Планът на Тръмп за траен мир: европейски войски в Украйна
Киев може и да отстъпи 20% от земята си на Москва, но временно
Планът на Доналд Тръмп за мир в Украйна включва разполагането на европейски войски там, които да следят дали прекратяването на огъня се спазва. Това разкри пред “Ню Йорк Поуст” висш американски служител, запазил анонимност. В понеделник лидерът на САЩ обяви, че ще даде подробности около преговорите между Киев и Москва за край на войната до три дни, като изрази надежда, че двете страни ще стигнат до споразумение още следващата седмица. Републиканецът обаче не даде яснота какво може да включва сделката.
Според анонимния служител една от трудностите е как точно да бъде наречена мироопазващата мисия: “Ние ги наричаме “контрасили”. Той обясни, че войските са “част от гаранциите за сигурност, които украинците искат, и се надяваме, че ще получат”.
Освен въпросните “контрасили” се разглежда и възможността за създаване на друг мироопазващ контингент за наблюдение. Това ще бъде по-скоро “съвместна комисия”, част от която ще бъдат руснаци, украинци и трета държава извън НАТО. Тя ще наблюдава фронтовата линия, за да гарантира, че Москва и Киев не предприемат нови атаки.
Възможно е САЩ също да бъдат включени в мисията, но не като военна сила на място, уточни служителят, а като “парична сила заедно с трета страна”. Условията в сделката обаче все още не са финализирани, тъй като Русия и Украйна обсъждат плана поотделно. Тръмп вече предупреди, че ако Киев или Москва усложнят преговорите твърде много, Вашингтон може да се откаже да бъде посредник.
Преди седмица в Париж се проведе среща между представители на САЩ, Украйна и Европа - тогава делегацията от Вашингтон представи “очертанията на траен мир в Украйна”, като те бяха изпратени на Кремъл. Твърди се, че САЩ са предложили Русия да запази всички територии, които са попаднали под неин контрол в хода на войната, а влизането на Украйна в НАТО да отпадне от дневния ред. Смята се, че в американския списък с предложения има и точка за официалното признаване на Крим за руски.
Източникът на “Ню Йорк Поуст” потвърди, че Украйна “изглежда, е готова да се откаже от 20% от територията си де факто, но не и де юре”. Той уточни, че “ние не казваме, че Украйна ще се откаже от тях завинаги. Де юре обаче означава, че признаваме, че Русия отнема тази земя”.
Докато украинският лидер Володимир Зеленски неведнъж е заявявал, че Киев никога няма да признае изгубените територии за руски, той допуска възможността за компромис, който би позволил териториите да бъдат върнати след време чрез дипломатически средства.
Във вторник Кремъл за първи път от началото на войната заговори за възможността за директни преговори с Киев. Президентът Путин посочи: “Русия винаги е гледала позитивно на всякакви мирни инициативи, надяваме се и Киев да мисли по същия начин”. А говорителят Дмитрий Песков поясни, че този коментар е желание за участие в директни разговори с Украйна за спиране на атаките по цивилни цели.