на бордовете. И след 6 часа скандали това се прие с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН, отцепниците от “Възраждане”, Контрера и изключения от ПП-ДБ-СС Благовест Георгиев. 

В петък сутринта се оказа, че членовете на борда на “Метрополитен” са се събрали в кабинета на Братоев. Само една бе точката в дневния им ред - “промяна в разпределение на функциите между членовете в съвета на директорите”, видя екип на “24 часа”.

Самият професор, който като “баща” на метрото е почетен софиянец и носител на орден “Стара планина,” се оказа в съседен кабинет.

Под достойнството му е да присъства на подобен фарс, обясниха служители на дружеството. 

Николай Найденов, който досега бе начело на борда на директорите, вече ще ръководи цялото дружество. СНИМКА: Велислав Николов
Николай Найденов, който досега бе начело на борда на директорите, вече ще ръководи цялото дружество. СНИМКА: Велислав Николов

В кабинета на проф. Братоев се събра и почти цялата група съветници от “Спаси София”, отвътре се чуваха крясъци. “Явно предизборната кампания е започнала. Никой не иска да отстранява проф. Братоев. Той винаги ще е част от “Метрополитен”, заяви шефът на борда на “Метрополитен” Николай Найденов. Той обяви, че проф. Братоев бил в съседната стая “в тежко здравословно състояние”. После влезе в сблъсък с репортерите и тръшна вратата пред тях. Извика полиция и отложи заседанието за следобед, когато можело да се проведе нормално.

“Като общински съветници дойдохме да чуем с какви аргументи ще сменят проф. Братоев. Членовете на борда отказаха да заседават в наше присъствие. Предложих им да извикат полиция, защото ние няма да си тръгнем. Това е пълно безобразие! Става дума за дружество, което оперира с над 3 млрд. капитал и е обект на националната сигурност. Не може да се прави смяна на изпълнителния директор,

без да е уведомен СОС, който е принципал на дружеството”,

обясни лидерът на “Спаси София” Борис Бонев. Още в понеделник той ще внесе в СОС доклад с искане за смяна на борда на дружеството.

В момента се изграждат 10 нови метростанции, а въпреки твърденията за влошено здраве проф. Братоев е постоянно по обектите, напомнят строителите на метрото. Темпото е по-добро от всякога, коментира ден по-рано и кметът. Затова свалянето на професора от поста е “активен саботаж”, който поставя под риск строителството, заяви Бонев. Било свързано с проваления търг за

8 метровлака за 140 млн. лв.

Той бе прекратен от борда с неясни аргументи, само Братоев се противопоставил. Според Бонев новият директор ще пусне нов търг, но на по-висока цена, така и комисионите се качват.

Към 13,40 ч медиите бяха изпратени да чакат пред зала на 2-ия етаж, в която уж се провеждало заседание. Тя се оказа празна. По-късно Найденов призна, че се събрали в друга зала на 3-ия етаж и там решили за отстраняването на инж. Братоев. Той остава част от борда, но без ръководни функции.

За нов шеф бордът избрал именно юриста Найденов, който отказа коментар и бе ескортиран навън от полицията. Той е бил зам.-министър на транспорта в кабинета на Кирил Петков, заемал е различни позиции в АПИ, БДЖ и др.

“Адекватен съм, ходя на оперативки, не е вярно, че не мога да изпълнявам ангажиментите си. Не бива да се коментира здравословното състояние на когото и да е, без значение какъв пост заема”, каза проф. Братоев пред общинските съветници от “Спаси София” и Ваня Григорова от БСП. Думите му се дочуха през отворената врата на кабинета.

Съветникът от СС Андрей Зографски пък заподозря “позорна схема на икономическото мнозинство и

Красьо Черния, за да завладее милиарди инвестиции в метрото”.

“Къде е г-жа Фандъкова да каже една дума за този човек , който ѝ спечели 4 мандата. Къде е Бойко Борисов, който държи на мъжката чест? Това ли беше начинът да се разправят с проф. Братоев? Погнусен съм. Гангстери управляват общински дружества”, заяви Зографски.

“Благодаря на проф. Братоев за усилията и професионализма и му желая здраве! Повече от година и половина София се управлява от ПП-ДБ-СС”, реагира по-късно Фандъкова.

А Ваня Григорова потвърди, че сваля подкрепата си за назначенията в бордовете на общинските дружества. Разказа, че на затворени врати Найденов е говорил как от борда “събирали с шепи кръв за Братоев” и го определи като абсурд и тотално безобразие.

Професорът ръководи “Метрополитен” над 25 години, работил е с 6-има кметове. Участва във всяка копка на метрото, с чието изграждане се свързва още по време на следването си във ВИАС, за да стигне то днес 52 км и 47 станции.

Кметът Васил Терзиев: Причина за смяната е поръчката за 140 милиона

Васил Терзиев СНИМКА: Георги Палейков
Васил Терзиев СНИМКА: Георги Палейков

Причината за смяната на Стоян Братоев е обществената поръчка за 8 метровлака за 140 млн. лв. Това написа във фейсбук кметът на София Васил Терзиев, след като шефът на “Метрополитен” бе сменен.

“Сега, с неговото отстраняване, се отваря възможност за нов търг с по-висока цена и съответно по-големи комисиони”, написа Терзиев. И призова за лъжите на политиците да се съди по действията им, а не по това, което говорят в тв студиа, където “всички милеят за народа”.

“Това, което се случи, за мен е престъпление срещу гражданите на София, които ще платят цената чрез забавено разширение на метрото, по-лоша поддръжка и рискове за безопасността”, заяви кметът.

“Лъжите на Хекимян лъснаха отново. Плаща ги всеки софиянец. Вчера (в четвъртък - бел.ред.) ГЕРБ-СДС, чрез Антон Хекимян, обявиха, че твърденията за смени в ръководството на “Метрополитен” са “фалшиви новини”, написа още Терзиев. В четвъртък Хекимян заяви във фейсбук, че Терзиев и “Спаси София” създават фалшиви новини, като говорят за смяна на Братоев. В петък обаче обясни, че целта на ПП е да “узурпира” метрото, а смяната е по идея на кмета и Борис Бонев.

Терзиев пък обвини Хекимян, Ваня Григорова и цялото икономическо общество в лъжа, но и в демонстриране на презрение към софиянци. “Днес без капка срам бе направена стъпка назад - към порочните схеми, към безконтролното харчене и потъпкване на обществения интерес”, каза той.

Видео

Коментари