Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Сеизмолози очакват още по-силно земетресение в Турция

Кадър: Национален сеизмологичен център
Кадър: Национален сеизмологичен център

Земетресението с магнитуд от 6,2 по Рихтер, което разтърси Истанбул в сряда, поднови интереса към предупрежденията на един от водещите турски специалисти за потенциала за по-разрушително сеизмично събитие в района, пише „Тюркийе тудей".

Проф. д-р Наджи Гьорюр вече е предупреждавал, че регионът на Мраморно море може да преживее земетресение между шеста и седма степен по Рихтер, и допълва, че това, „което ще последва, ще бъде още по-силно".

Гьорюр отново подчерта, че главното сеизмично събитие вероятно ще надхвърли седма степен – сценарий, който отдавна безпокои експертите, които са запознати със сеизмичната история на района.

Той отправи критика към настоящия подход за сеизмична готовност и отбеляза, че устойчивостта на земетресения надхвърля мерките в сферата на строителството. Гьорюр призова за координирани действия на държавните власти, общините и гражданите за правилна подготовка на Истанбул.

След вчерашното земетресение той каза, че „това не е голямото земетресение, което ние очакваме в (района на) Мраморно море. Тези събития увеличават напрежението, натрупано в този разлом, като го тласкат към скъсване".

Сред районите на Истанбул, които са особено уязвими заради геологическата структура и градското си развитие, той посочи Зейтинбурну, Фатих, Бакъркьой, Авджълар, Кючюкчекмедже, Бейликдюзю, Бююкчекмедже, Кумбургаз и Силиври.

От своя страна сеизмологът Окан Тюйсюз каза пред Ен Ти Ви, че вчерашното земетресение е имало типична последователност – предшестващ трус, главен трус и по-малки вторични. Според него може да се очаква вторичен трус от около пета степен, но вероятността от много по-силно земетресение в момента е ниска, макар че е необходима бдителност.

Проф. д-р Хасан Сьозбилир, директор на Центъра за сеизмични проучвания и приложения в университета „Докуз Ейлюл", отбеляза, че земетресението от 6,2 по Рихтер е било свързано с частично скъсване по западния сегмент на Северноанатолийския разлом. Само част от разлома се е активизирала. Пълното му скъсване би довело до земетресение с магнитуд от 7,4-7,5. Според него вчерашният трус е бил положителен, защото може да освободи част от натрупаното напрежение.

Земетресението в Истанбул в сряда предизвика коментари и от гръцки сеизмолози. Проф. Евтимиос Лекас, председател на Гръцката Организация за противоземетръсно планиране и защита, каза пред телевизия Скай, че регионът преминава през период на интензивна сеизмичност и напрежението не може да бъде разтоварено от земетресение с мангитуд от 6,2. Според него при разкъсване на разлома в зоната се очаква трус от порядъка на 7,6 по Рихтер.

„Това не е земетресение, което ще се случи в следващите часове, дни или месеци. Може да се случи до една-две години (...) Вчерашното земетресение е по-вероятно да го ускори и по-малко вероятно – да го забави", каза Лекас, цитиран от БТА.

Съществува 60-процентна вероятност за силно земетресение в района на Мраморно море през следващите три десетилетия, коментира пред турската телевизия Хабертюрк японският сеизмолог Йошинори Мориваки, който живее в Турция.

По думите на експерта вторичните трусове след вчерашното земетресение с магнитуд 6,2 в района на Истанбул може да продължат цяла седмица.

Мориваки обърна внимание, че земетресенията в Турция са се увеличили през последните години и открои по-специално четири рискови района в страната - Мармара (районът около Мраморно море), Егейския район и разломните линии Елязъг-Биньол-Кахраманмараш и Адана-Хатай-Кипър.

Според учения е възможно в Турция да се образува триметрово цунами в Мраморно, Егейско и Средиземно море, но не и голямо цунами като това в Япония.

Видео

Коментари