Българите (без номенклатурата) с два пика на натравяне след Чернобил
39 години от най-голямата ядрена трагедия се навършват днес. В 1 часа и 23 минути на 26 април 1986 г. се взривява горната част на реактора на чернобилската АЕЦ в Украйна, тежащ около 1000 тона.
Разрушеният реактор изхвърля в атмосферата около 520 опасни радионуклиди, а според СЗО общата радиоактивност на изпуснатия материал е 200 пъти повече от този от атомните бомби над Хирошима и Нагазаки.
Веднага след катастрофата загиват 31 души, а 600 000 от участвалите в потушаването на пожара и разчистването получават високи дози радиация. Остава тайна обаче колко от тях умират.
Общо 8,4 млн. жители на днешните Беларус, Украйна и Русия са облъчени с радиация.
Сред потърпевшите страни е и България - в нито една от засегнатите държави информационното затъмнение за опасната радиация не е толкова силно, колкото у нас.
Радиационният облак идва над България на 1 май, но властите не отменят манифестациите в страната. БКП крие информация за трагедията, без да взема мерки за предпазване на населението. За номенклатурата обаче е осигурена чиста вода, следи се в храната им да няма радиация. Властите допускат и втори пик на замърсяване година след взрива - млякото и месото стигат нива на радиация, близки до тези от първия пик през май 1986 г., защото не са закупени чисти фуражи.