Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Богдана Панайотова оцеля в буря от скандали, мина през полиграф, но сега сяда върху заложени преди години бомби

Богдана Панайотова
Богдана Панайотова
  • Небостъргачите - тест при повторното й влизане в кабинета, вече като титуляр
  • Стоп на презастрояването обеща новата главна архитектка, която усеща енергия и подкрепа да стане сега
  • Винаги има път към съгласие, написа Панайотова след приятелския огън

Богдана Панайотова за втори път поема поста на главен архитект на София, вече за постоянно. Тя бе избрана от комисия с прозрачен конкурс. Миналия юли тя зае временно овакантения от арх. Здравко Здравков пост. Пое доста критики през тези шест месеца, защото разреши спорни проекти. И сега ѝ се наложи да мине полиграф, за да докаже, че е била почтена. Издържа го и получи доверието на кмета Васил Терзиев. Но не и това на опозицията, а и на партньорите от “Промяната” и “Спаси София”. Това със сигурност ще е спънка в работата ѝ, защото ще ѝ е нужна подкрепа за докладите ѝ в Столичния общински съвет. А арх. Панайотова вече има и поставени задачи от кмета - да организира и стартира процеса по създаване на нов общ устройствен план на София, като междувременно спешно предприеме мерки за ограничаване и регулиране на презастроени територии и застрояването в неурегулирани терени.

Включване в процесите по градоустройство и одобряване на големи инвестиционни проекти на районните кметове и районните архитекти, които са най-близо до хората и проблемите в поверените им райони, това е друга важна задача за Панайотова. Чака я реформа в администрацията и дигитализира всяка стъпка. Това изобщо не е лесно особено ако нямаш политическа подкрепа.

А до липсата ѝ се стигна, след като тя задвижи проекта за 215-метровия небостъргач до мол “Парадайс”.

Одобри план за строителство на 7-етажна сграда до “Синият лъв” в центъра и пренебрегна решение на комисията по опазване на околната среда на СОС, без да има съгласувана експертна оценка за съществуващата дървесна растителност. Както и плана за събаряне на сградата на “Балкантон” и застрояване с 4 нови в имота в “Красно село”. Хората недоволстваха и протестираха, а решението се върна за преразглеждане. Издаде допускане за изменение, което разрешава да се построят 6 нови сгради в предназначен за спорт имот до “Мотописта”, район “Триадица” въпреки над 70-те отрицателни становища от граждани, зад които застана районният кмет.

Издаде и разрешение за строеж на 7-етажен блок на мястото на къщата, която чакаше статута си на паметник на културата на ул. “Стара планина”. След протести и позиция от района, че са против новото строителство, разрешението беше отменено.

Всичко това според нея и кмета е законно, но заложените бомбите през годините сега започват да гърмят. “В някои от тези случаи можем чрез активна работа с инвеститорите, чрез други инструменти да променим нещата, но за съжаление, за други трябва да се приеме, че нямаме никаква възможност за намеса, каквато очаква обществото. И това не е въпрос на желание. На мен сега ми се налага да съобщя на софиянци много лоши новини, които удобно някой е крил. Били са държани на тъмно и едва сега хората разбират какво струват за града решенията отпреди 15-20 г.”, обясни преди време Терзиев.

Освен всичко друго Панайотова ще е с орязани права, защото той пое градоустройството и лично взема решения за височината на новото строителство, дали нещо е целесъобразно, да решава за ПУП-овете. А като главен архитект тя ще отговаря за конкретните внесени проекти за строителство, визите за проектиране, разрешенията за строеж, да извършва административната дейност по законосъобразност.

Спешни мерки за ограничаване на презастрояването определи като свой основен приоритет новият главен архитект. “Встъпвам в длъжност в момент, в който чувствителността на обществото по темата презастрояване е достигнала най-високата си точка”, написа тя във фейсбук сутринта в четвъртък, след като предната вечер кметът Васил Терзиев обяви, че тя е победителят в конкурса.

“Най-задължаващата и отговорна роля в моя професионален живот” - така определи тя назначението си.

Според нея точно сега има подкрепа за строги и незабавни мерки. Прозрачност, достъпност до данни и информация, както и откритост в комуникацията с гражданите, инвеститорите и професионалната общност обещава още новата главна архитектка.

Проблемите в направление “Архитектура и градоустройство” ставали все по-ясни. Освен презастрояването такива са недостатъчната или липсваща техническа и социална инфраструктура, липсата на терени за детски градини, училища, паркове и градини и паркиране.

Трябва да започне възлагане на задание за развитие на Общия устройствен план. Целта е чрез диалог и широко обществено обсъждане заедно с професионалната общност и гражданите да “чертаем бъдещето на София”, отбелязва Панайотова в обръщението си през социалните мрежи. Благодари на Терзиев за доверието и изразява увереност, че “за всичко има път към съгласие, винаги има време за диалог и за всички проблеми могат да бъдат намерени решения”.

Ще разчита на подкрепата на общината, на НАГ, районните администрации и на професионалната общност и гражданските организации, за да стане градът “такъв, в какъвто искаме да живеем”. Целта е изпълнима с общите ни усилия, с разбирането за баланс и поставянето на обществения интерес над всичко, категорична е тя.

Видео

Коментари